S U:fonem na téma GSM a virtuální operátor (rozhovor)

Zelení mimozemšťané by rádi národní roaming s některým z GSM operátorů, v síti U:fona by se mohl urodit první tuzemský virtuál.
S U:fonem na téma GSM a virtuální operátor (rozhovor)

Tuzemský benjamínek U:fon chystá velké věci. Některé jeho záměry a vize směřují k rozšíření služeb pro koncové zákazníky, ale také k pronájmu vlastní sítě, čemuž se naši zbylí operátoři vyhýbají jako čert kříži. U:fon by chtěl rozvíjet především své datové služby a jak nám v rozhovoru potvrdil marketingový ředitel U:fona Lukáš Antoš, spojenectví s jinými subjekty se rozhodně nebrání, ale jak říká, alternativ je více.

Klepněte pro větší obrázek
Počet virtuálních operátorů u nás se rovná nule, svou infrastrukturu dává k dispozici jen U:fon

V současnosti se U:fon snaží docílit národního roamingu, který by současným zákazníkům umožnil využívat klasické GSM telefony pro volání s mimozemským sympaťákem. V U:fonově síti se rovněž možná narodí první tuzemský virtuální operátor, pravděpodobně půjde do začátku především o datové služby. Partnerem by mohl být například některý z alternativních fixních operátorů (Volný, GTS Novera), kteří nabízí širokopásmové připojení pro domácnosti a firmy. Ti by tak mohli svým zákazníkům nabídnout v balíčku pevné i mobilní připojení přes U:fonovu síť CDMA.

Pokud se podaří domluvit mezinárodní roaming, chystá U:fon duální GSM/CDMA telefony, které prý budou atraktivnější než ty ze současného portfolia. A pokud to nepůjde po dobrém, chce se operátor obrátit na Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Jinak U:fon má od srpna nového šéfa, pozici CEO po Peteru Hallovi přebral Tomáš Budník. A jakým směrem se bude pod jeho taktovkou ubírat U:fon dále? Informace z první ruky nám zprostředkoval opět Lukáš Antoš, marketingový ředitel operátora:

Co chystáte nového? Tiskem proběhly informace o tom, že plánujete nabídnout infrastrukturu k pronájmu a vytvořit tak u nás prvního virtuálního operátora.

  • Operujete se správnými informacemi. Máme konkrétní signály, že existuje reálný apetit pro MVNO operátorovi. Jsme komerčně zaměřený business a pokud se v podmínkách potkáme s případným zájemcem, není pro nás problém takový model spustit v horizontu několika málo měsíců. S několika potenciálními partnery již jednáme.

Řekněte nám více o tom pronájmu infrastruktury. Jak si to představujete v praxi, šlo by o data nebo i o hlas? Kdo by byli vaši noví zákazníci? Evidujete už něčí zájem o pronájem datových služeb?

  • Jsme zcela otevření oběma variantám, jak pro hlasové tak datové služby. V konceptu MVNO slouží Mobilkom jako čistý pronajímatel infrastruktury, zákazníka vlastní nový subjekt skrz celý jeho životní cyklus. O konkrétních zájemcích o pronájem infrastruktury se zatím nemůžeme vyjadřovat.

Závisí nabídka na domluvě s našimi GSM operátory o národním roamingu? Jak postupují jednání?

  • Domluva s GSM operátory není nutným předpokladem, ale určitě by napomohla vstupu dalších hráčů a přispěla tak ke zvýšené konkurenci na českém trhu. Podtrženo sečteno, vítězem by se stal koncový zákazník. Jednání jsou o národním roamingu jsou nyní na začátku, ze zahraniční (konkrétně ze Slovenska) ale víme, že se dohodnout lze.

V jakém časovém horizontu vidíte projekt jako reálně uskutečnitelný?

  • Je to projekt v řádech měsíců, jednání o národním roamingu ale budou pravděpodobně komplikovaná, současní GSM operátoři historicky nebyli pronájmu své infrastruktury příliš nakloněni.
Diskuze (20) Další článek: Nokia Twist: nejoriginálnější mobil roku konečně i na videu

Témata článku: Operátoři, U:fon, Vir, Současný zákazník, Spojenec, Potenciální partner, Operátor, Téma, Fon, Případný zájemce, Virtuální operát, Virtuální operátor, Rozhovor, Spojenectví, GSM, DomluvaRecenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid