Samsung Beat DJ: hele kámo, mixni to! (test)

Futuristická konstrukce hudebního mobilu sice postrádá hardwarovou klávesnici, ale ukrývá zajímavou výbavu nejen pro poslech hudby.
Kapitoly článku

Samsung M7600 Beat DJ patří mezi novinky představené na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně na počátku tohoto roku. Na první pohled je zřejmé, že tento telefon není určen pro každého. Extravagantní design zaobleného těla se nemusí ihned zalíbit, primární cílovou skupinou jsou tudíž hudebně naladění teenageři, kteří podobné výstřednosti vyhledávají. Výrobce však do telefonu vložil také zásobu funkcí. Hudebník si rozumí s rychlými daty, fotografováním, GPS a hlavně dotekovým ovládáním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální tiskové fotografie výrobce

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní WQVGA dotekový displej
  • podpora přenosů HSDPA
  • efektní vzhled konstrukce
  • hardwarový zámek displeje a tlačítek

Hlavní nedostatky:

  • občas nepřesné dotekové ovládání
  • pouze průměrná dodávaná sluchátka
  • GPS nelze využít pro navigaci
  • chybí Wi-Fi

Samsung M7600 Beat DJ
Klepněte pro větší obrázekTelefon nezvyklého designu bez klávesnice, ale s velkým dotykovým displejem WQVGA. Má GPS modul, výbornou multimediální výbavu, které nechybí konektor 3,5mm jack, audio čip od firmy Bang & Olufsen ani stereoreproduktory, a podporuje HSDPA.rozměry a hmotnost: 112 × 51 × 14 mm, 100 g
displej: 2,8'', aktivní OLED, 240 × 400, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 80 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 960 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
74 %
(73. místo z 1118)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 8 480 Kč (koupit)

M7600 Beat DJ svým vzhledem ze všeho nejvíce připomíná MP3 přehrávač nebo futuristickou hračku. Příslušnost k Samsungu značí decentní logo v lesklém zaobleném rámečku. Vedle loga výrobce na těle najdete název společnosti Bang & Olufsen, která se postarala o zvukový výstup a hlasité reproduktory. Velikostí se nový Samsung může zařadit mezi většinu mobilů na trhu, ani 100 g hmotnosti nijak nevadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvar těla Beat DJ nepatří u mobilů mezi tradiční

Při pohledu z boku spatříte fialový pruh obíhající celou konstukci, pravá strana poskytuje útočiště microSDHC kartám, zároveň nabízí spoušť fotoaparátu. Levý bok skrývá poutko k zavěšení, dvojtlačítko hlasitosti, slot microUSB pod krytkou a hlavně hardwarový zámek tlačítek a displeje. Tento posuvník je vícefunkční, umí také zapnout hudební přehrávač. Zámek funguje jistě s cvaknutím, samovolně se určitě neodemkne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční modrofialový pruh ukrývá převážnou část ovládacích prvků a konektorů

Hardwarovou klávesnici byste na Samsungu hledali marně, zaoblený Beat DJ totiž dostal veliký dotekový WQVGA AMOLED displej kapacitního typu. Tento typ displeje pracuje s elektrickým odporem těla, nereaguje tak na tlak a nelze využít stylus. Zaoblená část tmavého plastu pod displejem obdržela stejně zaoblený pruh tří tlačítek. Nachází se zde zelené a červené sluchátko spolu s návratovým tlačítkem. Bohužel nejsou tato tlačítka nijak podsvětlena, to by se v přítmí hodilo. Pro zapnutí telefonu slouží právě „červené“ sluchátko. Prostor nad displejem obsadil výstup reproduktoru spolu s přední kamerou videohovorů a světlocitlivým čidlem k regulaci podsvícení displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zakulaceným hranám se přizpůsobuje i tvar tlačítek a průduchu reproduktoru

Hudební Samsung jde hudbě vstříc, zaoblené rohy obsahují stereoreproduktory za efektním mřížkováním, horní strana mobilu pod rytkou schovává 3,5mm jack sluchátek. Do něj připojíte přibalený headset se špunty a modulem s mikrofonem a tlačítkem příjmu hovorů. Modul obsahuje dokonce další 3,5mm jack. Zvukový projev špuntů je bohužel pouze průměrný, uvažujte tedy rovnou o nových sluchátkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební nadšence potěší 3,5mm audio výstup, hudbu lze do telefonu vložit i na kartě microSD

Zadní plastový kryt se dočkal efektního mřížkového potisku, zaoblení respektuje fotoaparát s diodou a zrcátkem. 3,2Mpx snímač se dočkal autofokusu, spoušť je tedy dvoupolohová. Pod krytem je 960mAh Li-Ion baterie a pod ní se vešel slot SIM karty. Při využití multimédií, internetu a běžném provozu s hovory a SMS není problém Samsung vybít za jediný den.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při designu se myslelo i na provedení fotoaparátu, všechny jeho prvky jsou soustředěny do efektního trojlístku

Displej, hovory a zprávy

Pro pohled na funkce Samsungu poslouží displej s rozlišením WQVGA (240 × 400 bodů), za jeho obraz zaslouží pochvalu. Pohotovostní displej lze zaplnit populárními widgety, jejich nabídka se vysunuje z levého okraje displeje. Spodní pruh je vyhrazen trojici tlačítek pro zobrazení klávesnice, vyvolání seznamu kontaktů a vstupu do hlavní nabídky. Po zobrazení nabídky se toto tlačítko změní na nabídku widgetů. Widgety na displeji lze libovolně rozházet, nejčastěji se hodí widgety pro úpravu profilů, zjištění času, zahájení psaní SMS či ukázání aktuálního data. Nabídka zahrnuje i odkazy do sociálních sítí, zobrazení prezentace fotografií, upozornění na narozeniny a další. Hodit se může i předpověď počasí, ta však využívá datových přenosů, daší widgety stáhnete z webu Samsungu přes uložený odkaz. Hlavní nabídka se skládá z 12 ikon s jasnými popisky, díky spolupráci s Google tak objevíte Google Maps. Ty mohou využít vestavěný čip GPS i datové přenosy pro zjištění polohy. Nabízí se i propojení s Gmail a vyhledáváním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Samsung, Samsung Beat DJ, Celoobrazovkový režim, Vestavěný čip, Tvar těla, Primární cíl, Spodní pruh, Sam, Tichý profil, Hlasitý projev, Test, Spuštěná aplikace, Dotekové ovládání, Mix


Určitě si přečtěte