Samsung D900: tenký vysouvák s nabitou výbavou (velký test)

Brzy se na našem trhu objeví nejtenčí vysouvací telefon na světě. Samsung D900, jehož tloušťka v zavřeném stavu činí jen 12,9 mm, nabídne téměř maximální výbavu podtrženou třímegapixelovým fotoaparátem a špičkovým displejem. To vše ve stylovém vysouvacím provedení za poměrně vysokou cenu.
Samsung D900: tenký vysouvák s nabitou výbavou (velký test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • kvalitní vysouvací konstrukce
 • stylový design s tloušťkou jen 12,9 mm
 • špičkový displej s QVGA rozlišením
 • příjemná klávesnice
 • třímegapixelovým fotoaparát s automatickým zaostřováním
 • vícepoložkový seznam pro tisíc kontaktů
 • vnitřní paměť téměř 60 MB rozšiřitelná kartami microSD
 • prohlížeč dokumentů MS Office
 • možnost připojení k TV
 • GPRS a EDGE třídy 10
 • MP3 přehrávač
 • Bluetooth

Hlavní nedostatky

 • konstrukce z levně vypadajících plastů
 • poměrně velký počáteční odpor při otevírání telefonu
 • nepodporuje sítě třetí generace
 • pro kontrolu zmeškaných událostí nutno telefon oživit
 • chybí vyzváněcí profily
 • nelze nastavit libovolný zvuk pro SMS
 • střed navigační klávesy otevírá v pohotovosti wapový prohlížeč
 • nelze filtrovat hovory
 • chybí záznamník hovorů
 • Java aplikace nelze přijmout přes Bluetooth
 • fotografie nelze ukládat přímo na paměťovou kartu
 • chybí FM rádio
 • absence infraportu
 • displej náchylný na otisky prstů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung D900

Neustálé ztenčování mobilních telefonů stále pokračuje. Štíhlý design, který se poprvé objevil u Motoroly Razr V3, začali objevovat i další výrobci. Někteří pomaleji, jiní ale s velkým nasazením. Nejvehementněji se tohoto módního trendu chopil Samsung, který již má světově nejtenčí telefony ve všech kategoriích. Po ultratenkém klasickém modelu X820 a véčku D830 přišel na řadu i nejtenčí vysouvací telefon s označením D900. Tuto štíhlou trojici jsme vám již představili v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung D900 v zavřeném stavu • pohled na zadní stranu

Samsung D900 byl veřejnosti poprvé představen na letošním březnovém CeBITu. To ještě nesl označení D870, které se později rozhodl výrobce změnit na D900. Telefon tak údajně lépe zapadá do ultratenké řady.

Tmavá plochá stylovka

Novinka přímo navazuje na u nás poměrně oblíbené a úspěšné modely D500 a D600E. Z nich také vychází design telefonu i jeho funkční výbava. Změn oproti předchůdcům je ale samozřejmě mnoho. V zavřeném stavu je Samsung D900 taková tmavá plochá placka. Má rozměry 104 × 51 × 13 mm a hmotnost příjemných 85 g. Snadno jej tak schováte i do kapsičky u košile. Půdorysný rozměr je sice o něco větší než bývá obvyklé, minimální tloušťka to ale bohatě vynahradí.

Kryty prakticky celého telefonu jsou vytvořeny plastu, jedinou výjimkou je zadní kryt baterie, který je kovový. Kromě matného plastu byl na dvou místech použit i černý lesklý plast, který je umístěn na horní a spodní části přední strany a lehce tak telefon oživuje. Plasty bohužel dle mého názoru nevypadají příliš hodnotně a takovýto stylový kousek by si jistě zasloužil užití kovu ve větší míře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka telefonu je jen 13 mm • srovnání s platební kartou • do ruky padne dobře

Po designové stránce nepřináší telefon nic převratného. Je to taková „rozpláclá Dé šestistovka“. Ozdobné stříbrné chromované prvky byly použity opravdu s mírou. Kromě pásku nad reproduktorem a orámování a středu navigačního tlačítka je najdeme jen na bočních tlačítkách. Vlevo je to dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, vpravo pak klávesa pro aktivaci fotoaparátu, které mohlo být umístěno trošku výše. Pro jeho zmáčknutí je nutné palec nepříjemně zlomit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Souboj ultratenkých telefonů: Samsung D900 a Motorola Razr V3i

Na každé boční straně je kromě tlačítek i krytka. Ta vlevo chrání slot pro paměťové karty microSD, ta vpravo systémový konektor pro handsfree, datový kabel i nabíječku. Obě krytky lze kolem jejich uchycení k telefonu vytočit, při vyklopení bych se ale obával, že je zlomím. Spodní a horní strana telefonu jsou zcela bez jakýchkoliv ovládacích i jiných prvků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na bocích telefonu najdete dvě tlačítka, datový konektor a slot pro paměťovou kartu

Podívejme se proto na záda telefonu. Jejich horní polovinu tvoří již zmíněný kovový kryt baterie s plastickým logem výrobce. Zbytek zadní strany je plastový a najdete zde ještě webovou adresu výrobce v nepravidelném oválu a dva nekryté šroubky ve spodních rozích. Snímání krytu baterie i přes malý výstupek na zapření není zcela snadné. Mastné prsty na něm kloužou. Při zaklápění je zase nutné telefon otevřít, abyste mohli kryt zcela dotlačit na své místo. Pod krytem je schována Li-Ion baterie o kapacitě 800 mAh, jejíž udávaná výdrž činí 198 minut hovoru nebo 260 hodin v pohotovostním stavu. Pokud se baterie ocitne těsně před úplným vybitím, displej pohasne, vypne se podsvícení klávesnice a nelze aktivovat fotoaparát, MP3 přehrávač ani spustit žádnou Java aplikaci. Ušetří se tak sice zbytky energie, v některých situacích ale nemusí být toto funkční omezení žádoucí. SIM karta se zasouvá do těla telefonu a její vyjímání opět není se zpocenými prsty nejlepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Datový konektor a tlačítko pro aktivaci fotoaparátu • tlačítko pro regulaci hlasitosti a slot pro paměťovou kartu chráněný krytkou

Otevírání: kde přesně potlačit?

Zkusme tedy telefon konečně otevřít. Při prvním pokusu mi to trvalo trošku déle. Jak jsem totiž z zvyklý z jiných vysouvacích telefonů, tlačil jsem na spodní hranu přední strany. Jenže takto to nejde. Spodní černá plocha je totiž pevnou součástí spodní části telefonu. Palec tedy musíte umístit mezi funkční část klávesnice a displej, kde byl k tomuto účelu vytvořen výstupek. Ten je ale poměrně malý a vzhledem k velkému počátečnímu odporu telefonu při otevírání na něm palec snadno uklouzne. Občas se mi tak stalo, že jsem při otevírání telefonu stiskl horní směr navigačního tlačítka nebo trošku upatlal displej otiskem prstu.

Místo použití bříška palce je tedy lepší vysouvat horní část telefonu hranou nehtu, kterou zaboříte mezi výstupek a navigační klávesu. Po překonání počátečního odporu vykoná zbytek práce pružina. Podobná je situace i při zavírání. Telefon lze nastavit tak, aby po jeho zavření byla ukončena probíhající operace a došlo k automatickému zamčení klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily fotoaparátu • vkládání paměťové karty • spodní hrana přední strany se nevysouvá 

Vysouvací mechanismus je z konstrukčního hlediska kvalitně zpracován. Jeho vůle je ve všech směrech prakticky nulová. U Samsung nemáme zvykem konstrukci kritizovat a stejně je to i u tohoto modelu. Pevně drží i ostatní části telefonu, i při pevnějším stisku nikde nic nevrže.

Po otevření telefonu se na horní hraně zadní strany objeví i jedno z hlavních lákadel tohoto telefonu, třímegapixelovým fotoaparát s automatickým zaostřováním. Jeho objektiv spolu s zrcátkem pro autoportréty a přisvětlovací diodou je integrován do vystouplého stříbrného obdélníku. Nemůže samozřejmě chybět nápis chlubící se počtem megapixelů a autofocusem. V dalších místech je horní část telefonu opravdu velmi tenká. Její tloušťka opravdu postačí jen pro displej a krycí sklíčko.


V další kapitole: klávesnice, displej, uživatelské prostředí a ovládání

Témata článku: Samsung, Recenze, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola Razr V3i, Samsung D900, Sony Ericsson K800i, Svižný telefon, Zbytek dne, Velký test, Libovolný zvuk, Samsun, Dostupná technologie, Celková kapacita, Velký, Test, SamSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury