Sagem my400V: levná stylovka od Vodafonu (test)

Vodafone má ve své nabídce několik mobilních telefonů, které nikde jinde nenajdete. Jedním z nich je i Sagem my400V, který vás jistě na první pohled zaujme svým stylovým stříbrným tělem. Při dalším zkoumání ale zjistíte, že nejde o tak drahý model, jak by se mohlo zdát. S cenou nad dvěma tisíci korunami patří k nejlevnějším telefonům na trhu.
Sagem my400V: levná stylovka od Vodafonu (test)

Rychlé odkazy 
 
 
  • parametry telefonu v katalogu mobilů
  •
fotogalerie se všemi obrázky
  •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • povedený stylový design
 • pevná konstrukce
 • barevný displej s 65 tisíci barvami
 • vícepoložkový seznam pro 500 kontaktů
 • integrovaný VGA fotoaparát
 • podpora MP3
 • vnitřní paměť 12 MB
 • podsvětlený spořič displeje v době nečinnosti
 • infraport
 • GPRS třídy 10

Hlavní nedostatky

 • méně pohodlná klávesnice
 • displej je pasivní
 • pro kontrolu zmeškaných událostí nutno telefon oživit
 • pomalé reakce při psaní dlouhých SMS
 • chybějí vyzváněcí profily
 • fotoaparát standardně fotografuje na výšku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sagem my400V

Dříve byl u nás výrobce mobilních telefonů Sagem poměrně oblíbený a setkat se s jeho výrobky nebylo ničím neobvyklým. V roce 2000 se ale do prodeje dostaly telefony, které byly velmi poruchové. Až několik desítek procent jich muselo navštívit autorizovaný servis. To znamenalo pro Sagem pohromu a prakticky i konec výraznější působnosti na českém trhu. Dnes se tyto telefony v podstatě dostanou na český trh jen přes nabídky operátorů. A to je i případ modelu my400V.

Má rád stříbrnou

Tento telefon vás jistě upoutá svým povedeným designem, kterému nelze upřít jistou dávku stylovosti. Kromě bílého pruhu na bočních stranách je celý vyveden ve stříbrné barvě, což také přispívá k větší míře atraktivnosti. Jeho rozměry 105 × 46 × 14 mm prozrazují, že máme co do činění s vyšším a poměrně tenkým telefonem. Dobře se tak schová do kapsy a díky hmotnosti 90 g o něm nebudete ani vědět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • srovnání velikosti s klíčem a platební kartou

Kryty telefonu jsou plastové. Vzhledem k jeho ceně nelze ani nic jiného očekávat. Na telefonu ale sedí velmi dobře. S vrzáním nebo jejich průhybem jsem se prakticky nesetkal.

Přední část telefonu zaujímá efektně tvarovaná stříbrná klávesnice a displej. Aby se zvýšila stylovost telefonu, je stříbrná plocha okolo displeje pokryta velmi jemnými svislými drážkami, které ucítíte i hmatem. Nad displejem najdete šestici čtvercových průchodů zvuku z reproduktoru a vyryté jméno výrobce a označení telefonu. Druhé vyryté jméno, tentokrát operátora Vodafone, se nachází pod displejem. Celou přední plochu pak obkružuje tenká stříbrná linka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka telefonu je jen 14 mm • spodní a horní strana telefonu

Boky telefonů jsou bílé a najdete zde několik prvků. Na levé straně je to okénko infraportu a tlačítko pro aktivaci fotoaparátu, na pravou stranu se netradičně přemístil systémový konektor, kterému by slušela krytka. Poutko v pravém horním rohu slouží pro přichycení šňůrky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko fotoaparátu a infraport na levé straně • systémový konektor na pravé

Zadní strana telefonu je velmi jednoduchá a kromě chromové kolečka s objektivem fotoaparátu a zrcátka pro autoportréty ji celou tvoří zadní kryt baterie. Ani zde nechybí vylisované jméno operátora s jeho plastickým logem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je decentní • logo operátora • objektiv fotoaparátu • vyjmutí baterie

Jakmile zadní kryt jednoduše „odloupnete“, objevíte Li-Ion baterii o kapacitě 850 mAh. Telefon by s ní měl vydržet až 240 minut hovoru nebo 350 hodin v pohotovosti. SIM karta se zasouvá do šuplíku vedle baterie a její opětovné vysunutí je obtížné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I krabička se hlásí k červenému operátorovi • k telefonu dostanete jednoduché handsfree

Klávesnice: příjemná jen na pohled

Klávesnice sice vypadá pěkně na pohled, s jejím užíváním je to ale horší. Všechna tlačítka jsou umístěna v jednom bloku a oddělují je jen tři stříbrné prohnuté linky, které ale nejsou hmatem cítit. Musíte se tedy orientovat pomocí profilování jednotlivých numerických kláves. To ale není bohužel jednotné. Z důvodu větší efektnosti má střední sloupec kláves jiné prohnutí než dva krajní sloupce. Pro bezchybné psaní „poslepu“ je tak zapotřebí malý trénink. Jinak se ale tlačítka tisknou jistě, mají nízký zdvih a po domáčknutí tiše lupnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má efektní profilování • navigační tlačítko se příliš nepovedlo

Funkční část klávesnice tvoří dvojice kontextových kláves, tlačítka pro zahájení a ukončení hovoru a kruhová čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem. Pokud máte velké prsty, bude mít nejspíš právě s ní největší problémy. Její střed je totiž poměrně malý a nijak nevystupuje nad okolí, a tak může často docházet k překlepům. Abyste jim zabránili, je nejlepší potvrzovací střed tisknout hranou nehtu. K ostatním funkčním klávesám nemám připomínky. Jsou dostatečně rozměrné, takže zde k překlepům docházet nebude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka z boku • podsvícení není rovnoměrné

Ve tmě jsou popisky klávesnice nerovnoměrně podsvíceny sytým modrým světlem. Silnější světlo u čtveřice numerických kláves dává znát, kde jsou podsvětlovací diody umístěny. Délku podsvícení klávesnice lze nastavit v nabídce nebo zcela vypnout.

Displej: úměrný ceně

Nízká cena telefonu se samozřejmě také projevila na kvalitě displeje. Na trhu ale najdeme i telefony s displejem podstatně horším. Ten v Sagemu my400V je pasivní a disponuje rozlišením 128 × 160 bodů. Na této ploše dokáže zobrazit až 65 tisíc barev. Pasivní technologie ovšem způsobuje, že displej trpí pomalejším překreslováním, méně výraznými barvami i horší čitelností na přímém slunci. Vzhledem k nízké ceně telefonu mu ale lze tyto nedostatky prominout. V nabídce si pak upravíte dobu jeho podsvícení i kontrast.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je vzhledem k ceně telefonu slušný • mřížka reproduktoru

Při nečinnosti může displej po určitou dobu zobrazovat animovaný spořič a poté přejít do úsporného režimu. Při něm je displej zcela vypnut nebo na něm uvidíte digitální hodiny s aktuálním časem, které jsou díky slabému podsvícení viditelné i v úplné tmě. Při přechodu do úsporného režimu může také dojít k automatickému uzamčení klávesnice. Společně s digitálními hodinami se ale nezobrazují žádné další informace, takže pro kontrolu zmeškaných událostí je nutné telefon oživit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pasivní technologie a nižší rozlišení je na displeji znát


Další kapitola: uživatelské prostředí a ovládání, fotoaparát, telefonování

Témata článku: Sagem, Recenze, Sagem my400V, Test, Vodafone, Svižný telefon, Digitální hodina, Styl, Denní opakování, Voda, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedené filmy zdarma a česky, nemusíte pirátit. Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí.

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

Jak nenaletět při koupi telefonu z AliExpressu. Hledejte chybějící loga, to horší je nakonec pravda

** Aliexpress je lákavým prostředkem pro koupi levného telefonu ** Najdete zde hlavně nepovedené kopie a podezřele levné telefony ** Nenechte se zlákat, prodejci často zamlčují reálné specifikace

Martin Chroust
AliExpressJak...Kopie
Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

** Špičkové kompaktní Androidy v minulosti drželo nad vodou Sony ** Dnes už kompaktní a dobře vybavený Android na trhu nenajdete ** Tato petice se to pokouší změnit, a vy k tomu můžete sami přispět

Martin Chroust
Kompaktní velikostVlajková loďAndroid
Recenze hry Dolmen. Béčkové sci-fi RPG, které se snaží napodobit krále žánru

Recenze hry Dolmen. Béčkové sci-fi RPG, které se snaží napodobit krále žánru

Dark Souls spustilo mezi náročnými RPG trend, na který se pokoušela naskočit větší i menší studia. Dolmen od Massive Work Studio se řadí mezi ty méně povedené pokusy.

Martin Nahodil
DolmenPS5Recenze