Samsung Bada: oceán zatím své tajemství nevydal

Nový operační systém od Samsungu má být zcela otevřený, uživatelsky přívětivý a interaktivní. Celý koncept stojí na vývoji a prodeji aplikací.

Samsung minulý týden na tiskové konferenci v Londýně představil novou mobilní platformu, kterou od příštího roku hodlá vedle stávajících systémů používat na svých smartphonech. Samsung Bada má být moderní, přívětivý a otevřený systém, který propojí všechny funkcionality smartphonu v jediný ekosystém, kde vše funguje v symbióze podobně jako v oceánu. V korejštině má slovo "bada" totiž právě tento význam. Kdo se však radoval, že výrobce při té příležitosti odhalí i první zařízení s Bada systémem, bude zklamán. Samsung pojal představení nové platformy velmi obecně a skoupý byl také na praktické ukázky prostředí.

Smartphone pro každého

Velká část tiskové konference byla věnována hlavně vývojářům. Samsung svým softwarovým partnerům přiblížil Bada SDK (Software Development Kit) a předvedl příležitosti, které platforma přinese vývojářům, mobilním operátorům a v neposlední řadě i koncovým zákazníkům. Hlavním mottem nové platformy a celé marketingové kampaně kolem systému Bada zní "Smartphone for everyone", tedy chytrý telefon pro každého.

Celý systém Bada bude stát na aplikacích. Základem se stane obchod s aplikacemi, ze kterého budou uživatelé jednoduše stahovat software přímo do mobilu. Nutná nebude ani registrace, platba může proběhnout přímo v rámci telefonního účtu. Na své si tak přijdou nejen zákazníci a tvůrci-vývojáři, ale hlavně samotný Samsung, který se zatím mezi světovými appstory příliš neprosadil. Společně s prvním Bada telefonem, který se objeví někdy v první polovině roku 2010, dojde ke spuštění Samsung Application Store v padesáti zemích světa. Česká republika by mezi nimi neměla chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vedení společnosti na strategii prodeje aplikací velmi sází, v odrazu úspěchu Apple Appstore zřejmě oprávněně. Dr Hosoo Lee, výkonný viceprezident a ředitel Media Solution Center Samsung Electronics řekl: Věřím, že díky Samsung Bada si společnost Samsung získá vůdčí postavení v mobilním průmyslu a zákazníci tak budou mít k dispozici opravdu široký výběr smartphonů. Samsung Bada zároveň představuje obrovskou příležitost pro vývojáře, aby využili své aplikace i v rámci dalších Samsung zařízení po celém světě,“dodal Lee.

Jaký bude oceán?

Samsung představil několik vizí, které by měly charakterizovat jeho nosnou platformu pro příštích několik let. Systém bude vycházet pochopitelně z dotykového ovládání, hlavní principy převezme z dotykové, leč proprietární platformy TouchWiz. Aby se zvýšila tvořivost a uživatelská interaktivita, umožní Bada přehrávání flashe, komfortní prohlížení webu, využití nejrůznějších vestavěných senzorů, vyladěné ovládání vibrací a detekci obličeje včetně senzorové kontextové aplikace. Díky použití senzorů, jako například snímač zrychlení, naklánění a počasí, mohou vývojáři snadno implementovat kontextové interaktivní aplikace přímo do svého softwaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Už z názvu systému vyplývá jeho naprostá otevřenost a konfigurovatelnost. V praxi se jako uživatelé dočkáme provázanosti jednotlivých modulů, jako je tomu například u platformy Android. Základním opěrným bodem nového systému je provázanost se službami. Bada podporuje různé funkce zaměřené na služby jako například sociální sítě, synchronizaci zařízení, řízení obsahu, služby závislé na poloze a komerční služby – vše podporováno záložními servery Bada. Vývojáři dostanou opět možnost implementovat další služby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na podporu komunity vývojářů vyhlásil Samsung akci nazvanou Bada Developer Challenge. Programátoři mobilních aplikací mají šanci získat část z 2,7 milionu dolarů, když použijí prvky nové platformy Bada a vytvoří na jejích základech nové zajímavé aplikace. Samsung oznámil sérii Vývojářských dnů, které se budou během roku 2010 odehrávat po celém světě. Zahajovací akce budou otevřené pro všechny vývojáře a budou se konat v Soulu, v Londýně a v San Franciscu. Další akce budou během roku následovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Těšíme se

Že to zní všechno až příliš dobře, než aby to byla pravda? Faktem je, že zatím jsme na Samsung Bada měli možnost nahlédnout jen z několika obrázků z prezentace a o jeho uživatelském rozhraní nemáme jasnou představu. Pokud ale Samsung vývoj tohoto stěžejního produktu nepodcení, dost možná se dočkáme podobně komfortního a moderního systému, jakým je v současnosti Android. Když se systém Bada podaří správně nastartovat, bude to mít Microsoft se svým Windows Mobile na trhu pekelně těžké, zvlášť když se sedmé verze jednoho z nejstarších mobilních systémů dočkáme nejspíš až na podzim příštího roku.

Diskuze (1) Další článek: Operátorská vánoční nabídka stručně a přehledně

Témata článku: Samsung, Software pro mobily, Stav systému, Samsun, Interaktivní aplikace, Moderní systém, Nejstarší mobil, Tajemství, Sam, Oceán, Bada, Jednotlivý modulSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Programování elektroniky: Jak zveřejnit data z vlastních čidel na internetu a s hezkými grafy

Programování elektroniky: Jak zveřejnit data z vlastních čidel na internetu a s hezkými grafy

** Před dvěma týdny jsme si postavili automatické zavlažování květináče ** Funguje na jedničku a skrze Wi-Fi posílá data na web ** Dnes si ukážeme, jak je zobrazit v grafu na české službě TMEP

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku