Sagem my400V: levná stylovka od Vodafonu (test)

Vodafone má ve své nabídce několik mobilních telefonů, které nikde jinde nenajdete. Jedním z nich je i Sagem my400V, který vás jistě na první pohled zaujme svým stylovým stříbrným tělem. Při dalším zkoumání ale zjistíte, že nejde o tak drahý model, jak by se mohlo zdát. S cenou nad dvěma tisíci korunami patří k nejlevnějším telefonům na trhu.
Sagem my400V: levná stylovka od Vodafonu (test)

Rychlé odkazy 
 
 
  • parametry telefonu v katalogu mobilů
  •
fotogalerie se všemi obrázky
  •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • povedený stylový design
 • pevná konstrukce
 • barevný displej s 65 tisíci barvami
 • vícepoložkový seznam pro 500 kontaktů
 • integrovaný VGA fotoaparát
 • podpora MP3
 • vnitřní paměť 12 MB
 • podsvětlený spořič displeje v době nečinnosti
 • infraport
 • GPRS třídy 10

Hlavní nedostatky

 • méně pohodlná klávesnice
 • displej je pasivní
 • pro kontrolu zmeškaných událostí nutno telefon oživit
 • pomalé reakce při psaní dlouhých SMS
 • chybějí vyzváněcí profily
 • fotoaparát standardně fotografuje na výšku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sagem my400V

Dříve byl u nás výrobce mobilních telefonů Sagem poměrně oblíbený a setkat se s jeho výrobky nebylo ničím neobvyklým. V roce 2000 se ale do prodeje dostaly telefony, které byly velmi poruchové. Až několik desítek procent jich muselo navštívit autorizovaný servis. To znamenalo pro Sagem pohromu a prakticky i konec výraznější působnosti na českém trhu. Dnes se tyto telefony v podstatě dostanou na český trh jen přes nabídky operátorů. A to je i případ modelu my400V.

Má rád stříbrnou

Tento telefon vás jistě upoutá svým povedeným designem, kterému nelze upřít jistou dávku stylovosti. Kromě bílého pruhu na bočních stranách je celý vyveden ve stříbrné barvě, což také přispívá k větší míře atraktivnosti. Jeho rozměry 105 × 46 × 14 mm prozrazují, že máme co do činění s vyšším a poměrně tenkým telefonem. Dobře se tak schová do kapsy a díky hmotnosti 90 g o něm nebudete ani vědět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • srovnání velikosti s klíčem a platební kartou

Kryty telefonu jsou plastové. Vzhledem k jeho ceně nelze ani nic jiného očekávat. Na telefonu ale sedí velmi dobře. S vrzáním nebo jejich průhybem jsem se prakticky nesetkal.

Přední část telefonu zaujímá efektně tvarovaná stříbrná klávesnice a displej. Aby se zvýšila stylovost telefonu, je stříbrná plocha okolo displeje pokryta velmi jemnými svislými drážkami, které ucítíte i hmatem. Nad displejem najdete šestici čtvercových průchodů zvuku z reproduktoru a vyryté jméno výrobce a označení telefonu. Druhé vyryté jméno, tentokrát operátora Vodafone, se nachází pod displejem. Celou přední plochu pak obkružuje tenká stříbrná linka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka telefonu je jen 14 mm • spodní a horní strana telefonu

Boky telefonů jsou bílé a najdete zde několik prvků. Na levé straně je to okénko infraportu a tlačítko pro aktivaci fotoaparátu, na pravou stranu se netradičně přemístil systémový konektor, kterému by slušela krytka. Poutko v pravém horním rohu slouží pro přichycení šňůrky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko fotoaparátu a infraport na levé straně • systémový konektor na pravé

Zadní strana telefonu je velmi jednoduchá a kromě chromové kolečka s objektivem fotoaparátu a zrcátka pro autoportréty ji celou tvoří zadní kryt baterie. Ani zde nechybí vylisované jméno operátora s jeho plastickým logem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana je decentní • logo operátora • objektiv fotoaparátu • vyjmutí baterie

Jakmile zadní kryt jednoduše „odloupnete“, objevíte Li-Ion baterii o kapacitě 850 mAh. Telefon by s ní měl vydržet až 240 minut hovoru nebo 350 hodin v pohotovosti. SIM karta se zasouvá do šuplíku vedle baterie a její opětovné vysunutí je obtížné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I krabička se hlásí k červenému operátorovi • k telefonu dostanete jednoduché handsfree

Klávesnice: příjemná jen na pohled

Klávesnice sice vypadá pěkně na pohled, s jejím užíváním je to ale horší. Všechna tlačítka jsou umístěna v jednom bloku a oddělují je jen tři stříbrné prohnuté linky, které ale nejsou hmatem cítit. Musíte se tedy orientovat pomocí profilování jednotlivých numerických kláves. To ale není bohužel jednotné. Z důvodu větší efektnosti má střední sloupec kláves jiné prohnutí než dva krajní sloupce. Pro bezchybné psaní „poslepu“ je tak zapotřebí malý trénink. Jinak se ale tlačítka tisknou jistě, mají nízký zdvih a po domáčknutí tiše lupnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má efektní profilování • navigační tlačítko se příliš nepovedlo

Funkční část klávesnice tvoří dvojice kontextových kláves, tlačítka pro zahájení a ukončení hovoru a kruhová čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem. Pokud máte velké prsty, bude mít nejspíš právě s ní největší problémy. Její střed je totiž poměrně malý a nijak nevystupuje nad okolí, a tak může často docházet k překlepům. Abyste jim zabránili, je nejlepší potvrzovací střed tisknout hranou nehtu. K ostatním funkčním klávesám nemám připomínky. Jsou dostatečně rozměrné, takže zde k překlepům docházet nebude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka z boku • podsvícení není rovnoměrné

Ve tmě jsou popisky klávesnice nerovnoměrně podsvíceny sytým modrým světlem. Silnější světlo u čtveřice numerických kláves dává znát, kde jsou podsvětlovací diody umístěny. Délku podsvícení klávesnice lze nastavit v nabídce nebo zcela vypnout.

Displej: úměrný ceně

Nízká cena telefonu se samozřejmě také projevila na kvalitě displeje. Na trhu ale najdeme i telefony s displejem podstatně horším. Ten v Sagemu my400V je pasivní a disponuje rozlišením 128 × 160 bodů. Na této ploše dokáže zobrazit až 65 tisíc barev. Pasivní technologie ovšem způsobuje, že displej trpí pomalejším překreslováním, méně výraznými barvami i horší čitelností na přímém slunci. Vzhledem k nízké ceně telefonu mu ale lze tyto nedostatky prominout. V nabídce si pak upravíte dobu jeho podsvícení i kontrast.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je vzhledem k ceně telefonu slušný • mřížka reproduktoru

Při nečinnosti může displej po určitou dobu zobrazovat animovaný spořič a poté přejít do úsporného režimu. Při něm je displej zcela vypnut nebo na něm uvidíte digitální hodiny s aktuálním časem, které jsou díky slabému podsvícení viditelné i v úplné tmě. Při přechodu do úsporného režimu může také dojít k automatickému uzamčení klávesnice. Společně s digitálními hodinami se ale nezobrazují žádné další informace, takže pro kontrolu zmeškaných událostí je nutné telefon oživit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pasivní technologie a nižší rozlišení je na displeji znát


Další kapitola: uživatelské prostředí a ovládání, fotoaparát, telefonování

Témata článku: Sagem, Recenze, Sagem my400V, Voda, Svižný telefon, Vodafone, Styl, Test, Denní opakování, Digitální hodina


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40