Samsung E2530: novodobé dámské véčko [recenze]

Samsung se stará o zachování rodu véčkových telefonů. Model E2530 zaujme hlavně dámy, něžný květinový design je jeho hlavní předností.

Těžko uvěřit, že kdysi populární véčkové modely jsou nyní na chvostu zájmu. Nestojí o ně zákazníci, a tak je ve větší míře neprodukují ani výrobci. Samsung byl jedním z průkopníků véček, nyní ale véčkovou linii živí pouhé dva modely, jeden levný a druhý ještě levnější. E2530 je ten lépe vybavený z nich. Na nic si nehraje, za velmi dobrou cenu přináší trochu obohacený základ.Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung E2530 v edici LaFleur na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

 • standardní konektor microUSB
 • slot pro paměťové karty microSD
 • nízká cena
 • bohaté organizační funkce
 • Bluetooth
 • vedle fádní černé existuje pestřejší design LaFleur s květinovými motivy

Hlavní nedostatky:

 • lesklé kryty
 • nepatrná vůle véčka v kloubu
 • hrubý rastr displeje
 • nekvalitní fotoaparát
 • v balení chybí datový kabel a sluchátka

Samsung E2530
Klepněte pro větší obrázekJednoduché véčko se dvěma displeji a megapixelovým fotoaparátem určené pro provoz ve čtyřech pásmech GSM, ve ktrerých také podporuje datové přenosy GPRS a EDGE.rozměry a hmotnost: 94 × 47 × 17 mm, 86 g
displej: 2'', TFT LCD, 128 × 160
sítě: GSM (čtyři pásma), GPRS (80|80 kb/s), EDGE (237|237 kb/s)
konektivita: USB, Bluetooth
baterie: 800 mAh
hardware: GPS
fotoaparát: 1Mpx (1 280 × 1 024), video (198 × 96)
35%
hardware
58%
software
katalog
cena: 1 700 Kč

Aby véčka nevymřela

Samsung E2530 je zaoblené véčko o rozměrech 94,4 × 47,2 × 17,4 mm, které se velmi dobře drží v rukou. Mohou za to hlavně zaoblené rohy a použité plasty. U těch si však ale musím na úvod hned postěžovat, protože na nich snadno ulpívají otisky prstů. Doufám, že se za svého života ještě dočkám toho, že lesklé kryty nebudou trendy, ale budu moci v recenzích automaticky psát o matných krytech, protože jsou vesměs kvalitnější a lepší na pohled. Na vrchní straně véčka si nejde nevšimnout květinového motivu floral, který se táhne do ozdobného rámečku hlavního displeje i do hlavního menu. V horní části najdeme čočku 1,3Mpix snímače a uprostřed černý lesklý kryt, který vypadá nevyužit. Zdání však klame, právě v těchto místech je pod krytem umístěn monochromatický displej zobrazující analogové nebo digitální hodiny (záleží na vašem výběru) a zmeškané události.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej po uzavřené véčka chvílí svítí a poté zhasne. Abyste se dozvěděli, zdali jste něco nezmeškali, je potřeba dlouze stisknout některou z kláves pro regulatici hlasitosti na levém boku. Mimo ní zde ještě naleznete, poněkud netradičně umístěný, 3,5mm konektor jack k připojení sluchátek. Budete se muset spolehnout na svá vlastní nebo potřebné pecky či špunty dokoupit, v základním balení chybí. Opačný bok disponuje místem pro provlečení poutka na krk a dále záslepkou chránící systémový konektor. Byl jsem překvapen, že se zde nachází microUSB port, je ale jedině dobře, že Samsung integruje i u levných modelů univerzální konektory namísto svých zastaralých plochých konektorů Samsung. Pod zadním krytem, který obsahuje i externí reproduktor, najdeme nejen prostor pro 800mAh baterii ale také slot pro microSD karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když rozevřeme véčko, zůstane telefon „sedět“ svém spodním díle a nijak se nehoupe. Hlavní 2″ displej s rozlišením 128 x 160 obrazových bodů je vsazen do ozdobného rámečku, přesto však na můj vkus mohl zabírat větší prostor. Ani svou kvalitou nijak neohromí, avšak pro cílového uživatele asi postačí. Po stránce kvality mu mohu vytknout deformaci barev při pohledech z boku. Duchy a žádné podobné zobrazovací problémy u Samsungu, ani u levných modelů, dnes nenajdete a to samé platí i pro testovaný model. Nad displejem se nachází jen ozdobná mřížka reproduktoru. Celý protější díl je vyhrazen ovládacím prvkům a klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Začnu u shluku ovládacích kláves, těch zde totiž najdeme poměrně velké množství. Mimo standardních kontextových kláves a sluchátek, jež jsou typická pro nedotykovou platformu Samsung zde ještě najdeme speciálně vyhrazenou korekční klávesu C a poté tlačítka pro rychlý vstup do hudebního přehrávače a k fotoaparátu. Uprostřed pak zaujme rozměrná kurzorová klávesa s jistým středem, která se mi velmi dobře a přesně ovládala. Klávesy alfanumerické klávesnice jsou trochu na omak gumové, přesto jsou velké a se znatelnými rozestupy se na klávesnice rychle naučíte psát bez překlepů. Otevírání a zavírání véčka je odporu, jde lehce. Pružina vám z částí otevření dopomůže, většina je ale na vás. Horní díl véčka má nepatrnou vůli v kloubu, ale není to nic vážného.

Uživatelské rozhraní á la Samsung

Na pohotovostní obrazovce si můžete nechat zobrazit inteligentní domovskou obrazovku se zkratkami na nejpoužívanější funkce nebo jen základní zobrazení data a času. V prvním případě se stiskem kurzorové klávesy pohybujete po inteligentním pohotovostním režimu, v případě druhém si můžete na směry kurzorové klávesy namapovat vlastní zkratky. Stavový řádek standardně informuje o stavu baterie, signálu a zmeškaných událostech. Levou kontextovou klávesou se dostanete do hlavní nabídky, pravou zase ke kontaktům.

Hlavní menu má podobu matice 12ti ikon, u celého uživatelského rozhraní můžete měnit zobrazení všech grafických prvků nastavením jednoho ze tří schémat. Pozadí na pohotovostní obrazovce může nýt nastaveno nezávisle na použitém schématu. Pro hlavní displej lze nastavit i přechodové efekty, jsou plynulé, ale spíše mi při práci s telefonem vadily, takže jsem je deaktivoval. Podnabídky jsou již jen textové s možností číselné volby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Textové zprávy se zobrazují v klasických vláknech nebo v konverzační podobě, kdy jsou jednotlivé části konverzace zabaleny do komixových bublin. Při psaní zprávy na displeji v jednu chvíli vidíte čtyři řádky textu, počet znaků zprávy se odpočítává od hodnoty 1 836. Nemusíte však v hlavě počítat, na kolik zpráv jste se už rozepsali, v pravém horním rohu totiž najdete informaci o tom, na kolik částí se zpráva při odeslání rozdělí. Přidáním multimédií se zpráva automaticky překonvertuje na MMSku. Paměť pro přijaté zprávy se zastavila na úrovni 500, e-mailový klient by zde byl úplně zbytečný, takže jej v nabídce ani cíleně nevyhledávám. Co mě ale překvapilo, byl počet odkazů na internet. Pokud neberu v potaz Bluetooth messenger pro blízkou bezdrátovou komunikaci, vedou hned tři ikony z hlavní nabídky na internet.

Samsung Apps nabídne mobilní obsah, Communities zase záložky na komunitní weby a v neposlední řadě také internetový prohlížeč Myriad. Jakmile potvrdíte volbu, která vás vede na internet, telefon vás ještě upozorní, zdali chcete povolit internet. Nezvládá to pouze při spuštění internetového prohlížeče. Tímto objemem odkazů na celosvětovou síť jsem byl opravdu překvapen, véčko nemá ambice stát se multimediálním centrem ani jiným datovým zařízením, protože má málo kvalitní displej a hlavně podporuje pouze EDGE. Internet je tedy doplňková funkce a jsem si jistý, že žádnému uživateli (nebo spíše uživatelce?) nebude v žádném případě chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při vkládání nového záznamu do telefonního seznamu lze přidávat řadu nepovinných položek, např. zvonění a obrázek volajícího, skupina, e-mail a další více či méně důležité podrobnosti. Ke každé osobě můžete těchto údajů přidat nespočet, v paměti 1 000 kontaktů vám jeden celý kontakt se všemi možnými údaje zabere pouze jednu pozici. Při volání jsem byl s nejvyšší hlasitostí hovoru maximálně spokojen, to samé tvrdila i protistrana. V protokolech mimo volání najdete přijaté i odeslané zprávy nebo zjistíte trvání hovorů či počet odeslaných zpráv a stažených dat. Užitečné mohou být i profily, při změnách prostředí je stačí aktivovat, případně předem upravit jejich nastavení. Jen dodám, že individuálně nelze nastavit pro každý kontakt vlastní tón SMS zprávy.

Doplňková výbava

Mezi doplňujícími funkcemi najdeme např. kalendář, u kterého můžete přepínat mezi měsíčním a týdenním zobrazením. Den s události je označen malým modrým trojúhelníkem. Poznámky ve formátu vnt můžete posílat přes bluetooth, Samsung si drží identickou podporu formátu, takže si poznámku otevřete např. i na Androidu od Samsungu. Úkoly ve formátu vcs můžete vytvářet se třemi prioritami a případně nastavit upozornění i melodii, které se má v daném čase ozvat. Světový čas snad ani nemusím blíže představovat, kalkulačka neoslní, zvládne pouze základní matematické výpočty. Na sobě nezávislých budíků můžete mít nastavených až 10, buď mohou být opakované nebo jednorázové.

Mezi aplikacemi narazíme na diktafon, časovač, stopky ale i na FM rádio. To bohužel po zakoupení telefonu nevyužijete, hraje pouze se zapojenými sluchátky a ta, jak známo, v základu chybí. Java hry jsou téměř všechny demoverze, ono ani displej s malým rozlišením na hraní uzpůsoben není, takže to v konečném důsledku nevadí. V rámci úspory interní paměti ale můžete dema odstranit. O paměť je vskutku nouze, alespoň do té doby, než si dokoupíte microSD kartu. Interní 21MB paměť je hned po prvním zapnutí zaplněna tak, že můžete operovat zhruba s 9MB a to je velmi malý operační prostor. Největší měrou se na zabraném místě podílejí vyzváněcí melodie mp3.

Ukázkové fortografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Fotoaparát je v nabídce pouze do počtu, všechny snímky jsou neostré a mají přes sebe bílý závoj. Snímač dokážete natáčet i krátké videosekvence, které se opět hodí maximálně do MMS zpráv. Po hudební stránce si můžete v přehrávači vybrat z několika nastavení ekvalizéru nebo nastavit vyputí poslechu hudby na dobrou noc.

Samsung E2530 je véčko stvořené pro nenáročné dámy. Potenciální zákaznice bude hlavně zajímat to, jak telefon vypadá, a to je vlastně největší lákadlo, zvlášť pokud hovoříme o květinové edici LaFleur. Některé doplňkové funkce také najdou své využití, např. bluetooth, organizační funkce nebo hudební přehrávač. Koupě datového kabelu, paměťové karty a sluchátek tedy bude nutností. Pokud však hledáte jednoduché a stylové véčko zároveň, může vás bez dodatečných investic potěšit dobrou cenou.

Diskuze (17) Další článek: EU chce uvolnit nové frekvence pro mobilní internet do roku 2013

Témata článku: Samsung, Recenze, Véčko, Samsung E2530, Nov, Změna prostředí, Zákaznice, Univerzální konektor, Sam, Největší lákadlo, Kurzorová klávesa, Flora, Stavový řádek, Populární véčko, Pružina, Protější díl, Doplňková funkce, Opačný bok


Určitě si přečtěte