S tímhle Steve Jobs nepočítal. EU nutí Apple uvolnit pravidla pro instalaci aplikací

Apple se již od vzniku iOS tvrdošíjně brání tzv. sideloadingu, tedy instalaci aplikací z jiných zdrojů, než je oficiální App Store. Android je v tomto benevolentnější, protože si dnes můžete stáhnout „ápékáčko“ takřka kdekoliv a na vlastní riziko jej do telefonu nainstalovat. I když také zde se chystá změna:

Apple a Google mají rozdílné pohledy na software, ale v poslední době je spojují podobné problémy týkající se aplikačního monopolu, resp. (ne)dostupnosti alternativních obchodů. Zatímco Google dostává na frak ve spojených státech, Evropa si vyšlápne na Apple. Výrobce bude zřejmě muset u zařízení s iOS zpřístupnit sideloading!

Vyplývá to z vyjádření Margrethe Vestagerové, viceprezidentky Evropské komise, pro Reuters. Podle ní je „podsouvání ohrožení soukromí a bezpečnostních rizik jen strategie, jak zamezit konkurenci pro App Store“. Právě to je podle ní hlavní důvod, proč Apple nutí vývojáře publikovat na App Storu, a z jejích příjmů si brát do kapsy až 30 procent.

Apple si je vědom vzrůstajícího tlaku na požadavky alternativních obchodů pro iOS, a proto před měsícem publikoval tuto „obrannou“ tiskovou zprávu, kde vyzdvihuje výhody jediného obchodu bez instalace aplikací z jiných obchodů či pokoutně stažených z internetu.

Vestagerová chápe obavy Tima Cooka o bezpečnost iPhonů, ale dodává: „Myslím si, že soukromí a bezpečnost má pro každého zásadní význam. Je ale důležité říci, že to nesmí být použito jako štít proti konkurenci, protože si myslím, že se zákazníci nevzdají bezpečnosti ani svého soukromí, pokud by použili jiný obchod s aplikacemi nebo si nainstalovali staženou aplikaci z jiných zdrojů (tzv. sideloading)“. Dále naznačila, že je otevřená vůči změnám ve svém návrhu, který však ještě vyžaduje reakce právníků a dalších členských zemí EU, než může být schválen jako zákon.

Vestagerová nemá na mušce jen Apple, ale v rámci připravovaných pravidel DMA (Digital Markets Act) cílí na velké technologické firmy v Evropě, které by mohly zneužívat monopol a svou sílu na trhu. Původně měla v hledáčku firmy s tržní hodnotou minimálně 100 miliard EUR, což do síta dostalo giganty Google, Amazon, Apple, Facebook a Microsoft. Podle nejnovějšího vyjádření by měla obdobná pravidla DMA jako pro „velkou pětku“ platit i pro menší technologické firmy s tržní hodnotou přes 65 miliard EUR, které působí jako klíčové subjekty minimálně ve třech členských státech unie. 

Sideloading u iPhonů. Jaká jsou pro a proti?

Hon na giganty v EU začal a je otázkou času, než budou pravidla pro Apple a pro další výrobce striktně stanovená a právně závazná. Je jasné, že se firmy budou bránit zuby nehty, ale na to, že by Evropská komise v brzké době otočila o 180 stupňů příliš nevsázíme...

Zdroj Reuters

Diskuze (437) Další článek: Samsung Galaxy S21 FE byl certifikován. Máme pro vás další fotky i specifikace

Témata článku: Apple, iPhone, Android, iOS, Aplikace, Facebook, AppStore, EU, Bezpečnost, Evropská unie, Soukromí, Obchod s aplikacemi, Internet, Monopol, Steve Jobs, Legislativa, Tim Cook, Evropská komise, Sideloading, Obchod, Reuters, Margrethe Vestagerová, App Store, Instalace, PravidloWindows 365 s počítačem v cloudu stojí až 3800 Kč měsíčně
Lukáš Václavík
Windows 365Operační systémyMicrosoft
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
O remake hororu Dead Space se postará vedoucí vývoje AC: Valhalla

O remake hororu Dead Space se postará vedoucí vývoje AC: Valhalla

Návrat do vesmíru, kde vás nikdo neuslyší křičet, bude v rukou schopných vývojářů.

Michal Maliarov
Horor
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály