Samsung Galaxy R: učí se od mistra [preview]

Samsung představil nový přírustek androidové řady Galaxy. "Erko" klame vzhledem, vypadá jako Galaxy S II, ale na funkcích se místy šetřilo.
Samsung Galaxy R: učí se od mistra [preview]

I když se Samsungu daří s prodeji své vlajkové lodi Galaxy S II (prodáno je celosvětově již více než 5 milionů kusů), už tu máme první odvozenou variantu. Samsung Galaxy R i9103 (v dřívějších spekulacích označovaný jako Galaxy Z) můžeme označit za méně vybavenou verzi vlajkové lodi, které však navíc přibyly kovové kryty. Důraz je kladem na výkon i eleganci zároveň.

Telefon rozměrově nijak nevybočuje ze zajetého standardu, jeho míry jsou 67 × 126 × 9,6 mm, jen hmotnost narostla na 131 gramů. Zepředu jej nerozeznáte od modelu S II, napoví až zadní strana. Kryt baterie je totiž kovový. Na předním dílu najdeme další drobný rozdíl. WVGA displej má úhlopříčku 4,19" a je vyroben technologií Super Clear LCD. V útrobách telefonu tepe dvoujádrový 1GHz procesor Tegra 2, kapacita paměti RAM v tuto chvíli není známa. Na zádech se nachází 5Mpx snímač s autofocusem a LED přisvětlením, který dokáže pořizovat maximálně 720p HD videa s 30 fps. To je oproti Galaxy S II malé zhoršení. V telefonu bude nahrán Android 2.3 Gingerbread s grafickou nadstavbou TouchWiz 4.0 a widgety v podobě známých Samsung Live panelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy R (foto phonearena.com)

Stěžejní funkcí bude podpora Hubů. Telefon nabídne Social Hub pro sdružení textové komunikace, Music Hub pro poslech hudebních hitů, Readers hub pro čtení knih v mobilu a konečně Game Hub s herními peckami ke stažení. Samozřejmě nebude chybět ani standardní nabídka aplikací a her z portálu Samsung Apps a Android Market. K internetů se lze připojit přes dvoukanálovou Wi-Fi direct nebo UMTS s nadstavbou HSPA+. Pro spojení s okolím se ještě bude hodit konektor pro microUSB kabel s podporou USB 2.0 High Speed nebo Bluetooth 3.0. Přes USB kabel se bude moci bez počítače přímo spojit s jiným USB zařízením. Pro správu telefonu poslouží Kies 2.0 nebo Kies Air. Interní 8GB paměť půjde rozšířit microSDHC kartami až do kapacity 32 GB.

O fous levnější

U multimédií nesmím zapomenout na přehrávání 1 080p videí rychlostí až 30 fps, filmy nebo seriály si můžete pouštět ve formátech DivX, XviD, WMV, MP4 nebo H.264. Nechybí ani široká podpora hudebních formátů od AAC přes WAV až po WMA nebo IMY. Hudební reprodukci napomůže SoundAlive ekvalizér, součástí uživatelského rozhraní přehrávače by měl být i software pro rozpoznávání hudby. Na horní hraně telefonu najdeme 3,5mm konektor jack, právě díky němu a zapojeným sluchátkům půjde pustit FM rádio s RDS. K ovládání her, aplikací a systému půjde použít všechny dostupné senzory: akcelerometr, digitální kompas, senzor přiblížení, čidlo osvětlení a gyroskop.

Telefon bude napájen stejnou 1 650mAh baterií jako v případě Galaxy S II, což předurčuje poměrně dobrou výchozí pozici. V laboratorních hodnotách to znamená 550 hodin v pohotovosti nebo až 580 minut hovoru, vše bráno v 3G sítích. V rámci dodávaných aplikací můžeme čekat bohaté organizační funkce, rozeznávání hlasu včetně čtení a hlasového diktování zpráv. S telefonem půjde využít i službu Samsung Dive, která slouží ke vzdálenému sledování případného odcizeného nebo ztraceného telefonu.

Samsung Galaxy R se začne na evropských trzích objevovat již v průběhu měsíce srpna, dorazí také do jihovýchodní Asie, Číny a na Blízký východ. Předpokládaná cena zatím není známa, ale ze specifikací je jasné, že telefon je funkčně postaven těsně pod Galaxy S II. To znamená, že by mohla být cenovka pro koncového zákazníka o něco příznivější, například kolem 11 tisíc korun. Vzhledem k podobnosti s vlajkovou lodí Samsungu se s tímto modelem pro český trh nepočítá.

Diskuze (35) Další článek: Samsung Galaxy Pro: pracující střední vrstva [recenze]

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Galaxy, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy R, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Sam, Pře, Široká podpora, GAL, Mistr


Určitě si přečtěte