Samsung Galaxy S II: prostě ten nejlepší [recenze]

Náš katalog to věděl už dlouho, nyní to máme potvrzeno z praktického testu. Samsung Galaxy S II je nejlepším smartphonem současnosti.

Samsung se po úspěchu vlajkového modelu Galaxy S ocitl v nezáviděníhodné pozici. Musí dokázat, že loňský triumf nebyl jen náhoda a že 10 milionů celosvětově prodaných kusů androidového supersmartphonu má své opodstatnění. Ale nástupce to má vždycky složitější, obtěžkán syndromem přehnaného očekávání. Co musí Samsung předvést, aby se kladné přijetí zopakovalo, nebo ještě lépe, aby se opět dostavil kýžený „wow efekt“?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Není to snadné. Předně musí následovník nekompromisně odstranit nedostatky předchozího modelu. U Galaxy S byly problémy zastoupeny chybějícím bleskem fotoaparátu, vytýkána byla občas i hladká plastová konstrukce. Za druhé nesmí novinka přinést výraznější vlastní přešlapy. Na to se tentokrát v Soulu soustředili především. A v neposlední řadě by měl nástupnický model dodat něco nového, co tu dříve nebylo. Také s tím se v Koreji počítalo, a proto přišel na řadu větší a lepší displej a dvoujádrový procesor. Ano, Samsung Galaxy S II splňuje všechny předpoklady pro nástupnický bestseller a na cestě do vaší dlaně mu může zabránit snad jen pocit osobní nesympatie ke značce nebo preference kompletně odlišného mobilního řešení. Anebo cena, která vpravdě není lidová.

Klíčové vlastnosti:

 • elegantní štíhlý design, nízká hmotnost
 • jeden z nejlepších mobilních displejů Super AMOLED Plus
 • Android 2.3, TouchWiz 4, Flash Player 10.3
 • podpora přehrávání všech nejpoužívanějších audio a video formátů
 • 8Mpx fotoaparát s autofokusem, bleskem a natáčením Full HD videa
 • kompletní konektivita včetně Wi-Fi 802.11 n, rychlý Bluetooth 3.0 a HDMI výstupu

Hlavní nedostatky:

 • nevhodně umístěný výdech hlasitého reproduktoru
 • chybějící mechanická spoušť fotoaparátu
 • chybí dioda nebo jinak řešená vizuální indikace zmeškaných událostí
 • zvuk z přehrávače by snesl méně basů
 • hodil by se univerzální účet pro registraci do různých obchodů s knihami, časopisy a hrami

 

Samsung i9100 Galaxy S II
Klepněte pro větší obrázek Velmi lehký a tenký, ale také extrémně dobře vybavený smartphone s Androidem 2.3, který jako první nabízí podporu datových přenosů HSPA+ až do rychlosti 21 Mb/s a dvoujádrový procesor Samsung Exynos. Existuje ve variantách s 16GB a 32GB pamětí. rozměry a hmotnost: 125 × 66 × 8,5 mm, 116 g
displej: 4,27'', Super AMOLED Plus, 480 × 800, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (80|80 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (21,1|5,76 Mb/s)
konektivita: USB, MHL, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 32 000 MB, 1 024 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 650 mAh, procesor: 2× Cortex-A9 1 200 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr, gyroskop
operační systém: Android 2.3
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
91%
hardware
N/A*
software
katalog preview info výrobce
cena: 14 300 Kč

Když se podíváme na velikost, je jasné, že Galaxy S II narostl. Nikoli však ve všech osách. Rozměry lícní strany 125 × 66 mm se podrobily diktátu plochy displeje, tloušťka proti centimetrovému předchůdci poklesla. Díky hodnotě 8,5 mm můžeme Samsung prohlásit za jeden z nejtenčích mobilů na světě. Možná vás napadne, jak se takto tenká žiletka bude držet v ruce. Díky speciálně upravenému povrchu zadního krytu a vystouplé bradě, ve které našly své místo anténní moduly, to není žádný problém. Telefon neklouže, nepřevažuje se, ani neřeže ostrými hranami. Líbit se nemusí snad jen dámským rukám, pro které může být jednoduše moc velký.

Moderní umění

Celá záda jsou podobně jako boky telefonu, vyjma ozdobného pokoveného rámečku po obvodu, vyvedena v plastu. Proti lesklé a hladké skořápce Galaxy jedničky však tentokrát inženýři sáhli po plastu s jemným vroubkováním, a tak mohla být kritizovaná vlastnost častého umazávání a poškrábání zadní strany eliminována. Je jasné, že příznivcům těžkých kovů nebude vyhovovat ani tohle řešení, já naproti tomu oceňuji zachování hmotnosti na rozumné hranici 116 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Výhradu nelze mít, ani co se týče zpracování. Plasty jsou vylisovány s korejskou precizností, tělo nevrže ve zkrutu, tím spíše ne při běžné manipulaci. Na nošení po kapsách a obepínání kalhotami kolem plochy stehna bych byl ale opatrný, plocha displeje je přeci jen široká a sklo není zdaleka tak ohebné jako plast. Kritickým místem se může po čase ukázat snad jen zmiňovaná brada, která ve své tloušťce 10 mm zhruba o půldruhého milimetru přečuhuje nad povrch zad. Tato plastová vyvýšenina s hladkým povrchem jako styčný bod mezi stolem a telefonem zřejmě po pár měsících nějaký ten šrám utrpí.

Přesto si Galaxy S II nezaslouží uchovávání v nějakém ochranném, byť stylovém obalu. Nakonec v prodejním balení byste vedle nabíječky, USB kabelu a sluchátek něco podobného hledali marně. Čistý pravidelný design lahodí oku a vychází opět od předchůdce. Čtveřice rohů, jakož i plocha zad však nevykazuje takové zaoblení. Ladné linie jedničky se mi možná zamlouvaly více, ale to je jen otázka osobního vkusu. Potěší, že plocha nad i pod dotykovým displejem byla účelněji využita, a tak nárůst čelních rozměrů nebyl takový, jaký by si zvětšení úhlopříčky jinak vyžádalo.

Pod horním okrajem telefonu najdeme zleva 2Mpx sekundární kameru pro videohovory, senzor přiblížení pro pohasnutí displeje při volání, telefonní reproduktor krytý ozdobnou perforovanou mřížkou a čidlo pro automatickou regulaci jasu displeje. Pod jeho spodním okrajem je to potom tradiční trojice ovládacích tlačítek systému; mechanický obdélníkový střed doplňují dvě senzorové klávesy po stranách. Proti Galaxy S jsou však jejich piktogramy viditelné pouze při rozsvíceném displeji.

Je to spoušť nemít spoušť?

Na bocích telefonu zjistíme, že místo se opět nenašlo pro mechanickou spoušť fotoaparátu. Na pravé straně dlí o samotě jen mírně vystouplé zapínací tlačítko, které slouží zároveň k uspání displeje. Protilehlý bok hostí dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, při hovoru zesiluje zvuk v telefonním reproduktoru, jinak řídí zvukový výstup z toho vnějšího. Hlasitý reproduktor je na těle pouze jeden a najdeme ho opět na vyvýšené bradě. Místo nebylo zvoleno úplně nejlépe, telefon položený na hladké ploše zvuk z reproduktoru dusí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabíječku nebo datový USB kabel budeme tentokrát připojovat ze spodní strany, dělí se o společný microUSB konektor. Ten má také další skrytou funkci, kterou oceníte až po dokoupení volitelného příslušenství. Speciální redukce dovolí napojit k mobilu HDMI kabel a promítat obsah telefonu na televizní obrazovce v HD rozlišení (1 080p). Možné to je díky standardu MHL (Mobil High-Definition Link), který Samsung do telefonu implementoval jako první výrobce na světě. V důsledku toho ztrácí funkci videovýstupu klasický 3,5mm konektor. Najdeme jej na vrchní hraně telefonu a poslouží tedy pouze k poslechu hudby.

Fotoaparát už nehraje druhé housle, jeho masivní objektiv s přilehlým bleskem se hrdě chlubí rozlišením 8 Mpx přímo ve svislé ose zadního krytu. Poměrně tenkou skořápku s vylisovaným logem Samsung a množstvím droboučkých západek sundáte z telefonu bez potíží díky viditelnému výseku pro nehet vpravo od foťáku. Po sejmutí nabudete pocitu, že pacičky nebo část krytu se musí časem zákonitě odlomit, pokud se však do vnitřku nebudete dobývat denně, tak se to určitě nestane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro vyjmutí/vložení SIM karty není nutné vyndávat baterii, telefon si ale stejně sám vyžádá restart systému. Opačně (a zbytečně) je to v případě paměťové karty microSD. Její slot je pod úrovní akumulátoru a zde se tedy jeho vyjmutí nevyhnete. Jen pro úplnost, telefon spolyká všechny kapacity současných prodávaných microSDHC karet, maximem je tedy 32 GB. Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 650 mAh patří k tomu nejštědřejšímu u mobilních telefonů, jeho skutečnou výdrž ale probereme až později v souvislosti s výkonem telefonu.

Témata článku: Samsung, Android, Smartphony, Recenze, Galaxy, HTC Sensation, HTC Sensation XE, HTC Sensation XL, LG Optimus, LG Optimus 2X, LG Optimus Black, Nokia N8, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Shodné rozlišení, Hardwarové vybavení, GAL, Utopení, Výše napsaného, Real Football, Týdenní výdrž, Internetové volání, Nadprůměrná hodnota, Vhodný způsob, Telefony s Androidem na Heureka.czSci-fi adventura Deliver Us Mars se opozdí. Zahrajeme si začátkem příštího roku
Michal Maliarov
Datum vydáníAdventury
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Programování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

Programování elektroniky: Jak funguje obrazovka na té nejnižší úrovni. Rozpohybujeme 64 světýlek

** Oživíme v Arduinu surovou matici 64 světýlek LED ** Bude to taková zmenšenina třeba vašeho televizoru ** Vyzkoušíme si bodové a řádkové progresivní skenování

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

** Od představní Androidu 12L už brzy uběhne 10 měsíců ** Systém se distribuuje od března, a zatím se příliš nerozšířil ** Jak poznat, že běží i u vašeho telefonu? Je to trochu oříšek...

Martin Chroust
Android 12LSkládací konstrukce
Disney chystá vlastní herní prezentaci. Mimo jiné se ukáže novinka podle komiksů Marvelu

Disney chystá vlastní herní prezentaci. Mimo jiné se ukáže novinka podle komiksů Marvelu

Vůbec poprvé si vlastní herní prezentaci na konci oznamovací sezóny připravilo Disney. Nebude chybět Star Wars ani novinky od Marvelu.

Martin Nahodil
Skydance New MediaOznámeníMarvel
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď