Samsung Champ Duos: dualSIM s Wi-Fi [recenze]

Patří mezi vaše hlavní požadavky Wi-Fi a podpora dvou SIM karet? Pak vás jistě zaujme Samsung Champ Duos, malý a levný dotykáč.

Už to tak vypadá, že dual SIM telefony zůstanou doménou méně známých výrobců a Samsungu. Ten ale svoje postavení nijak nezneužívá a dokáže nabídnout telefon s podporou dvou SIM karet za příjemně nízkou cenu. Už v minulosti předvedl, že kombinace dotykového displeje a ovládání dvou telefonních čísel jde k sobě, nyní jde o to najít nejlepší kompromis mezi výkonem a cenou. Výsledkem této snahy má být Samsung E2652W Champ Duos.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Champ Duos na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • současná podpora dvou SIM karet (systém Duos)
  • rezistivní dotykový QVGA displej s úhlopříčkou 2,6"
  • stylus
  • Wi-Fi

Hlavní nedostatky:

  • podprůměrný fotoaparát
  • méně pohodlné psaní na stísněné virtuální klávesnici
  • chybí rychlá data 3G pro alespoň jednu SIM
Samsung E2652W Champ Duos
Samsung Champ DuosTelefon umožňující souběžné používání dvou SIM karet ve třech pásmech GSM. Přístroj má odporový QVGA displej o úhlopříčce 2,6", megapixelový fotoaparát a podporuje GPRS a EDGE.rozměry a hmotnost: 100 × 55 × 13 mm, 88 g
displej: 2,6'', TFT LCD, 240 × 320, 262 tisíc b., odporový
sítě a data: GSM (900/1 800/1 900 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10)
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 50 MB, microSDHC
baterie: 1 000 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 1Mpx (1 280 × 1 024), video (176 × 144)
40%
hardware
69%
software
katalog
cena: 2 800 Kč

 Zmizí v ruce

Samsung Champ Duos je telefon s velmi příjemnými rozměry. Tloušťkou 13 mm sice neohromí (i když na poměry dualSIMů je to dobrá hodnota), na výšku ale měří jen 100 mm a má hlavně perfektní hmotnost pod 90 g. Nový Duos je zkrátka prcek, který se bude dobře ovládat i ženským a dětským rukám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod relativně malým displejem má uživatel k dispozici tři ovládací tlačítka. Nad displejem se telefon pouze chlubí přítomností technologie Wi-Fi a je tu samozřejmě reproduktor. Po bocích hledejte ovladač hlasitosti, ale především zámek telefonu a tlačítko pro přepnutí SIM karet. Jedna z nich se umisťuje pod baterii, druhá vedle místa, kde se nachází objektiv fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Překvapení objevíte v pravém horním rohu. Zde se totiž nachází stylus. Telefon nabízí rezistivní displej, který se dnes už příliš neobjevuje. Z ovládání ale nemusíte mít strach, i tato technologie evidentně prošla podstatným zlepšením. Pokud se rozhodnete pro ovládání prsty, musíte na displej trochu více zatlačit, reaguje ale celkem přesně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prohlídku telefonu zakončíme průzkumem horní strany. Zde najdete chráněný microUSB konektor ukrývající se za posuvnou krytkou a vedle něj standardní audiokonektor. Data můžete nahrát na paměťovou kartu, pro její umístění do telefonu ale musíte vyjmout baterii, která má kapacitu 1 000 mAh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukci telefonu hodnotím pozitivně. Plastové kryty drží pevně při sobě, nikde nic nevrže. Je vidět, že design typu Champ se osvědčil již u předešlého, jednosimkového Samsungu a nebylo třeba mnoho změn.

Na funkcích nešetří

Vzhledem k rozměrům telefonu je pochopitelné, že displej to svou velikostí nemohl přehánět. Má velikost 2,6" a vzhledem k velikosti slušné rozlišení 320 × 240 bodů. Slabou stránkou displeje ovšem zůstává špatná čitelnost na slunci, kdy uvidíte odlesky všeho okolo, jen ne informace na obrazovce. Situace se alespoň trochu zlepší po nastavení jasu na maximum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I když telefon nedisponuje otevřeným operačním systémem, uživateli nabízí hned čtveřici pohotovostních obrazovek. Widgety na ně sice neumístíte, máte ale možnost přiřazení spousty zkratek k funkcím telefonu. Určitě oceníte kalendář, přepínání profilů či poznámku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nabídka má uspořádání známé z Touch Wiz, pouze vzhled ikon je jiný. Mezi obrazovkami se ale klasicky posouváte pohybem do stran. Oceňuji, že menu rotuje, tj. v obrazovky 3 se pohybem vpravo dostanete hned na obrazovku 1.

Jednoduše přepnete

Nejdůležitější funkcí je bezesporu podpora dvou karet, v tomto ohledu ale o telefonu není mnoho co psát. Přepínání mezi kartami totiž nemůže být jednodušší. Stačí zmáčknout boční tlačítko a telefon vše vyřizuje přes aktivovanou kartu. Stiskněte tlačítko znovu a vrátíte se na kartu první. Která karta je zrovna aktivní, poznáte z horního řádku telefonu, kde se ukazuje stav signálu. Telefon také při prohození karet automaticky změní tapetu a vzhled nabídky. A aby to bylo ještě přehlednější, každou kartu si můžete libovolně pojmenovat. Pak jen těžko začnete telefonovat z karty určené pro připojení k internetu atd.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mimochodem, připojení k internetu je vzhledem k ceně telefonu řešeno dobře. Rychlá 3G data sice chybí, plně je ale dokáže zastoupit Wi-Fi. Internetovému prohlížeči sice logicky kvůli použitému displeji chybí vychytávky typu multitouch, přinejmenším mobilní stránky se ale na mobilu prohlížejí docela dobře.

Klepněte pro větší obrázek 

Ke standardním funkcím nemám žádné výhrady. Ke kontaktům umí přístroj uložit obrázek i melodii a záznamů se do paměti vejde spousta. Při psaní zpráv bohužel většinu displeje zabere klávesnice a k dispozici jsou jen dva řádky textu, s trochou cviku ale začnete brzo psát takřka bez překlepů. Navíc hodně pomáhá slovník T9, který zvládá psát bez diakritiky. Telefon zvládá také spolupráci s Gmailem, má i jednoduchého klienta pro sociální sítě Facebook a Twitter.

Radost za dva

Velmi pěkně jsou zpracované organizační funkce. U měsíčního náhledu vidíte pořadí týdne v roce, nové připomínce nechybí nic důležitého včetně opakovaného upozornění. To stejné, ovšem bez textové poznámky nabízí i budík. Na výběr je buzení každý den, pouze v pracovní dny, nebo jen jednou. Do telefonu si velmi snadno přidáte i úkol nebo poznámku.

Klepněte pro větší obrázek

Telefon nabízí i přístup do Samsung Apps, zde se ovšem ovládání příliš nepovedlo, v archaickém prostředí se příliš dobře nevybírá. Navíc většinu obsahu do telefonu snadno dostanete pomocí kabelu a připojení k počítači. Telefon se chová buď jako flashdisk, nebo funguje v režimu spolupráce se synchronizační aplikací Samsung Kies. Do organizačních funkcí by se ještě dala zařadit možnost zálohování dat a jejich následná obnova.

Klepněte pro větší obrázek

Pro odreagování v telefonu najdete čtyři javové hry, rádio, hudební přehrávač a fotoaparát. Od něj velké zázraky nečekejte, má slabé rozlišení a příliš to nedožene ani doprovodnými funkcemi. Lépe už to vypadá s hudbou, kdy přehrávač zvládá třídit skladby, nechybí ekvalizér ani možnost automaticky hudbu vypnout po zvolené době.

Ukázková fotografie z fotoaparátu:

Klepněte pro větší obrázek

I přes drobné uvedené výhrady je Samsung Champ Duos za požadovanou cenu těsně pod tři tisíce dobrá koupě. Podpora dvou karet je bezproblémová, ovládání také v pořádku. Hodil by se lepší kontrast displeje, to je ale celkem malá vada na kráse. Od fotoaparátu v telefonu této třídy snad nikdo zázraky neočekává a absenci rychlých dat v telefonu částečně kompenzuje Wi-Fi.

Diskuze (80) Další článek: U:fon prvním hlasovým virtuálem? Možná už v květnu

Témata článku: Samsung, , , , Samsung Champ, Samsung Champ Duos, Dobrá hodnota, Samsun, Boční tlačítko, Sam, Příjemný rozměr, Ukázková fotografie, Odreagování, Souběžné používání, Duo, F +, Podprůměrný fotoaparát, Dobrá koupě, Současná podpora, Nejlepší kompromis,