Samsung Blue Earth: ekologie v praxi (první pohled)

První solární mobil se začíná právě prodávat. Je Samsung Blue Earth opravdu tak šetrný k přírodě nebo jde jen o velkou zelenou (modrou) bublinu?

Do redakce dorazil první mobil se solárním dobíjením oficiálně prodávaný na území České republiky. Samsung S7550 Blue Earth patří mezi středně vybavené telefony, od prosince jej do své nabídky zařazuje Vodafone. Základem prostředí je dotyková platforma TouchWiz, jako bonus nabízí telefon GPS i Wi-Fi, vedle tradičního dobíjení z elektrické sítě umožní napájení solárního panelu umístěného na zadním krytu. Kromě dobíjení energií ze slunce se mobil stará i o vlastní ekonomický provoz a je vyroben z materiálů, které neškodí životnímu prostředí. Dodává se v krabici z recyklovaného papíru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice z recyklovaného papíru má i své druhotné využití, návod "Do it yourself" na sestavení rámečku na fotky nebo stojánku na tužky vidíte na vnitřní straně odklápěcího víka.

Blue Earth je mobil klasické konstrukce, přesto jeho tloušťka dosahuje o něco vyšších hodnot, než na které jsme u útlých Samsungů zvyklí a nasvědčuje spíš vysouvací konstrukci. Klávesnici byste na S7550 ale hledali marně, telefon se ovládá na dotykovém displeji. Na 14 mm v pase se podepisuje zadní výměnný kryt se solárním panelem a mechanismem dobíjení. Pod ním se ukrývá Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 080 mAh. Stejně tak hmotnost je o něco vyšší, než byste čekali u podobně velkého telefonu, zastavila se na hodnotě 119 g.

Samsung S7550 Blue Earth
Klepněte pro větší obrázekJeden z prvních telefonů, který umí využít sluneční paprsky jako zdroj napájení. Ekologicky šetrný telefon je vyvedený v netradiční modré barvě, má kapacitní dotykový displej, GPS modul a třímegapixelový fotoaparát. Podporuje přenosy EDGE a UMTS.rozměry a hmotnost: 108 × 54 × 14 mm, 119 g
displej: 3'', kapacitní TFT, 240 × 400, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 12), EDGE (třída 12), HSDPA (3,6 Mb/s), GPS
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 130 MB, microSDHC
baterie: 1 080 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240)
69 %
(102. místo, 744 b.)
katalog
cena: ještě se neprodává

Samsung Blue Earth velmi dobře padne do ruky, jeho tělo tvoří z přední části hladký tvrdý plast s perleťově modrým nádechem, zadní strana s panelem je černá. Obvykle zádům telefonů dominuje objektiv fotoaparátu, u S7550 je to jiné. Čočku 3Mpx snímače zde sice nalezneme (dioda blesku i funkce automatického ostření bohužel chybí), pozornost však upoutá hlavně desetisektorový sluneční panel. Ten je krytý sklem, telefon se tedy bude tentokrát umazávat od otisků i zezadu.

Při vystavení zadního krytu dostatečně silnému zdroji světla, ideálně přímému slunci pod úhlem devadesát stupňů, začne panel dobíjet. Při zapnutém telefonu to poznáte na indikátoru stavu baterie, který se zabarví do červena a zobrazí symbol žárovky. Jak účinný bude světelný zdroj a jak dlouhou dobu bude třeba nabíjet bez použití elektrické zásuvky, aby indikátor značil plný stav baterie, zjistíme až při testování, kdy telefon necháme nejdříve úplně vybít a poté jej necháme ležet na zdroji světla. Návod uvádí, že při vypnutém telefonu postačí jedna hodina nabíjení na slunci o síle 80 tisíc luxů na 5 až 10 minut hovoru. Telefon by se neměl nabíjet z elektrické sítě při současném dobíjení na slunci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si indikátoru stavu baterie. Při vystavení i umělému světlu začne svítit červeně a značit dobíjení prostřednictvím panelu. Návod přitom uvádí, že dobíjení z umělého světelného zdroje nefunguje.

Vedle solárního článku je telefon vybaven samozřejmě i zdířkou pro nabíjení ze sítě. Potěšující je, že Blue Earth už se řadí do novější linie Samsungů, vybaven je proto univerzálním konektorem microUSB. Ten poslouží nejen k nabíjení, ale i k připojení sluchátek a propojení s počítačem. V balení jsme jako příslušenství obdrželi pouze nabíječku, nejedná se však o finální prodejní kus, a tak se ještě může obsah krabice změnit. I samotná krabička se nese v ekologickém duchu, je zhotovena z hrubého recyklovaného papíru a po vyndání telefonu může po krátkém přeskládání posloužit jako rámeček na fotky nebo stojánek na tužky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velikostí patří Blue Earth mezi tradiční telefony a z přední strany nevypadá nijak "podezřele". Po otočení na záda je ale jasné, že tohle není úplně běžný mobil.

Menší obměnou proti ostatním Samsungům s TouchWiz prošla hlavní nabídka, ve které nově půjde posouvat s ikonami a umisťovat je volitelně až na deset ploch. Každá z nich může mít vlastní jméno, přepínání mezi nimi probíhá pomocí gesta listování, přičemž celá nabídka je cyklická. Plochy pohotovostního displeje pro widgety zůstavají tři.

K uzamknutí displeje proti nechtěnému stisknutí slouží tlačítko Hold na pravém boku telefonu. Odemykat lze opět tlačítkem Hold nebo pomocí funkce Inteligentní odemknutí - tato funkce se poprvé objevila u Samsungu Corby. Speciálně pro Blue Earth jsou designovány aktivní tapety s ekologickou tematikou - odemykat tak můžete například pomyslným zavřením kohoutku vody nebo vyhozením plechovky do nádoby s recyklovaným odpadem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Inovovaná hlavní nabídka: základem je opět TouchWiz s widgety na boční liště, vnitřní menu lze nově rozložit až do deseti ploch, na každou vyskládat požadované ikony a plochu si pojmenovat.

U Samsungu Blue Earth se setkáme Wi-Fi. Tou má novinka zatím navrch proti nejúspěšnějšímu dotykovému Samsungu všech dob - S5230 Star. I ten by se ale po novém roce měl objevit ve verzi s Wi-Fi. Integrována byla také asistovaná GPS, vzhledem k uzavřené platformě ale neposlouží k navigaci, pracovat však může s mapovými podklady Google. Veškerý obsah zobrazí třípalcový TFT displej s 16 miliony barev. Čočka minikamerky nad displejem dává tušit možnosti videohovorů a tedy přítomnost přijímače sítí 3G. Samsung Blue Earth tedy nepatří mezi lowendy, jak tomu bývá u solárních telefonů produkovaných většinou neznámými čínskými výrobci zvykem. Jak bude solární systém použitelný v praxi, zjistíme až po delším testování a výsledky vám přineseme v kompletní recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na závěr ekologické "legrácky": Ekonomický režim spravuje podsvícení a jas displeje, minimalizuje tak energii spotřebovanou na svícení. V aplikaci Eko chůze si můžete vytvořit vlastní profil, který přepočítá díky vestavěnému pohybovému senzoru vaše kroky na množství ušetřeného paliva (nafta, benzín, LPG), které byste jinak spotřebovali na jízdu autem a tím zahltili ovzduší určitým množstvím emisí. 

Samsung S7550 Blue Earth bude v prodeji od 1. prosince u Vodafonu za standardní cenu 7 777 Kč. Například s tarifem Nabito 350 pak bude cena přístroje 5 977 Kč. Později se objeví telefon také ve volném prodeji.

Diskuze (25) Další článek: Else Intuition: nová linuxová platforma s telefonem pro leváky

Témata článku: Samsung, Ekologie, Samsung S7550 Blue Earth, Pohled, Současné dobíjení, Modrý nádech, První pohled, Sam, Plný stav, LPG, Samsun, Světelný zdroj, Ear, Blue, BLU