Samsung a Apple vládnou, ostatní padají (Q2 2012)

60 % tržeb z nových mobilů jde do kapes Samsungu, nebo Applu. Ten si vybral slabší čtvrtletí, ale konkurence z toho nic nevytěžila.

Motorola (Google) s Nokií drží většinu patentů kolem mobilních telefonů a občas se kvůli nim dostávají do sporů s ostatními výrobci. Tyto spory ale v poslední době ustoupily do pozadí a všechno se točí kolem dohadů Applu se Samsungem o tom, kdo koho okopíroval. Je to ale logické, tito dva výrobci totiž mobilnímu trhu momentálně vládnou. Každý třetí prodaný mobil nese značku jednoho z nich a především shrábnou v součtu téměř 60 % peněz, které po celém světě lidé utratí za nákup nových telefonů, když pomineme peníze, které jdou do státních pokladen. Necelá čtvrtina všech prodaných telefonů jsou sice stále Nokie, ale jedná se hlavně o levné modely řady Asha a dokud se nezlepší prodeje Lumií, Nokia na mobilech bude prodělávat.

Podíly na trhu mobilních telefonů • smartfonů ve druhém čtvrtletí 2012

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Následující graf znázorňuje vývoj meziročních přírůstků celkových prodejů mobilů. Kolem začátku roku 2009 došlo důsledkem hospodářské krize k velkému propadu a vývoj v posledních čtvrtletích naznačuje, že by mobilní trh mohlo potkat něco podobného. Ke klesajícímu růstu trhu mobilů se přidaly i samotné smartfony. Apple jakožto dlouhodobě největší tahoun tohoto trhu si totiž vybral slabší čtvrtletí a čekatelé na nový iPhone měli dobrou příležitost k přechodu k jiným značkám, jejichž vlajkové lodě s Androidem už jsou v prodeji. Konkurence ale slabší výsledek Applu nevyvážila, takže si Apple své zákazníky zřejmě znovu udržel a příchod nového iPhonu by klesající trend trhu smartfonů měl obrátit. Pomoci k tomu mohou i nové smartfony s Windows Phone 8.

Meziroční přírůstky počtu všech prodaných mobilů a smartfonů po čtvrtletích za sedm let

Klepněte pro větší obrázek

Podle Strategy Analytics se v uplynulém čtvrtletí prodalo 362 milionů telefonů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř nulový posun. Pouze Samsung a Apple dokázali své loňské výsledky vylepšit, Samsung dokonce velmi výrazně, zejména v oblasti smartfonů. Těch se celkem prodalo 146 milionů, o třetinu více než loni. Alcatel "zůstal na svém", pouze se v jeho portfoliu objevuje stále více smartfonů na úkor velmi levných telefonů se základními funkcemi. Výsledky ostatních se zhoršily, hlavně v případě HTC, Blackberry a LG. U HTC se propad trochu zmírnil, Blackberry a LG ale mohou bít na poplach.

Meziročních přírůstky počtů prodaných telefonů pro druhé čtvrtletí 2012

Klepněte pro větší obrázek

Všem výrobcům s výjimkou Nokie se podařilo z jednoho mobilu utržit v průměru více peněz než před rokem. Významného nárůstu doznali díky zvýšenému podílu smartfonů ve svých nabídkách Samsung, LG a Alcatel. Nokia poprvé v historii jeden mobil prodala v průměru za méně než 50 eur. Ukazuje to na naprosté selhání první generace Lumií s Windows Phone, které klesající trend hodnoty tohoto ukazatele měly zastavit. Finskému výrobci nezbývá než věřit, že druhé generaci se povede lépe - její výsledky by se na bilanci výrobce měly začít projevovat od čtvrtého čtvrtletí letošního roku.

Průměrné prodejní ceny telefonů podle výrobců ve druhém čtvrtletí let 2011 a 2012

Klepněte pro větší obrázek

Q2 2012 ve zkratce

 • Celý trh mobilů vzrostl meziročně o 1,1 %, čtvrtletně poklesl o 1,6 %. Prodalo se 362 milionů mobilů, největším výrobcem zůstal Samsung.
 • Trh smartfonů vzrostl meziročně o 32,2 %, čtvrtletně o 0,5 %. Prodalo se 146 milionů smartfonů. Největším výrobcem smartfonů zůstal Samsung.
 • Samsung zaznamenal nejvyšší tržby z mobilů ve své histroii a to z velké části ještě předtím, než se naplno rozjel prodej jeho vlajkové lodi Galaxy S III.
 • Nokia a její Lumie s Windows Phone zaznamenaly jen málo znatelný nárůst prodejů a výrobce nutně potřebuje, aby generace mobilů s Windows Phone 8 nesla mnohokrát lepší výsledky.
 • Apple opět zakončil slabším čtvrtletím roční cyklus, během kterého představil pouze jeden mobil, ale ztrátu zákazníků to nikdy neznamenalo a zatím není důvod obávat se, že tento rok bude výjimkou.
 • ZTE čtvrtletní výsledky ještě neuvedlo, ale podle odhadů prodalo 16,5 milionu mobilů, z toho asi 50 % smartfonů, což jsou trochu slabší čísla, než slibovalo očekávání.
 • LG si drží pozici mezi největšími výrobci mobilů, ale jeho mobilní divize znovu po několika čtvrtletích zaznamenala ztrátu a trochu trpí tím, že pro výrobce nejsou mobily stěžejní součástí nabídky.
 • Alcatel, pod jehož značkou prodává mobily čínská firma TCL, do své nabídky zahrnuje stále více smartfonů, což mu přináší větší tržby, nové tržní příležitosti a jeho značce to vrací zvuk.
 • HTC se částečně odlepilo od klesajícího trendu, ale od novinek řady One se čekalo víc. Vyplatí se výrobci v dalších měsících očekávaný návrat k Windows Phone?
 • RIM zaznamenalo druhé ztrátové čtvrtletí v historii, tentokrát byla ztráta už skoro půlmiliardová. Firma sází vše na novinky s novým OS Blackberry 10, které ale přijdou až začátkem příštího roku.
 • Sony prohlásilo, že mobily vydělaly více než před rokem, ale konkrétní čísla známe pouze pro divizi, kam patří i počítače. Mobilů se letos prodalo méně, ale šlo už skoro výhradně o smartfony.
 • Motorola už patří Googlu a jeho výsledky počty prodaných mobilů neuvádí, došlo ale k výraznému poklesu tržeb a narostla i ztráta.

Výsledky výrobců mobilů a jejich čtvrtletní a meziroční změny pro druhé čtvrtletí 2012

Výrobcevšechny mobily (mil. ks)smartfony (mil. ks)tržby (mil. EUR)prům. cena (EUR)zisk
(mil.
eur)
podílpočetQoQYoYpodílpočetQoQYoYtržbyQoQYoYcenaQoQYoY
Samsung25,7%93,0-1%32%34,6%50,513%163%13 8649%76%14911%39%2 831
Nokia23,1%83,71%-5%7,0%10,2-14%-39%4 023-5%-26%48-6%-22%-474
Apple7,2%26,0-26%28%17,8%26,0-26%28%12 503-28%22%480-2%5%?
ZTE4,6%16,5-14%-1%5,5%8,0  ?  ?  ?
LG3,6%13,1-4%-47% ?  1 545-7%-29%118-1%42%-40
Alcatel3,0%10,837%1%1,0%1,595%916%29642%21%285%32%56
HTC2,4%8,828%-27%6,0%8,828%-27%2 35834%-27%2687%9%212
RIM*2,2%7,8-30%-41%5,3%7,8-30%-41%2 166-33%-43%278-3%7%-493
Sony**2,0%7,46%-3%5,1%7,4  2 705-77%133%?  -266
Motorola ?   ?  649-62%-65%?  -148
Celkem100,0%362,0-2%1%100,0%146,11%32%       
* údaje RIM se vztahují k období březen - květen 2012
** údaje Sony zahrnují i tržby a zisk z počítačů a tabletů
Diskuze (25) Další článek: Podívejte se, jak by mohly vypadat Lumie s klávesnicí

Témata článku: Apple, Samsung, Hospodaření a finance, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Sam, Klesající trend, Samsun, Největší tahoun, Pad, APP, #Apple, Necelá čtvrtka, ČekatelVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

Slovenský telefon se zhmotnil v realitu. Simple Phone je absolutně nezávislý na službách a aplikacích od Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Jeho telefon bez vazeb na Google se pomalu chystá do prodeje

Martin Chroust
Android 11SmartphonyBezpečnost
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Předplatné Microsoft 365 zchudne. Skončí e-mail na vlastní doméně a přílohy se započítají do kapacity OneDrivu

Předplatné Microsoft 365 zchudne. Skončí e-mail na vlastní doméně a přílohy se započítají do kapacity OneDrivu

**E-mailové přílohy v Outlooku.com se budou počítat do kapacity OneDrivu. **Outlook.com za rok neumožní nastavit poštovní schránku na vlastní doméně. **Změny se týkají spotřebitelské varianty služby Microsoft 365.

Petr Urban
Microsoft 365OneDriveOutlook.com
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny