Samsung B3310: pro mladé pisálky (preview)

Samsung představuje atypický „komunikátor“ pro teenagery. Na prvním místě jsou textovky, instant messaging a sociální sítě.

Samsung připravil novinku určenou pro dospívající mládež, která si život bez Facebooku a komunikace přes služby instant messagingu nedokáže představit. Hlavně na teenagery je zaměřen slider s bočně výsuvnou QWERTY klávesnicí B3310. Upoutá dvěma křiklavými barevnými variantami a hlavně numerickou klávesnicí rozmístěnou svisle po boční straně displeje.

Při pohledu na B3310 mobilní pamětníky určitě napadne podobnost s historickým komunikátorem SX1 od dnes již neexistujícího výrobce mobilních telefonů Siemens. Ten měl tlačítka umístěná podél displeje a velkou oblibu si kvůli tomuto designérskému experimentování nezískal. Samsung však sází na dynamičnost náctiletých a jejich touhu se v něčem lišit, proto si troufl na atypické umístění numerické klávesnice. A kdyby to náhodou někomu nevyhovovalo, výsuvná QWERTY klávesnice už je naprosto standardní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Přesto nemůžeme B3310 nazvat typickým komunikátorem. Poběží totiž na uzavřeném systému Samsungu a jeho mladý majitel si nebude moci užívat ani výhod rychlého surfování přes 3G nebo Wi-Fi. Nový Samsung podporuje pouze sítě GSM, v nich se dokáže připojit přes všechny čtyři frekvence. Z datových přenosů musí postačit GPRS nebo EDGE.

Vynahradit si to ale může s aplikací Bluetooth Messenger, pomocí které bude moci se spolužáky ve třídě chatovat nebo sdílet uložené kontakty. Hlavním tahákem pro teenagery je přímá podpora instant messagingu (např. nativní aplikace pro Windows Live Messenger) a nejpopulárnějších sociálních sítí a komunitních webů. Zástupce pro MySpace, Facebook, Flickr, Picasa, Photobucket a další služby je možné umístit rovnou na pohotovostní displej do řady vedle dalších nejpoužívanějších aplikací v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V telefonu pro mladé nesmí chybět ani porce multimédií. Aby však výrobce mohl zachovat co nejnižší cenu přístroje, dostalo se pouze na 2Mpx fotoaparát bez přisvětlení a automatického ostření. Vybaven je dvojnásobným digitálním zoomem a dokáže nahrávat videa v maximálním rozlišení QVGA. Samozřejmostí je integrovaný audio/video přehrávač a FM rádio obohacené funkcí RDS.

Dvoupalcový aktivní barevný displej nabyl rozlišení QVGA, vykreslí až 262 tisíc barev. Vysouvací třířádková QWERTY klávesnice se podepsala zejména na tloušťce přístroje, který tak nepatří mezi nejštíhlejší; rozměry dosahují hodnot 91 × 54 × 17 mm. Hmotnost nepřekvapí údajem 101 g. Telefon bude poháněn Li-Ion akumulátorem s kapacitou 800 mAh, který by měl vystačit papírově na 380 hodin v pohotovostním režimu nebo 5 hodin hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Růžová varianta osloví hlavně mladé slečny

K propojení s počítačem poslouží USB 2.0 nebo Bluetooth ve verzi 2.1, včetně profilu pro bezdrátový stereo poslech hudby nebo výše zmiňovaný Bluetooth Messaging. Vnitřní paměť 43 MB pro uživatelské soubory půjde rozšířit až o dalších 8 GB pomocí karet microSD. Pro kontakty v adresáři je vyhrazeno v paměti napevno 1 000 vícepoložkových míst.

Samsung B3310 se začíná v těchto dnech prodávat ve Francii a Velké Británii, odtud se během třetího čtvrtletí rozšíří i do dalších evropských zemí. K dispozici je růžová nebo modrá varianta, cena by neměla přesáhnout 4 tisíce korun.

Samsung B3310
Klepněte pro větší obrázekVysouvák vyráběný v růžovém a modrém provedení, který má numerickou klávesnici umístěnou netradičně podél boku telefonu, ale na výsuvné části skrývá ještě plnou QWERTY. Vzhledem a rychlým přístupem na Facebook a MySpace zaujme hlavně mladší zákazníky.rozměry a hmotnost: 91 × 54 × 17 mm, 101 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 40 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 800 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (320 × 240)
49 %
(392. místo z 1157)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 4 000 Kč (3. čtvrtletí 2009)
Telefon jsme zatím netestovali. Nejbližší testovaný příbuzný je Samsung S3500.
Diskuze (10) Další článek: YouTube aplikace pro Symbian už umí česky

Témata článku: Samsung, Pro mladé, Samsung B3310, Samsung S3500, Pře, Mobilní paměť, Přímá podpora, Stereo poslech, Sam, Mobilní pamětníkStavíme asistenta Živáka. Naučíme ho kousky, které nedá ani finalista AZ-kvízu

Stavíme asistenta Živáka. Naučíme ho kousky, které nedá ani finalista AZ-kvízu

** Náš hlasový asistent poběží v Chromu na Windows 10 ** Bude používat Web Speech API a hlas Microsoft Jakub ** Díky Wikipedii odpoví skoro na cokoliv

Jakub Čížek
Hlasový asistentPojďme programovat elektroniku
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment