Samsung a Sony oživují UWB. Nová bezdrátová technologie zpřesní lokalizaci uvnitř budov

Wi-Fi a Bluetooth jsou dnes nedílnou součástí smartphonů a našich životů. Okolo roku 2000 se však hovořilo o nové technologii UWB (Ultra-Wideband), která však neprorazila. Firmy se k ní vracejí až nyní pod hlavičkou konsorcia FiRa (zkratka slov „Fine Ranging“), jehož součástí je i Samsung, Bosch nebo Sony. Uskupení FiRa v současné době pracuje na definici nového standardu, který by výhledově mohl přinést velkou komunikační revoluci.

Rostoucí UWB ekosystém vychází ze standardu IEEE 802.15.4/4z, který definuje vlastnosti bezdrátových připojení s nízkými datovými rychlostmi. UWB funguje tak, že posílá miliardy impulzů přes velmi široké frekvenční pásmo (500 MHz až několik GHz). Přijímač pak hledá známou sekvenci pulzů, která obsahuje pro něj relevantní data. UWB je omezená na velmi nízký odběr, proto s dalšími komunikačními službami v bezdrátovém spektru interferuje jen minimálně. Standard je zabezpečený a velmi přesný z pohledu lokalizace.

Krátké představení technologie UWB:

A zatímco okolo roku 2000 byla technologie UWB určena zejména pro armádní využití, s rostoucí zájmem o segment IoT se určitě dočká daleko širšího využití. UWB může být použita k detekci, zda se osoba blíží nebo vzdaluje od zabezpečeného vstupu či k ověření bezpečnostních údajů, aniž byste s kapsy museli vytáhnout telefon. UWB má také napomoci k přesnější navigaci uvnitř budov, např. na letištích, nákupních centrech nebo na veletrzích. Pomůže také snáze lokalizovat vozidlo ve vícepatrových podzemních garážích.

Zdroj Firaconsortium

Váš názor Další článek: T-Mobile nabízí o prázdninách Chytré auto za 1 Kč. I těm, kdo u něj nemají jiné služby

Témata článku: Samsung, Sony, Technologie, Bezpečnost, Bluetooth, Ostatní, UWB, Wi-Fi, Telekomunikace, Bosch, Budova, Bezdrátová, FIRA, Lokalizace, Bezdrátová technologie, Standard, NXP, FIRA Consortium, Ultra Wideband


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz