Samsung chystá vlastní operační systém Bada. Ponechá si Symbian?

Nový operační systém Samsung Bada bude konkurencí pro platformu Maemo, kterou používá Nokia. První mobil se objeví do půl roku.

Samsung patří mezi výrobce, jejichž přístroje operují snad na všech představitelných mobilních platformách. Ve svém portfoliu má telefony se Symbianem, Windows Mobile, Androidem a pracuje i s vlastní uzavřenou platformou pro nedotykové i dotykové (TouchWiz) mobilní telefony. Proto Samsung možná trochu překvapuje informací o spuštění projektu vlastního otevřeného operačního systému pro mobily. Ten se jmenuje Bada a z korejských řad má postupně vytlačit nejstarší a poněkud rigidní systémy Windows Mobile a Symbian.

Název platformy Bada založené stejně jako Android na Linuxu znamená v korejštině „otevřené moře“ nebo „oceán“ a má znázornit naprostou otevřenost systému, téměř neomezené možnosti jeho rozšiřování a jeho chování jako samostatného harmonického ekosystému. Samsung pro svůj nový systém plánuje vlastní obsah i aplikace. Spoléhá přitom na externí vývojáře, pro které by mělo být programování aplikací snadné díky přátelskému vývojářskému rozhraní, zejména co se týká internetových aplikací. Připravena je i možnost úprav a customizace systému ze stran operátorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bada znamená otevřené moře

Samsung Bada je logickou odpovědí světové dvojky na uvedení prvního telefonujícího tabletu se systémem Maemo konkurenční Nokií. Samsung, ačkoliv doposud provozoval nejvíce mobilních platforem, vycítil, že žádná z nich mu v současné podobě nedovolí možnosti, kterými disponuje naprosto otevřené Maemo. Z přístrojů korejského výrobce by se proto postupně mohl ztrácet Windows Mobile, a to právě na úkor nové platformy Bada. Symbian by nakonec mohl zmizet úplně. Bada poslouží zejména pro dotykové multimediální smartphony, TouchWiz zůstane u jednoduchých lowendů. Zajímavá bude koexistence se systémem Android, jejž se Samsung na svých telefonech nemíní vzdát.

Klepněte pro větší obrázek
 

V současné době reprezentuje Windows Mobile 80 % všech smartphonů Samsung. O zbývajících dvacet procent se zhruba rovným dílem dělí Android se Symbianem. Podle informací HMC Investment Securities, korejské brokerské firmy, by se ale tento poměr sil měl do tří let významně změnit ve prospěch Bada. Nová platforma obsadí polovinu všech smartphonů Samsung, Androidu zůstane zhruba třetina a zbývající ždibec vyplní Windows Mobile. To by znamenalo, že Samsung už do budoucna nepočítá s platformou Symbian S60 a dotykový Samsung i8910 HD by se stal jedním z jeho posledních symbianových highendů.

Zástupci Samsungu uvádějí, že společnost se chce i nadále věnovat paralelní podpoře několika systémů, konkrétní podíly jednotlivých platforem ale neuvádí. Je jisté, že spolupráce s Microsoftem na Windows Phones bude pokračovat i v následujících letech a přístroje s tímto systémem z nabídky korejského výrobce úplně nevymizí. K Symbianu však Samsung neuvádí konkrétní informace a není proto vyloučeno, že v současnosti nejrozšířenější mobilní operační systém časem opustí.

S množstvím nových aplikací pro Bada souvisí i jejich prodej v Samsung Application Store. Zde se zatím objevovalo pouze několik aplikací pro platformu TouchWiz, které ale byly spíše jen naprogramovanými widgety než skutečným samostatným softwarem, a pro Windows Mobile. Ten pravý byznys ale Samsung očekává právě z prodeje aplikací určených pro vlastní platformu Bada.

Operační systém Samsung Bada bude blíže představen v prosinci v Londýně, zároveň se uvolní první SDK pro vývojáře. První přístroj s touto platformou spatří podle plánů světlo světa v první polovině roku 2010, do konce roku budou následovat další modely. Ve stejnou dobu začne i prodej prvních Bada aplikací ze Samsung Application Store. Prozatím můžete novinky spojené s novou platformou sledovat na oficiálních stránkách www.bada.com.

Diskuze (38) Další článek: Vodafone srazí cenu MMS až na 1 Kč

Témata článku: Samsung, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Opera, Samsung i8910 HD, Systém, System, Bada, Operační systém, SamPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nehorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého modelu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Sci-fi epos Starfield láká do vesmírných dálav na nových obrázcích

Sci-fi epos Starfield láká do vesmírných dálav na nových obrázcích

Celá hrstka čerstvých artworků z očekávané hry ukazuje pestrost galaxie.

Michal Maliarov
StarfieldGalerie
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vy a počítač: Nakupujete v čínských e-shopech?
redakce
Vy a počítačE-shopyČínaAnkety
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny