S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 9 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 9 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

  • Vybrali jsme devět nejlepších navigací pro Android a iOS
  • Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší
  • Většinu aplikací lze používat zdarma

Ať už se chystáte na dovolenou a přemýšlíte nad optimální trasou, nebo byste rádi prozkoumali okolí na kole či jste se odhodlali vydat se na pěší túru, ve všech případech se vám může náramně hodit navigace. Vybrali jsme ze široké nabídky devět aplikací pro Android a iOS, které vám naplánují nejlepší cestu. Protože nechceme určovat žádné pořadí, seřadili jsme je podle abecedy.

Apple Maps – s nakousnutým jablkem

Plusy
Integrace s ekosystémem Apple
Poměrně dobře funkční navigování.
Podrobné zobrazení měst a budov
Minusy
Pomalé aktualizace mapových podkladů
Méně podrobné a aktuální dopravní informace
Nejsou k dispozici pro Android
7  /10

Protože v našem  přehledu nebudou chybět Mapy Google, neměli bychom nechat stranou pozornosti ani Apple Maps. Tato aplikace nabízí intuitivní rozhraní a je integrovaná s dalšími službami Apple, díky čemuž umožňuje plynulé a bezproblémové používání na různých zařízeních, jako je iPhone, iPad, Apple Watch a Mac. Najdete ji předinstalovanou ve všech zařízeních Apple a je k dispozici také v App Storu.

Klepněte pro větší obrázek Apple Maps

Po kritice, která se na aplikaci snesla krátce po jejím uvedení na trh, se Apple Maps snaží opravit své počáteční chyby. Jednou z výhod je možnost používat k zadávání hlasových příkazů hlasovou asistentku Siri. Mezi zásadní funkce patří hlasové pokyny „turn-by-turn“, interaktivní 3D mapy a grafika pro řazení do správného jízdního pruhu.

Mapy od Applu umí automaticky uložit místo, na kterém jste zaparkovali auto, což se hodí zejména při cestách do neznámých oblastí. K dalším zajímavostem patří například funkce virtuálního průvodce či informace o počasí a indexu AQI pro vybrané místo.

Jedním z hlavních problémů Apple Maps v České republice je relativně pomalá aktualizace mapových podkladů. To může vést k tomu, že nové silnice, změny v dopravním značení nebo nové stavby nejsou v mapách zobrazeny, což může ovlivnit přesnost navigace. Některé pokročilé funkce nejsou dostupné pro všechna města v České republice.

Pokračování 2 / 9

Cyclers – pro cyklisty a koloběžkáře

Plusy
Navigace zaměřená na cyklisty
Možnost nastavení preferencí
Minusy
Funguje pouze online
Hlasová navigace je placená
9  /10

Pokud rádi jezdíte na kole či koloběžce, pak rozhodně můžeme doporučit aplikaci Cyclers. Její silnou stránkou jsou kvalitní mapové podklady, které velmi dobře zachycují aktuální cyklistickou infrastrukturu. Při plánování trasy pak dokážou brát ohled na celou řadu uživatelsky nastavitelných parametrů.

Klepněte pro větší obrázekAplikace Cyclers

V nastavení si můžete zvolit, zda a jak moc si přejete vyhýbat se silničnímu provozu, po jakém povrchu komunikace jste ochotni jezdit a jestli vám vadí, či nevadí kopce. Nechybí ani možnost vyhýbat se schodům, jízdě (respektive správně chůzi) po chodníku či projíždění jednosměrných ulic protisměrem. Díky tomu vám Cyclers bude plánovat trasy tak, aby vyhovovaly vašemu stylu jízdy a schopnostem.

Při plánování trasy aplikace poskytne tři možné varianty, přičemž u každé podrobně informuje o takzvané „cyklovýhodnosti“, vzdálenosti, čase, spálených kaloriích, celkovém stoupání a ušetřených emisích. K dispozici je, nejen graf s výškovým profilem, ale i grafické údaje o povrchu, po kterém pojedete, a provozu, jež vás čeká.

Aplikace Cyclers také pomůže s naplánováním projížďky po okolí – v takovém případě stačí zvolit místo, ze kterého chcete vyjet (a kam se míníte vrátit) a požadovanou vzdálenost. Některé funkce, mezi něž bohužel patří i hlasová navigace, jsou však dostupné až v placené verzi. Ta naštěstí není příliš drahá – přijde na 299,90 Kč za jeden rok a občas se dá pořídit i se slevou.

Pokračování 3 / 9

Dynavix – česká offline navigace

Plusy
Fungování offline
Mapové podklady OSM
Optimalizace pro elektromobily
Minusy
Zásadní funkce jsou placené
8  /10

Česká navigace Dynavix používá mapové podklady OpenStreetMap, na jejichž tvorbě a úpravách se můžete podílet i vy. Mapy se ukládají do paměti telefonu a jsou tak dostupné i v případě nekvalitního či zcela chybějícího internetového připojení.

Klepněte pro větší obrázekAplikace Dynavix

Aplikace se zaměřuje jen na automobilovou navigaci a její rozhraní do značné míry odpovídá „krabičkovým navigacím“ – je tedy kontrastní a poměrně přehledné. Jako velmi praktické hodnotíme rychlé vyhledávání nejbližších parkovišť, čerpacích stanic a míst, kde se můžete najíst nebo občerstvit. V případě elektromobilů lze nastavit optimalizaci trasy s ohledem na nabíječky.

Aplikace sází na freemium model, což znamená, že základní navigace je nabízena zdarma a další funkce je nutné dokoupit. Za Premium navigaci s hlasovými pokyny s vtipnými hláškami Pavla Lišky tak zaplatíte 199 Kč. Pokud budete chtít navíc aktuální dopravní informace, připravte si 249 Kč ročně. Jestliže oceníte možnost propojení navigace s infotainmentem vozidla, zaplatíte za všechny balíčky dohromady 499 Kč/rok.

Pokračování 4 / 9

MapFactor Navigator – česky, offline a zadarmo

Plusy
Fungování offline
Mapové podklady OSM
Možnosti nastavení parametrů vozidla
Zdarma znamená opravdu zdarma
Minusy
9  /10

Jednou z hlavních deviz české navigační aplikace MapFactor Navigator je možnost používání offline a široké možnosti nastavení parametrů používaného vozidla. Pokud třeba připojíte k autu vozík s maximální povolenou rychlostí 100 km/h, může navigace tento fakt vzít v úvahu a naplánovat trasu tak, aby vás například zbytečně nevedla po dálnici.

Klepněte pro větší obrázekAplikace MapFactor Navigator

V bezplatné verzi můžete Navigator používat s velmi dobře použitelnými mapovými podklady OpenStreetMap. Ty mají zásadní výhodu ve své otevřenosti – na jejich tvorbě se podílí komunita, do které se může zapojit každý – tedy i vy. Pokud tedy najdete v mapě nějakou nesrovnalost, můžete ji při troše šikovnosti sami opravit.

Uživatelské rozhraní je hodně podobné „krabičkovým navigacím“ a jednou z jeho silných stránek je možnost zvolit si, jaké údaje chcete zobrazovat. Vedle vzdálenosti, předpokládané doby jízdy a aktuální rychlosti tak můžete sledovat například souřadnice, aktuální čas, vzdálenost vzdušnou čarou, nadmořskou výšku, azimut a další informace.

Aplikace umí plánovat trasy pro osobní i nákladní auta, motorky, jízdní kola i pěší. Vzhledem k fungování offline pochopitelně nečekejte plánování cesty s ohledem na aktuální dopravní situaci či uzavírky.

Pokračování 5 / 9

Maps.me – nejen pro dobrodruhy

Plusy
Offline mapy
Podrobnost mapových podkladů
Rozsáhlá nabídka bodů zájmu
Minusy
Občasné chyby v navigaci
Pomalejší aktualizace mapových podkladů
Nedostatečné dopravní informace
7  /10

Tato aplikace nabízí uživatelům možnost stáhnout si mapy jednotlivých zemí nebo regionů (v případě Česka pro jednotlivé kraje) předem, což znamená, že je lze používat bez nutnosti připojení k internetu. Tato funkce je zvláště užitečná v oblastech s omezeným nebo žádným pokrytím mobilním signálem.

Klepněte pro větší obrázek Maps.me

Jednou z hlavních výhod Maps.me je detailní pokrytí a přesnost map, které jsou založené na open-source datech z OpenStreetMap (OSM). Je tak možné nechat se navigovat nejen po silničních komunikacích, ale také využívat aplikaci při turistice nebo cyklistice díky podrobným trasám a stezkám zahrnutým v mapových podkladech.

Aplikace nabízí intuitivní a uživatelsky přívětivé rozhraní, které umožňuje snadné plánování trasy a navigaci. Uživatelé mohou vytvářet a ukládat své vlastní trasy, což je užitečné pro plánování výletů a cest. Maps.me také zahrnuje funkce, jako je auto-follow mód, který automaticky sleduje polohu uživatele během navigace, a možnosti pro sdílení polohy s přáteli a rodinou, což zvyšuje bezpečnost a komfort při cestování.

I aplikace Maps.me má ale své nedostatky. Uživatelé si nejčastěji stěžují na občasné chyby v navigaci a aktualizace map nejsou vždy tak rychlé, jak by bylo potřeba. Kromě toho může být aplikace méně efektivní v poskytování aktuálních dopravních informací ve srovnání s některými jinými navigačními aplikacemi, jako jsou Google Maps nebo Waze.

Pokračování 6 / 9

Mapy Google – z dílny giganta

Plusy
Při plánování trasy berou v úvahu dopravní situaci
Široká databáze bodů zájmu
Doplňující informace o místech
Minusy
Chybí navigace pro cyklisty
Slabá pěší navigace
7  /10

Primárním smyslem existence Map Google není ani tak navigace, jako spíše vyhledávání a poskytování informací. Jsou velmi užitečné například v situaci, kdy potřebujete najít třeba nejlepší řeckou restauraci ve městě. A dokážou vás k ní i dovést.

Klepněte pro větší obrázekAplikace Mapy Google

Na našem území nabízejí Mapy od Googlu automobilovou a pěší navigaci, v některých městech umí naplánovat také cestu prostředky městské hromadné dopravy. Díky sbírání dat o poloze uživatelů mají poměrně dobrý přehled o plynulosti dopravy na jednotlivých komunikacích a dokážou s ohledem na ni naplánovat optimální trasu.

Zhruba před dvěma roky přibyla možnost přidávat hlášení o dopravních komplikacích, jako je nehoda, měření rychlosti, kolona, práce na silnici, uzavírka pruhu či předmět na cestě. Ostatní řidiči, projíždějící daným úsekem, jsou pak s předstihem varováni.

Navigace pro pěší je v nejlepším případě průměrná – zná sice některé pěší trasy, ale bez zaváhání vám naplánuje chůzi po frekventované výpadovce. Cyklistům, kteří raději jezdí mimo rušné komunikace, pak nemají Mapy Google v podstatě co nabídnout.

Pokračování 7 / 9

Mapy.cz – hezky česky

Plusy
Velmi podrobné mapy
Mimořádně kvalitní cyklistické a turistické podklady
Schopnost fungovat i offline
Veškeré funkce úplně zadarmo
Minusy
9  /10

V našem přehledu nemohou samozřejmě chybět české Mapy.cz. Kromě automobilové navigace zvládnou naplánovat také trasu pro jízdní kolo s preferencí cyklostezek.

Klepněte pro větší obrázekAplikace Mapy.cz

Při navigování v autě Mapy.cz určitě nedělají ostudu, ale v čem doslova vynikají proti téměř veškeré domácí i zahraniční konkurenci je cyklistická a pěší navigace. Mají velmi dobře zmapované cyklostezky, takže pokud se například bojíte jezdit v hustém silničním provozu, naplánují vám trasu tak, abyste se mu co možná nejvíce vyhnuli.

Velmi kvalitní jsou také podklady pro pěší, obsahující i turistické trasy. Navigace dokonce umí hlásit pokyny stylem „Odbočte vpravo a pokračujte po zelené!“ či „Na rozcestníku Díly odbočte vlevo!“ Nesporně užitečné jsou údaje o výškovém profilu a počasí na naplánované trase.

Zejména v oblasti pěší navigace mají Mapy.cz opravdu velký náskok před konkurencí, takže pokud preferujete tento způsob pohybu, budou vám skvělým pomocníkem. Jednou z velkých výhod je možnost stažení mapových podkladů pro jejich následné používání offline. To oceníte zejména v místech se špatným nebo zcela nedostupným internetovým připojením.

Pokračování 8 / 9

Sygic – slovenská legenda

Plusy
Podrobné mapové podklady
Široká databáze adres a POI
Minusy
Zásadní funkce jsou placené
7  /10

Značné popularitě se u českých řidičů těší slovenská navigační aplikace Sygic. Nabízí offline mapy, které si můžete stáhnout a používat i v místech bez připojení k internetu. Kromě automobilové navigace podporuje též plánování tras pro pěší, avšak nezná turistické stezky, takže je bez uzardění povede po rušných silnicích.

Klepněte pro větší obrázekAplikace Sygic

V bezplatné verzi nabízí pouze plánování trasy, 2D pohled a navigaci bez hlasových pokynů. Vše ostatní, včetně hlasové navigace s naváděním do jízdních pruhů, 3D map, podpory Android Auto, dopravních informací a upozornění na mobilní radary, je k dispozici až v placené verzi Premium+, jež aktuálně přijde na 429 Kč ročně. Občas se ale dá pořídit se zajímavou slevou.

Jednou ze silných stránek této navigace je obsáhlá databáze adres, díky které se můžete nechat navigovat na číslo popisné i v nejmenších vesničkách. Dalším kladem jsou miliony bodů zájmu, takže najít například na parkoviště, čerpací či nabíjecí stanici, restauraci nebo hotel je doslova hračka.

Pokračování 9 / 9

Waze – řidiči sobě

Plusy
Plánování trasy s ohledem na dopravní situaci
Hlasová navigace včetně názvů ulic
Možnost varování ostatních řidičů
Minusy
Chybí možnost nastavení parametrů vozidla
Jen jedna zastávka na naplánované trase
10  /10

V případě aplikace Waze nevystihuje její označení za navigaci to hlavní, co může nabídnout. Samozřejmě umí naplánovat trasu z bodu A do bodu B (s maximálně jednou zastávkou), a dokonce při tom bere v úvahu aktuální dopravní situaci a informace o uzavírkách, které na našem území velmi pečlivě zpracovávají čeští editoři.

Klepněte pro větší obrázek Navigace Waze

Hlavní přidanou hodnotou je sdílení informací o komplikacích, jako jsou dopravní zácpy (ty aplikace detekuje automaticky), práce na silnici, nebezpečný výmol, odstavené vozidlo, dopravní nehoda, nepříznivé povětrnostní podmínky mající vliv na sjízdnost komunikace či hlídka dopravní policie.

Funguje to tak, že řidič (nebo, kvůli bezpečnosti, raději spolujezdec) nahlásí problém – například vozidlo odstavené na krajnici. Ostatní, jedoucí po téže silnici, jsou včas varováni před potenciálním nebezpečím a mohou potvrdit, zda stále existuje, nebo již pominulo. K tomu, aby tato užitečná funkce fungovala, jsou pochopitelně nezbytné dvě věci: internetové připojení a ochota řidičů podílet se na informování ostatních.

Navigace Waze je určená pouze pro osobní automobily – řidičům náklaďáků v ní bude chybět možnost plánování trasy s ohledem na rozměry a hmotnost vozidla. Velmi šikovné jsou hlasy, které umějí hlásit názvy ulic, čísla silnic a směry na odbočeních – stačí si v češtině zvolit jako hlas Elišku či ve slovenštině ještě libozvučněji znějící Gertrúdu.

Nejlepší aplikace

Každý týden doporučujeme nejlepší mobilní aplikace pro nejrozšířenější mobilní platformy. U každé se dozvíte, k čemu slouží, její hodnocení i naši redakční zkušenost. 

Sledujte i naše další seriály s aplikacemi: Aplikace se slevouAplikace trvale zdarma

Určitě si přečtěte

Články odjinud