Samsung Ativ: Tableto-notebooky s Windows 8 [IFA]

Vše mobilní s Windows dostalo u Samsungu název Ativ. Natočili jsme pro vás tablety, které se umí přeměnit na notebooky.

Nejvíce pozornosti na berlínském veletrhu IFA vzbudil Samsung, který velkolepě pojal své úvodní představení a uvedl hromadu novinek z různých oborů. Nás pochopitelně nejvíce zaujala nová zařízení s Windows 8. Souhrnně dostala nové jméno Ativ a spadá sem vše od telefonů s Windows Phone 8, přes tablety s Windows 8 RT až po tabletové počítače s Windows 8 Pro.

Všechny tři tablety mají podobný design. Tělo je vyvedeno buď z kovu nebo z pokovených částí s kartáčovanou úpravou. Ke dvěma vyšším modelům označovaným jako Smart PC bude přímo v balení dodávána odnímatelná klávesnice, menší a lehčí Ativ Tab ji sice mít nebude, ale bude se dát dokoupit jako volitelné příslušenství. Tablety se na hlavní světové trhy dostanou v říjnu, bezprostředně po uvedení plných verzí Windows 8.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Ativ = mobilní hračky s Windows 8 a Windows Phone 8

Samsung Ativ Smart PC Pro: výkonný počítač v tabletu

Zařízení na pomezí tabletu a notebooku konstrukčně připomíná Asus Transformer. Na první pohled je to běžný notebook, ale displej lze odejmout z kolébky na kloubu u klávesnice. Na rozdíl od Transformera je však Ativ Smart PC Pro plnohodnotným počítačem s výkonným procesorem Intel Core i5, 4GB pamětí a až 256GB SSD. Samozřejmostí ve výbavě je USB 3.0, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, dvě kamery nebo také vestavěný 4G modul.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej odepnete a z notebooku se stane tablet a dock s klávesnicí

Samotný tablet má tloušťku do 12 mm, což je vzhledem k přítomnosti „velkého“ procesoru pěkné číslo. Hmotnost 884 je oproti tabletům s Androidem trochu vyšší, ale opět je to s ohledem na skrytou funkčnost plnohodnotného počítače s Windows velmi slušný parametr. S klávesnicí už však tloušťka naroste na 22 mm a hmotnost na 1,6 kg. To má čerstvá konkurence od Sony navrch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro pohodlné psaní klávesnice, pro přesné kreslení pero.
Jako samostatný tablet bude trochu tlustší a těžší, ale uvnitř je výkon ultrabooku

Displej potěší, že při své 11,6palcové úhlopříčce nabídne plné FullHD rozlišení. Kapacitní technologie zvládne obsloužit až deset dotyků zároveň. Co se týče výdrže, tam bychom měli dosáhnout až na osm hodin provozu na jedno nabití.

Samsung Ativ Smart PC: základ pro Windows 8

Levnější řešení s procesorem Atom nové generace má tloušťku 10 mm (samotný tablet), váží 750 g a hmotnost s klávesnicí naroste na 1,48 kg. Multitouch u obou Smart PC rozezná dotek deseti prstů najednou, což usnadňuje psaní na virtuální klávesnici. K oběma modelům bude rovněž dodáváno dotykové pero S-Pen, které známe ze zařízení Note. Uvnitř jsou dále dva gigabajty paměti, 128GB úložiště přímo na desce a všemožná konektivita včetně 4G modulu. Uvnitř pracují plnohodnotná Windows 8 a na baterku stroj vydrží pracovat 13,5 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled stejný jako bráška s přídomkem Pro, ale tento je lehčí a déle vydrží
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ani tady nechybí stylus schovaný v jednom z rohů. To se může hodit při kreslení náčrtů atp.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poznávací znamení: model Smart PC Pro má na zádech průduchy chlazení, Smart PC si vystačí bez nich
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Ativ Smart PC žívě z Berlína
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příkladně tenký

Po přečtení základní parametrů by si nejeden zájemce skoro odpustil výkon Core i5 a sáhl po základní verzi s Atomem. Na internet, kancelářskou práci či úpravu fotek to bohatě stačí, videa přehrajete a hry z Metra nebudou mít sebemenší problém. Jenomže základní verze je kromě procesoru ochuzena bohužel také na displeji – ten má stejnou úhlopříčku 11,6 palců, ale rozlišení už jen 1366 × 768 bodů. Ve výbavě dále zamrzí absence USB 3.0.

Samsung Ativ Tab: konkurent iPadu s Windows 8 RT
 

Pro zájemce o čistě tabletové zařízení s Windows 8 připravil Samsung tablet Ativ Tab. Je to 10palcová placka tenká 8,9 mm, která váží 570 g a pohání ji blíže nespecifikovaný dvoujádrový procesor na 1,5 GHz. Softwarovou část pak zajišťují Windows 8 RT, tedy bez možnosti spouštění desktopových programů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Obdélník se zaoblenými rohy, tentokrát vydlážděný

Displej na úhlopříčce 10,1 palců nabídne rozlišení 1366 × 768 bodů, uvnitř najdeme standardní tabletovou výbavu zahrnující akcelerometry, gyroskopická čidlo, GPS nebo NFC (tyto parametry kupodivu chybí ve specifikacích Ativ Smart PC). Samozřejmostí je Bluetooh, Wi-Fi a USB 2.0. K dispozici budou dvě verze – 32 nebo 64 GB, vždy s možností rozšíření skrze kartu microsSD. Baterie má kapacitu 8 200 mAh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bude to elegantní, zezadu broušené a velmi tenké

65 %
rozměry a hmotnost: 266 × 168 × 8.9 mm, 570 g
displej: 10.1'', TFT LCD, 1 366 × 768, 155 DPI
sítě: tablet nepodporuje telefonní sítě
konektivita: microUSB, microHDMI 1.4, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS
paměť: 32/64 GB, 2 048 MB RAM, baterie: 8 200 mAh
procesor: Qualcomm APQ8060A (2× Krait 1.5 GHz, 45nm)
fotoaparát: zadní 5MPx (2 592 × 1 944), přední 2MPx (1 600 × 1 200)
operační systém: Microsoft Windows RT
54 %
konstrukce
54 %
konektivita
81 %
hardware
75 %
fotoaparát
verze s 3G: žádné neexistují
verze bez 3G: 32GB (není v prodeji), 64GB (není v prodeji)

 

Diskuze (13) Další článek: LG Optimus L9: hranatý výkon z Berlína [IFA 2012]

Témata článku: Samsung, Video, Tablety, Notebooky, Samsung Ativ Tab, Samsung Ativ Tab 64GB Wi-Fi, Wind, Windows, Win, Note, Levné řešení, Přesné kreslení, Notebook, Pohodlné psaní, Windows!, Výkonný počítač, Bluetooh, Desktopový program, Sam, Samostatný tablet, Odnímatelná klávesnice, Tab


Určitě si přečtěte