Samsung Galaxy 550: začínáme s Androidem (test)

Samsung rozšiřuje skupinu cenově dostupných telefonů s Androidem o model Galaxy 550, který nabídne funkce i trojnásobně dražších modelů.

Kdo dnes zatouží po chytrém telefonu s určitou perspektivou, bude vybírat mezi iPhonem a telefony s Androidem. Pokud nechcete do telefonu investovat sumu s pěti ciframi, nezbývá než sáhnout po použitém starším modelu, nebo můžete v případě operačního systému od Googlu vybírat mezi několika modely v přijatelné cenové hladině do pěti tisíc. Jedním z takových kandidátů je i Samsung Galaxy 550, podle starého značení model i5500 Galaxy 5.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

  • operační systém Android ve verzi 2.1 Eclair
  • kapacitní dotykový QVGA displej s dobrými pozorovacími úhly
  • bohatá konektivita včetně 3G, GPS a Wi-Fi
  • ovládání sedmi hardwarovými tlačítky

Hlavní nedostatky:

  • na lesklých zádech snadno ulpívají otisky
  • displej neumí multitouch
  • tlačítkům pod displejem chybí podsvícení
  • fotoaparát bez LED a autofokusu

Samsung i5500 Galaxy 550
Klepněte pro větší obrázekLevný komunikátor vzhledově vychází z modelů Corby, nabízí však otevřený operační systém Android s nadstavbou TouchWiz 3.0. Je vybaven 2MPx fotoaparátem, anténami pro GPS i Wi-Fi a konektorem 3,5mm jack pro běžná sluchátka.rozměry a hmotnost: 108 × 56 × 12 mm, 102 g
displej: 2,8'', TFT LCD, 240 × 320, 16 mil. b., kapacitní
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (7,2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 512 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 200 mAh
operační systém: Android 2.1
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 2Mpx (1 600 × 1 200), video (320 × 240)
62%
hardware
70%
software
katalogpreview
cena: 4 000 Kč

Klepněte pro větší obrázek

Oblý jako Corby

Na těle telefonu nenajdete jedinou ostrou hranu, všechny jsou pěkně zaoblené, stejně jako rohy. Design vychází z úspěšné rodiny Corby, ve které bychom však marně hledali smartphone. Z barev zvolil Samsung černou na celá záda, kterou doplňuje tmavý šedostříbrný pruh táhnoucí se z horní strany šikmo přes boky až pod seskupení kláves na čelní straně. Z barevného ani tvarového hlediska nejde o žádný extravagantní výkřik, o to větší skupinu uživatelů tedy může oslovit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Lesklá záda tvoří kryt baterie, pod nímž najdeme i slot pro microSD paměťovou kartu. Jednobitový exemplář se skrývá přímo v balení spolu s redukcí na plný SD formát – na základní vyzkoušení postačí, náročnější dokoupí větší podle vlastních požadavků. Hladká povrchová úprava krytu nebyl ideální tah, špiní se stejně snadno jako displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Sluchátka připojíte přes 3,5mm jack, který našel své místo na horní straně. Levý bok je vyhrazen kolébce regulace hlasitosti, pod kterým najdeme krytku systémového microUSB konektoru. Díky krytce nejsou nijak vizuálně narušeny oblé linie telefonu a musím Samsung pochválit i za to, že vlastní konektor není zapuštěn nesmyslně hluboko. U některých jeho „hloupých“ modelů totiž bylo nutné používat jen dodávaný kabel s tenčí izolací kolem koncovky, jiné se do prostoru pod krytkou nevešly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Návrat ke kořenům

Spodní strana a pravý bok jsou zcela prosty jakýchkoliv ovládacích prvků. Vlajková loď Samsungu Galaxy S si vystačí se třemi tlačítky pod displejem, Galaxy 550 jich má rovnou sedm. Připomíná tak první korejské Androidy z rodiny Galaxy (i7500 a i5700 Spica).Všechna tlačítka jsou hardwarová a bohužel ani jedno není podsvícené. Pokud je pro vás dotykový displej a absence numerického bloku tlačítek novinkou, budete blahořečit směrovému ovladači. Mnozí konkurenti volí optické senzory, které často uživatele znechutí dříve, než se je naučí svižně ovládat. Samsung šel cestou klasiky, která přijde vhod v situacích, kdy nechcete, nebo nemůžete určitou volbu trefit prstem na displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aby se Samsungu podařilo dostat cenu na rozumnou úroveň, šetřilo se na nejdražší komponentě, na displeji. Ten má rozlišení pouze 240 × 320 bodů, ale přesto kapacitní dotykovou vrstvu. Pozorovací úhly jsou použitelné, dobrá je také citlivost a odezva. Jenom škoda, že displej neumí multitouch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Galaxy 550 je velmi dobře vybaven datově, kromě Wi-Fi, GPRS a EDGE a UMTS zvládá i HSDPA a samozřejmě GPS. Díky zvýšenému tempu zvětšování pokrytí rychlými daty ze stran všech tří operátorů přijdou tyto svižnější varianty, jak být online, vhod. Po připojení Samsungu k počítači v režimu Mass Storage překvapil svou rychlostí, zápis dat kolem 9 MB/s a čtení zhruba dvojnásobné nevídáme zrovna často. Konečně si někdo uvědomil, že plnit telefon hudbou v řádu hodin není uživatelsky příjemná zkušenost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oskinovaný Android

Systém se prezentuje ve verzi 2.1 Eclair a ani zde to není čistý Android, avšak ani plné prostředí TouchWiz známé například z Galaxy S nebo od středopolařského sourozence Galaxy 580 (ve starším značení Galaxy 3). Samsung lehce poupravil chování v některých situacích – máme stále sedm pohotovostních obrazovek vedle sebe, tou hlavní ale není prostřední (jak to má např. HTC), ale ta úplně vlevo. Hlavní nabídka není tvořena svislým seznamem, jednotlivé nainstalované programy jsou rozmístěny na vodorovně za sebou následujících obrazovkách (na jednu se vejde až 16 ikon).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nikdo si asi nebude kupovat chytrý telefon aniž by si jej poté neupravil doinstalováním dalších více či méně užitečných aplikací. Proto můžeme Samsung odpustit že nemá minutku, stopky nebo diktafon, na rozdíl od některých konkurentů u něj najdeme správce souborů či poznámky. Celkově je ale programová výbava spíše slabší, například v nabídce dostupných widgetů jich najdeme jenom zlomek ve srovnání s konkurenčními HTC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka dodávaná v balení se stejně jako displej podílejí na nízké ceně, mnozí uživatelé je ani nevytáhnou a nahradí schopnějšími, které využijí nejen při poslechu vlastní sbírky MP3, ale i rádia. To zvládá RDS, automaticky naladí dostupné stanice a s připojenými sluchátky (ve funkci antény) zvládne i výstup na hlasitý reproduktor. V balení dále najdeme ještě microUSB datový kabel a nabíječku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Povedený začátečník

Lehce rozporuplně působí fotoaparát. Prostředí je přehledně zpracováno, nastavit jednotlivé parametry je otázkou několika málo ťuknutí na displej a možnosti nejsou nijak ošizeny. Po takhle příjemném vstupu do focení zklame maximální možné rozlišeni s pouhými 1 600 × 1 200 body. Nepřítomnost diody či samostatného dvoupolohového tlačítka spouště napovídají, že autofokus a focení za šera nebudou silnou stránkou Samsungu.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung Galaxy 550 najdete v nabídce Vodafonu za cenu necelých čtyř tisíc korun, k dostání je i ve volném prodeji. Komu je tento model určen? Všem, kteří chtějí telefon s Androidem, odmítají ale investovat do mobilu vyšší sumy. Že je tato skupina početná, ukázal nedávný velký zájem o první ultra levný Vodafone 845 (zhruba o tisíc korun levnější než Galaxy 550). Samsung nabídne kvalitnější displej, byť se stejným rozlišením, s lepšími pozorovacími úhly, barvami a kapacitní technologií. Lepší je i datová podpora.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Galaxy 550 je tedy ideální vstupní bránou do světa operačního systému Googlu. Funkčně má téměř vše, co dražší soupeři, a na chytrý telefon nízká cena kolem čtyř tisíc korun dokáže omluvit skutečnost, že provedení pokaždé není stoprocentní. Slabý fotoaparát a nízké rozlišení displeje jsou stále negativem, ale ne už tak velkým.

Diskuze (50) Další článek: Garmin spouští OpenCaching: porazí Geocaching?

Témata článku: Samsung, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy 550, Samsung Galaxy 580, Samsung Galaxy S, Vodafone 845, GAL, Sam, Samsun, #Android, Android, Hloupý model, Test, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

** Satelitní komunikaci nemusí mít přímo váš telefon ** Bohatě si vystačíte s doplňkovou krabičkou ** Ta od Garminu vás nenechá ve štychu kdekoliv na světě

Martin Chroust
SatelitKonektivitaGarmin
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
GeForce RTX 4090 a 4080 jsou tady. Přináší maximální výkon, ale též cenu a spotřebu

GeForce RTX 4090 a 4080 jsou tady. Přináší maximální výkon, ale též cenu a spotřebu

** Nvidia uvedla grafické kartx s architekturou Ada Lovelace ** Zatím přijdou tři modely – GeForce RTX 4090 a dvě RTX 4080 ** Zvýšil se výkon i spotřeba, přibyla kouzla s obrazem

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry