S T-Mobilem vysoko nad orloj (reportáž)

Výměna BTS? To zní jako nuda, ale když se do hry přidá věž v samém srdci Prahy a vrtulník, je z toho úžasná akční podívaná.
Kapitoly článku

T-Mobile modernizuje svoji síť. Stará technika od firem Motorola a Nokia Siemens Networks odchází, nová od Huawei přichází. Výměna 2G za 2G se může v době prvních krůčků 4G zdát jako zpátečnický tah, ale 100% pokrytí datovou technologií EDGE nezní vůbec špatně – v Praze a krajských městech T-Mobile staví 3G síť a ani mimo její dosah nespadnete do pomalého GPRS.

Nabídka zúčastnit se výměny techniky BTS na věži staroměstské radnice vypadala lákavě a když jsem se dozvěděl, že v akci bude i vrtulník, neváhal jsem ani sekundu. Trochu mě vyděsil původní čas startu akce – vysílač je nutné na několik minut vypnout, a tak se to dělá v čase nejmenšího vytížení, tedy ve dvě ráno. Pak ale zasáhli památkáři a start se posunul na sedmou ranní, což je čas pro fotoaparát, kameru i mě mnohem příjemnější.

Nad orlojem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejprve tedy staroměstská radnice se světoznámým orlojem. Budovy takového významu není možné hyzdit anténami, a tak je všechno skryté pod střechou věže. Techniku je tedy nutné vynosit pěkně po schodech – kus cesty pomůže výtah, ale na oplátku vedou poslední úseky dvěma úzkými průlezy ve stropech a po žebřících. Pánové ze stěhovací služby mají staroměstskou radniční věž za jednu z těch „nejoblíbenějších“ lokalit…

Klepněte pro větší obrázek

Nad Prahou

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kolem jedenácté hodiny dopoledne pak přichází na řadu rovnou tři lokality, na které dopraví techniku vrtulník. Takový stroj není nic levného, proto tři naráz. U každé BTS působí tým specialistů, který demontuje skříně a připraví je k transportu. Jakmile se vznese vrtulník, jde všechno ráz na ráz.

Stojíme na ploché střeše budovy v Dominikánské ulici, helikoptéra se vznese z letenského trávníku (na dohled, za řekou) a během minuty je u nás i se závěsným lanem. Pomalu se přiblíží, asistenční tým zahákne lano a staré Motoroly už se vznášejí. Během několika minut je vrtulník zpět s novými bednami od Huawei. Jakmile je pustí na zem, odlétá na Ovocný trh pro další vysloužilou techniku a to samé se opakuje i s ulicí Na Příkopě. Za necelou hodinu je hotovo.


Zobrazit místo Výměna BTS T-Mobile na větší mapě

Video

Jak vidíte, moc jsem se nerozepisoval, těžiště informací je totiž skryté ve videu. Prvně se podíváme na radniční věž, následuje rozhovor s Petrem Dolejšem, který působí jako manažer provozu sítě T-Mobile a k popisovaným manévrům tak získáte komentář toho nejpovolanějšího. Na řadu samozřejmě přijde i vrtulník přímo v akci.

Na střechách i pod vrtulníkem vládnou složité povětrnostní podmínky, proto vás poprosím o schovívavost, co se zvukové kvality záznamu týče.

Abych celou akci shrnul... „Výměna BTS“ – snadno se to řekne, ale realizace je neskutečně složitá a nákladná. Plánování akce začíná mnoho měsíců dopředu, je nutné sehnat stohy povolení, účastní se jí okolo stovky lidí z několika firem a i když nebudeme počítat samotnou techniku vysílače, operátora přijde na stovky tisíc korun. Jednotlivé úkony jsou prováděny pod tlakem času, za nedostatku prostoru a k úrazu, nebo pořádně drahé nehodě nikdy není daleko. 

Jako nezapojený pozorovatel jsem žasnul nad sehraností týmu a podmínkami, ve kterých je schopný pracovat. Uchvátily mě pohledy z výšek, do kterých se tito lidé běžně dostávají, jen trochu pochybuji, že i oni mají čas se jen tak pokochat. Tento zážitek jsem se vám pokusil zprostředkovat alespoň skrze kameru a fotoaparát (obrázky najdete ve druhé kapitole).

Témata článku: Technologie, Operátoři, T-Mobile, Reportáž, Asistenční tým, ORL, Mobil, T - Mobil, Bedna, MSA, MOBI, ReportSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Vychází kultovní Return to Monkey Island. Vzpomínáte si na pirátské dobrodružství?
Michal Maliarov
Return to Monkey IslandAdventury
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Hráči mají žně. Nové grafiky za rohem, ceny starých padají
Hlídač slev
SlevyGrafické kartyHardware