Samsung Galaxy Gio: další do rodiny [test]

Povedený smartphone nižší střední třídy má slabinu v displeji a starším Androidu 2.2 Froyo. Na proniknutí do tajů systému ale bohatě postačí.

Samsung Galaxy Gio je dalším zástupcem tzv. Galaxy Family, rodiny telefonů Samsung s operačním systémem Android. Všechny navazují na úspěchy vlajkové lodi Galaxy S, ovšem v nižších patrech portfolia. V redakci jsme již detailně prozkoumali Galaxy Mini a Galaxy Ace a tyto modely úvodem nezmiňuji jen tak náhodou. Gio si vypůjčil většinu výbavy z Galaxy Ace, ponechal si však horší displej a fotoaparát. Díky tomu pak může cenově kráčet naproti modelu Mini. Jsou to ale jediné změny?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy Gio na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

 • kvalitní dílenské zpracování
 • 800MHz procesor, stabilní Android 2.2.1
 • podpora UMTS s HSDPA, Wi-Fi, Bluetooth a GPS
 • 3,2Mpix fotoaparát s autofokusem pořizuje poměrně slušné snímky
 • 2GB microSD v základním balení
 • 3,5mm konektor jack
 • klávesnice Swype
 • prohlížeč dokumentů Office

Hlavní nedostatky:

 • horší kvalita displeje, nejvíce se projevuje při rolování nabídkami deformací textu
 • chybí senzor pro regulaci podsvětlení
 • senzorovým klávesám chybí vibrační odezva
 • absence vyhrazené klávesy spouště fotoaparátu
 • video s QVGA rozlišením a 15 fps
 • telefon si neporadí s Flashem ani DivX/Xvid videem
 • v základním balení chybí sluchátka
 • Samsung Apps nabízí jednu aplikaci a ještě v italštině

Samsung S5660 Galaxy Gio
Klepněte pro větší obrázekModel Galaxy Gio je vybaven 800MHz procesorem a třímegapixelovým fotoaparátem se schopností ostřit. Jde o chytrý mobil s Androidem, který podporuje HSDPA a má GPS modul.rozměry a hmotnost: 111 × 58 × 12 mm
displej: 3,2'', TFT LCD, 320 × 480, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (7,2|? Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 158 MB, microSDHC
baterie: 1 350 mAh, procesor: ARM1136 800 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.2
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (320 × 240), autofocus
66%
hardware
N/A*
software
katalog
cena: 4 900 Kč

Galaxy Gio je už na první pohled typický dotykový monoblok od Samsungu. Jeho rozměry činí 110 × 57 × 12 mm a díky příjemné hmotnosti 102 gramů vás v kapse nebo pouzdře nebude tížit. V ruce se drží překvapivě dobře, opět na tom má lví podíl použitý plast a vroubkování na zadním krytu. Není to sice povrch s plastickou texturou, jako v podání Galaxy Ace, hlavně však nebyl zvolen lesklý kryt, k němuž se výrobci často rádi upínají. Celočerné tělo je po bocích obehnáno stříbrným lemem, do kterého jsou vsazeny všechny podpůrné ovládací prvky.

Zrcátko na slunci

Na levém boku to je standardní klávesa regulace hlasitosti, zatímco na pravém mám na myslí vypínací tlačítko, které slouží i k zamykání a odemykání přístroje. Má však trochu tužší stisk, takže je třeba si na něj chvíli zvykat. Pod ním je pak záslepkou vymezen prostor pro microSD slot. Hned v základním balení najdete 2GB kartu, čímž hned zpočátku zmizí problémy o nedostatku místa. Na horní hraně se nachází 3,5mm konektor jack sloužící k připojení sluchátek, ta však v základní krabici chybí. Na protější hranu byl pak umístěn microUSB konektor, který slouží k nabíjení a připojení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čelní plocha již tradičně patří displeji. V podání Galaxy Gio je to 3,2" dotykový kapacitní displej TFT LCD s rozlišením 320 × 480 pixelů a podporou vyhodnocování více dotyků zároveň. Pozorovací úhly jsou znatelně lepší než u levnějšího Galaxy Mini. Výhrady mám k zobrazování textu při rolování, font byl místy deformován. Jemnost displeje není nějak extrémně skvělá, ale pro potřeby méně náročného uživatele postačí. Odezvu hodnotím také na výbornou. Je však trochu škoda, že Samsung nemyslel na integraci čidla regulace podsvětlení, protože by to mohlo napomoci lepší výdrži baterie. Na sluníčku je displej špatně čitelný, můžete proti tomu bojovat pouze nastavením maximálního jasu. Nad displejem je umístěn alespoň proximity senzor, který se stará o vypínání displeje při telefonování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod displejem jsou tradičně umístěny tři hlavní ovládací prvky v čele s hardwarovou klávesou Home, kterou následuje klávesa Menu a zpětná šipka. Bohužel, klávesy nemají vibrační odezvu, jak bývá u ostatních modelů zvykem, takže se mi občas stávalo, že jsem stiskl klávesy náhodně, aniž bych o tom věděl. Další cesta nás logicky vede na zadní kryt, kde se mimo externího reproduktoru nachází i 3,2Mpix fotoaparát s automatickým ostřením. Jak fotí a natáčí videa, si povíme později. Zadní skořápka drží na svém místě jako přibitá, chrání totiž 1 350mAh baterii a slot pro SIM kartu. Laboratorní údaje hovoří o 610 hodinách výdrže v pohotovosti nebo 11 hodin hovoru, v praxi se výdrž pohybovala okolo tří až čtyř dnů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Recenze, Galaxy, Google Nexus S, LG Optimus, LG Optimus One, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Gio, Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy S, Sam, GAL, Samsun, Nejrychlejší telefon, Venkovní prostor, Živá tapeta, Nová pošta, Test, Rod, Telefony s Androidem na Heureka.cz