Samsung chystá vlastní operační systém Bada. Ponechá si Symbian?

Nový operační systém Samsung Bada bude konkurencí pro platformu Maemo, kterou používá Nokia. První mobil se objeví do půl roku.

Samsung patří mezi výrobce, jejichž přístroje operují snad na všech představitelných mobilních platformách. Ve svém portfoliu má telefony se Symbianem, Windows Mobile, Androidem a pracuje i s vlastní uzavřenou platformou pro nedotykové i dotykové (TouchWiz) mobilní telefony. Proto Samsung možná trochu překvapuje informací o spuštění projektu vlastního otevřeného operačního systému pro mobily. Ten se jmenuje Bada a z korejských řad má postupně vytlačit nejstarší a poněkud rigidní systémy Windows Mobile a Symbian.

Název platformy Bada založené stejně jako Android na Linuxu znamená v korejštině „otevřené moře“ nebo „oceán“ a má znázornit naprostou otevřenost systému, téměř neomezené možnosti jeho rozšiřování a jeho chování jako samostatného harmonického ekosystému. Samsung pro svůj nový systém plánuje vlastní obsah i aplikace. Spoléhá přitom na externí vývojáře, pro které by mělo být programování aplikací snadné díky přátelskému vývojářskému rozhraní, zejména co se týká internetových aplikací. Připravena je i možnost úprav a customizace systému ze stran operátorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bada znamená otevřené moře

Samsung Bada je logickou odpovědí světové dvojky na uvedení prvního telefonujícího tabletu se systémem Maemo konkurenční Nokií. Samsung, ačkoliv doposud provozoval nejvíce mobilních platforem, vycítil, že žádná z nich mu v současné podobě nedovolí možnosti, kterými disponuje naprosto otevřené Maemo. Z přístrojů korejského výrobce by se proto postupně mohl ztrácet Windows Mobile, a to právě na úkor nové platformy Bada. Symbian by nakonec mohl zmizet úplně. Bada poslouží zejména pro dotykové multimediální smartphony, TouchWiz zůstane u jednoduchých lowendů. Zajímavá bude koexistence se systémem Android, jejž se Samsung na svých telefonech nemíní vzdát.

Klepněte pro větší obrázek
 

V současné době reprezentuje Windows Mobile 80 % všech smartphonů Samsung. O zbývajících dvacet procent se zhruba rovným dílem dělí Android se Symbianem. Podle informací HMC Investment Securities, korejské brokerské firmy, by se ale tento poměr sil měl do tří let významně změnit ve prospěch Bada. Nová platforma obsadí polovinu všech smartphonů Samsung, Androidu zůstane zhruba třetina a zbývající ždibec vyplní Windows Mobile. To by znamenalo, že Samsung už do budoucna nepočítá s platformou Symbian S60 a dotykový Samsung i8910 HD by se stal jedním z jeho posledních symbianových highendů.

Zástupci Samsungu uvádějí, že společnost se chce i nadále věnovat paralelní podpoře několika systémů, konkrétní podíly jednotlivých platforem ale neuvádí. Je jisté, že spolupráce s Microsoftem na Windows Phones bude pokračovat i v následujících letech a přístroje s tímto systémem z nabídky korejského výrobce úplně nevymizí. K Symbianu však Samsung neuvádí konkrétní informace a není proto vyloučeno, že v současnosti nejrozšířenější mobilní operační systém časem opustí.

S množstvím nových aplikací pro Bada souvisí i jejich prodej v Samsung Application Store. Zde se zatím objevovalo pouze několik aplikací pro platformu TouchWiz, které ale byly spíše jen naprogramovanými widgety než skutečným samostatným softwarem, a pro Windows Mobile. Ten pravý byznys ale Samsung očekává právě z prodeje aplikací určených pro vlastní platformu Bada.

Operační systém Samsung Bada bude blíže představen v prosinci v Londýně, zároveň se uvolní první SDK pro vývojáře. První přístroj s touto platformou spatří podle plánů světlo světa v první polovině roku 2010, do konce roku budou následovat další modely. Ve stejnou dobu začne i prodej prvních Bada aplikací ze Samsung Application Store. Prozatím můžete novinky spojené s novou platformou sledovat na oficiálních stránkách www.bada.com.

Diskuze (38) Další článek: Vodafone srazí cenu MMS až na 1 Kč

Témata článku: Samsung, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Opera, Samsung i8910 HD, Samsun, Systém, Operační systém, Sam, System, Bada