Samsung Corby: viděli jsme modelky ve veselých barvách

Vyzkoušeli jsme novinky Samsungu pro podzimní sezónu. Letos se bude nosit bílá, žlutá, růžová a oranžová. Módní bude častá výměna kabátků.

Samsung představil svůj stěžejní produkt pro nadcházející předvánoční sezónu. A protože se jedná o telefon stylový, podobně jako velké oděvní firmy uspořádal přehlídku v mecce módního průmyslu, italském Miláně, právě ve dnech, kdy v této metropoli probíhal Fashion Week. Tisková konference, která měla blíž k módní přehlídce, odhalila originální formou novinky Samsung Corby, Corby TXT a Corby PRO. Jeviště bylo pojato jako módní molo, po kterém však nekorzovaly manekýny, ale za pomoci speciální 3D projekce a živých herců-artistů zde byl propojen virtuální svět s tím reálným. A to je vlastně zároveň posláním telefonů z rodiny Corby. Díky výměnným krytům vystihnou vaši náladu a zároveň vás dokážou spojit s kamarády a známými nejen telefonicky a přes SMS, ale také prostřednictvím všech nejpoužívanějších sociálních sítí.

Jakou barvu má tvůj život?

Hned na začátek si ujasněme, pro koho jsou telefony Corby určeny. Není to konzervativní businessman se zalíbením ve fádních barvách, není to ani senior, který se zalekne jakýchkoli výstřelků. Samsung Corby míří hlavně mezi mladé uživatele do 20 let, kterým chce za rozumný peníz zpřístupnit dotykové ovládání displeje (Corby a Corby PRO) a co nejpohodlnější komunikaci přes SMS, e-maily a sociální sítě. K rychlému psaní pomáhá u modelů Corby TXT a Corby PRO hardwarová QWERTY klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celá kolekce je založena na barvách pod heslem „Jakou barvu má váš život?“. Samsung vsadil na atraktivní pastelové barvy, které mají vystihovat naturel nebo momentální náladu svého majitele. Přední strana telefonu je vždy černá, vzadu se objevuje jedna z barev bílá, žlutá, růžová nebo oranžová. Kryt zadní baterie je výměnný, přičemž balení Samsungu Corby obsáhne hned tři barevné skořápky: jednu v základní vybrané barvě z nabízené čtveřice, druhou ve stejném odstínu ale se zdobením kružnicemi (tzv. Fashion Jacket), třetí kryt bude v černé barvě. Kryty v dalších barvách a grafických úpravách bude možné dokupovat jako samostatné příslušenství coby Premium Fashion Jackets.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design všech tří telefonů rodiny Corby spojují dynamické linie zaoblených tvarů. Nejen že při pohledu z boku vytváří diagonální setkání některé z výše uvedených barev s černou plochou přecházející přední části efektní kontrast, ale tvary jsou zvoleny tak, aby se telefon co nejlépe držel v ruce. Detail potom podtrhuje plastické zpracování zadního krytu, který je zdoben drážkováním převážně kruhových tvarů. Po krátkém osahání modelů můžeme potvrdit že Corby-design se opravdu povedl a všechny tři nové telefony příjemně padnou do ruky.

Originální komiksové prostředí

K menším inovacím došlo také uvnitř telefonů. Samsung Corby a Corby PRO mají dotykové displeje a jsou vybaveny prostředím TouchWiz UI, Samsung Corby TXT obsahuje klasické proprietární prostředí Samsungu. Ani jeden z telefonů tedy nepatří mezi smartphony. Do systému však bylo dohráno speciální grafické rozhraní Cartoon UI, do kterého se může majitel kdykoli z běžného prostředí přepnout. Cartoon UI obsahuje vtipné animace a zpestřuje procházení nabídkou. Kdo však nechce, nemusí jej v telefonu použít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na dotykových displejích půjde použít speciální gesta, kterými se odemkne obrazovka nebo se spustí vybrané aplikace. Gestem se rozumí příslušné přidělené písmeno, například po napsání velkého M na pohotovostní displej se aktivuje hudební přehrávač. Podobným způsobem půjde spustit editor textových zpráv, internetový prohlížeč nebo volba rychlého vytáčení. Samsung tuto funkci dostupnou u modelů Corby a Corby PRO nazval Smart Unlock.

Součástí systému TouchWiz jsou také widgety, které si majitel může rozmístit na jednu ze tří vyhrazených ploch. K dispozici jsou widgety tří nejpoužívanějších sociálních sítí (Facebook, MySpace,Twitter), které však nefungují jen jako odkazy na stránku, jež se otevře v prohlížeči, ale představují samostatnou miniaplikaci, která v reálném čase obnovuje vaše statusy i statusy vašich přátel. K upozornění na změněný stav u některého ze sledovaných profilů je možné nastavit i vyskakovací pop-up okénko. Aby služby spojené se sociálními sítěmi fungovaly, je třeba mít aktivované datové připojení, Wi-Fi totiž nabídne pouze nejvyšší model Corby PRO. I model Corby TXT, přestože nemá dotykový displej, obsahuje uložené widgety na pohotovostním displeji v horizontální liště. Z ní půjde snadno vybrat příslušnou sociální síť nebo třeba některou ze služeb instant messagingu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Doplňkové výměnné kryty budou univerzální pro všechny tři modely

Samsungy Corby umožní snadné nahrávání fotografií nebo videa pořízeného telefonem na internet. Kromě výše tří uvedených sociálních sítí je v mobilech připravena nativní podpora portálů YouTube, Photobucket, Friendster, Picasa a Flickr. Výhodou u takového uploadu je, že přístupové údaje a hesla k příslušné službě zadáte pouze na začátku, poté už se k nim mobil bude připojovat automaticky. Samsung Corby obsahuje celkem 27 předinstalovaných widgetů s nejrůznějšími aplikacemi, dalších 75 je možné stahovat z oficiálních stránek Samsung Store.

Samsung S3650 Corby: klasik s dotykovým displejem

Tohle je dotykový klasik, který dal vzniknout celé rodině Corby. Ve vývoji absolvoval nejdelší cestu, takže na předváděcí akci v Miláně už jsme mohli vidět téměř finální vzorky, jelikož telefon se má dostat na trh v nejbližších dnech. Potěšila nás hlavně dobrá odezva dotykového displeje, který je rezistivní, ale přesto velmi přesný a citlivý. Stylus není součástí balení, ale k ovládání telefonu jej ani nebudete potřebovat. Celé prostředí, ať už základní TouchWiz nebo animované Cartoon UI, je totiž výborně optimalizováno pro ovládání prsty. Na začátku používání je však vhodné displej zkalibrovat použitím nějakého předmětu s úzkým hrotem, např. propisovací tužkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung S3650 Corby nabídne o něco horší výbavu než funkčně velmi podobný model S5230 Star. Zamrzí zejména pouze 2Mpx fotoaparát, kterému chybí přisvětlení i automatické ostření, výtku si Corby klasik zaslouží i za absenci 3,5mm audiokonektoru pro přímé připojení vlastních sluchátek. Vyvíjen byl zřejmě jako jeden z posledních přístrojů končící generace, která k dobíjení, připojení k PC a zapojení sluchátek používá ještě plochý široký systémový konektor. U zbylých dvou modelů rodiny Corby nás ale čeká v tomto směru příjemná změna. Se Samsungem Corby se setkáme od října i na českém trhu, do svých nabídek jej pravděpodobně zahrnou i operátoři. Cena by neměla překročit 4 tisíce korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung S3650 Corby
Klepněte pro větší obrázekDotykový displej, nízká cena a propojení se sítěmi Facebook, MySpace i Youtube jsou hlavními lákadly stylově provedeného Samsungu, který dále podporuje GPRS a EDGE a má dvoumegapixelový fotoaparát.rozměry a hmotnost: 103 × 57 × 13 mm, 92 g
displej: 2,8'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10)
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
baterie: ?
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video
53 %
(327. místo z 1178)
katalogpreview
cena: cca 4 000 Kč (3. čtvrtletí 2009)

Samsung B3210 Corby TXT: teenagerovské BlackBerry

Model B3210 je obdobou klasického Corbyho, místo dotykového displeje však nabídne pro vkládání znaků plnohodnotnou hardwarovou QWERTY klávesnici. Ta se podobně jako u komunikátorů BlackBerry nachází přímo pod naširoko položeným displejem. Ten v tomto případě už není dotykový, nabízí úhlopříčku 2,2“ a rozlišení LQCIF. V dalších parametrech se textový Corby od svého bratříčka S3650 neliší, ani v tomto případě tedy nepůjde o chytrý mobil s otevřeným operačním systémem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při krátkém seznámení s Corbym TXT nás zaujala hlavně jeho relativně nízká hmotnost. Papírové parametry uvádějí pouze o gram více než u klasického Corbyho a při pohledu na kapacitu akumulátoru se mnohé vysvětluje. Corby TXT totiž nemá dotykový displej a tak byl osazen pouze 800mAh akumulátorem, S3650 má kapacitu 960 mAh. Na klávesnici se psalo dobře, i když jsou tlačítka natěsnána hned vedle sebe, dostatečně vystupující profil by měl dovolit přesné psaní i větším prstům. Poněkud matoucí je umístění kontextových kláves nikoli na samotný okraj pod displej, ale až za tlačítka hovoru blíže kurzorovému středu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

B3210 má opět jednoduchý 2Mpx fotoaparát, ale potěší přítomností 3,5mm audio konektoru a hlavně konečně standardizovaného microUSB konektoru, který bude sloužit k nabíjení i spojení s počítačem. Samsung B3210 Corby TXT by neměl být o mnoho dražší než Corby klasik, očekáváme cenu do 4 a půl tisíce korun. Na českém trhu by se mohl objevit kolem Vánoc, původní dodávané barvy budou jen s bílým a žlutým krytem.

Samsung B3210 Corby Txt
Klepněte pro větší obrázekDruhý telefon řady Corby je navzdory lákavému zevnějšku jen průměrně vybavený mobil, jehož hlavním plusem je QWERTY klávesnice. Kromě té nabízí telefon nadstandardně ještě konektor 3,5mm jack. Zklame ale displej s mizerným rozlišením.rozměry a hmotnost: 111 × 60 × 13 mm, 94 g
displej: 2,2'', aktivní TFT, 176 × 144, 262 tisíc barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10)
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 40 MB, microSDHC
baterie: 800 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video
50 %
(368. místo z 1178)
kataloginfo výrobce
cena: cca 4 000 Kč (4. čtvrtletí 2009)

Samsung B5310 Corby PRO: messenger s 3G a Wi-Fi

Nejvybavenějším mobilem z barevné rodiny Corby je model B5310 Corby PRO. Proti svým sourozencům dostal navíc Wi-Fi, podporu 3G a také o něco lepší 3Mpx fotoaparát. Ani on však nedisponuje automatickým ostřením a zřejmě kvůli vzájemné variabilitě výměnných krytů opět chybí dioda. Corby PRO je slider, v zavřeném stavu byste ho ale od klasického Corbyho nerozeznali, snad jen podle větší tloušťky. Po bočním vysunutí se ukáže čtyřřádková QWERTY klávesnice, která nabídne celkem 42 dostatečně prostorných kláves. Při zkušebním psaní sice některá tlačítka hůře reagovala na stisk, stále se však jednalo o předprodejní prototyp. U finálních kousků by neškodil také o něco větší zdvih kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vedle zadávání znaků z QWERTY se dá Corby PRO ovládat také přes dotykový displej, který má shodné parametry s klasickým Corbym. Nabízí se tak srovnání s Nokií N97, s níž lze pracovat obdobným způsobem, ale Samsung B5310 určitě nemíří mezi vlajkové lodi výrobce s otevřeným operačním systémem. Obsluhuje ho opět TouchWiz a dostane se znovu na volitelné widgety a vyskakovací okna aplikací propojených se sociálními sítěmi. Samsung Corby PRO zaplní na českém trhu mezeru, žádný podobný přístroj v podobné cenové relaci se u nás totiž zatím neprodává. Těšit se můžeme nejspíš až po Vánocích, zájemci by měli do té doby našetřit 6 až 7 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Samsung B5310 Corby Pro
Klepněte pro větší obrázekTento dobře vybavený mobil sice nemá otevřený operační systém, ale může se pochlubit výsuvnou QWERTY klávesnicí i velkým dotykovým displejem. Má i 3MPx fotoaparát a podporuje bezdrátové přenosy dat přes Wi-Fi a přes HSDPA do rychlosti 7,2 Mb/s.rozměry a hmotnost: 105 × 57 × 16 mm, 135 g
displej: 2,8'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800 MHz), WCDMA (850/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (7,2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 100 MB, microSDHC
baterie: 960 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video
68 %
(114. místo z 1178)
kataloginfo výrobce
cena: cca 6 000 Kč (4. čtvrtletí 2009)

Diskuze (18) Další článek: Čínská mobilní obluda si troufá na Windows XP

Témata článku: Samsung, Modelky, Alcatel Pop Up, Samsung Corby, Samsung Corby Pro, Samsung Corby Txt, Kruhový tvar, Nejrůznější aplikace, Samostatné příslušenství, Samsun, Model, Dobrá odezva, Bar, Sam, Přímé připojení, Celá kolekce, Mode