Samsung Galaxy Spica: nebojácný průzkumník (test)

Druhý Samsung Galaxy se dočkal několika hardwarových změn. Spica původně běžela na Androidu 1.5, nyní je k dispozici upgrade na 2.1.

I když Samsung Galaxy Spica není prvním Android telefonem od tohoto výrobce, původní Galaxy zná málokdo. Telefon jsme sice otestovali, ale narazit na něj v obchodech bylo takřka nemožné. U Galaxy Spica je situace podstatně lepší, model se systémovým značením i5700 je totiž oficiálně dostupný i pro Českou republiku. Uživatelé tak mají konečně šanci zjistit, jak si Samsung s Androidem poradil.

Samsung i5700 Galaxy Spica
Klepněte pro větší obrázekDruhý Samsung se systémem Android ve verzi 1.5, tentokrát obdařený procesorem Samsung S3C6410 taktovaným na 800 MHz. Podporuje HSDPA a má kapacitní dotykový displej s HVGA rozlišením.rozměry a hmotnost: 115 × 57 × 13 mm, 124 g
displej: 3,2'', kapacitní TFT, 320 × 480, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 12), EDGE (třída 12), HSDPA (3,6 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 180 MB, 128 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: ARM1176 800 MHz
operační systém: Android 1.5
hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240), autofocus
72%
hardware
69%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 6 440 Kč (koupit)

Samsung Galaxy Spica je dalším telefonem, který se ovládá přes dotykový displej. Se vzhledem se tedy mnoho zajímavého vymyslet nedá. Samsung alespoň přidal červeně orámované tlačítko a reproduktor. Zajímavě jsou také uspořádána tlačítka pod displejem, která rozhodně nemají klasický tvar. Na funkčnosti to ale rozhodně nijak neubírá. Kromě příjmu a ukončení hovoru tu máme rychlý přístup k vyhledávání na internetu, tlačítko nastavení, návrat zpět a přepnutí na pohotovostní displej.

Galaxy se vrací

Čtyři tlačítka najdete i po stranách. Jedno slouží jako zámek (není posunovací, stačí ho jen zmáčknout), druhé spouští fotoaparát. Další dvě klasicky upravují hlasitost. Zadní stanu zdobí pouze objektiv fotoaparátu a mřížka reproduktoru. Zajímavější je horní strana, kde se nachází chráněný otvor pro microUSB kabel a konektor pro sluchátka s 3,5mm jackem. Telefon mě potěšil také způsobem umístění SIM karty a microSD karty. Stačí totiž sundat zadní kryt a bez vyjmutí baterie obě dvě karty jednoduše umístíte. Tradičně vysokou úroveň si drží konstrukce. I když je telefon pouze plastový, působí odolným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Hlavním ovládacím prvkem telefonu je kapacitní displej. Má stejné parametry jako první Galaxy, tj. úhlopříčku 3,2" a rozlišení 320 × 480 bodů. Změnil se pouze typ displeje, místo technologie OLED jsme se dočkali rozšířenějšího (a také pro výrobce levnějšího) TFT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání bohužel není tak bezproblémové, jak jsem očekával. Při rolování seznamy se mi mnohdy stalo, že se telefon krátce zasekával. Chyba mě překvapila o to víc, že Galaxy Spica má výkonnější procesor než dřív, s taktem 800 MHz. Přitom máme vyzkoušeno, že operační systém Android běží plynule i s podstatně slabším hardwarem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ještě častějším problémem byla nevyvážená citlivost displeje. Na rozdíl od jiných telefonů, se mi tentokrát stávalo, že místo pohybu v seznamech jsem nechtěně spustil nějakou funkci. Telefon zkrátka dotek vyhodnotil jinak. Jedná se sice o detail, ale v praxi je to dost otravná chyba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung se tentokrát rozhodl, že ponechá operační systém Android v jeho původní podobě, takřka nikde nenajdete žádné nástavby nebo vylepšení. To ale nijak nevadí, Android je na rozdíl od některých konkurentů dostatečně vyladěný už v základní podobě. Standardem jsou aplikace Googlu (vyhledávání, Gmail, Google Talk a Google Maps), nechybí ani rychlý přístup na Facebook, MySpace a YouTube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zachován zůstal způsob oznámení, kdy se v horní liště objeví ikonka a srolováním nabídky dolů, zjistíte, co přesně znamená. Nic se nezměnilo ani na nastavení. Slouží k němu jediné hardwarové tlačítko, které spouští vždy aktuální volby vzhledem k tomu, kde v menu se nacházíte.

Povyšte na Eclair

Některé věci mi ale na Androidu vadí. Proč například nemohu fotit i bez paměťové karty (a telefon přitom volné místo má)? Chtěl bych také mít přístup k placeným aplikacím, freeware všechno nenahradí. To už však není chyba telefonu jako takového, ale samotného systému, resp. jeho české podpory ze strany Googlu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V telefonu byl při testování nainstalován původní Android ve verzi 1.5 Cupcake, přičemž v současnosti je na oficiálních českých stránkách Samsungu již k dispozici upgrade na aktuální verzi 2.1 Eclair. S ní získá Galaxy Spica mnoho dalších vylepšení včetně nativní podpory Exchange přímo v systému. Android 1.5 nabízí tři pohotovostní displeje řazené vedle sebe. Přidat si na ně můžete složky, widgety, internetové záložky a libovolnou ikonku z hlavní nabídky. Ta je jako obvykle řazena abecedně.

Ve verzi 1.5 se můžete setkat s problémem u kontaktů. Samsung nabízí jejich synchronizaci pouze s GMailem. Aplikaci třetí strany pro synchronizaci přes Exchange byste museli vyhledat v Android Marketu, proto raději doporučujeme aktualizovat systém na vyšší verzi. Další způsob, jak dostat kontakty do telefonu, je nainstalovat Samsung New PC Studio (CD je součástí základního balení) a nahrát kontakty prostřednictvím kabelu z počítače. Pro novou verzi Androidu 2.1 Eclair je připraven synchronizační software Samsung Kies.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naopak, na příjemnou změnu jsem narazil u zpráv. Standardní klávesnice Androidu mi příliš nevyhovuje (a jinou si koupit nemohu), proto jsem uvítal, že s vlastní klávesnicí přišel Samsung. A rovnou si vyberete, jestli chcete QWERTY, 12 tlačítek nebo 20. Také možnosti nastavení jsou bohatší. Zachována zůstala možnost automatického dokončování, vibrace a zvuk tlačítek, klávesnice Samsungu ale nabízí také T9 a snadné přidávání nových slov. Telefonu můžete i určit, kdy má zkusit odhadnout zbytek slova a dokonce si troufá i na odhad slova následujícího! Tady je ale přesnost pochopitelně nízká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Povedený průkopník

Příloha udělá z textové zprávy multimediální, mě ale více zaujalo, že telefon dokáže na přijatou zprávu upozorňovat opakovaně. Organizační funkce jsou až na kalendář a budík slabé, tady se ale počítá s tím, že si nabídku sami rozšíříte dalšími aplikacemi. Z dalších funkcí mě rozhodně nejvíc zaujal DivX přehrávač. Samsung Galaxy Spica si i díky rychlému procesoru troufne na přehrávání filmů. Nemusíte nic převádět, zkopírujete film a můžete sledovat. Baterie bez větších problémů zvládla dvouhodinový snímek. Bohužel se mi ale nijak nepodařilo zprovoznit titulky.

Klepněte pro větší obrázek

Některé nepříjemné chyby najdete i jinde v zábavě. Přehrávač hudby například umí klasické dělení, ale skladby v rámci alba setřídí podle abecedy. Aspoň, že dodávaná sluchátka nehrají nejhůř, výraznější basy by se ale hodily. Opravdu mě ale pobavilo nastavení fotoaparátu, které obsahuje dohromady jedinou volbu. A fotky? Podívejte se sami na testovací snímek. Přeostřené kontury a nevěrné podání barev..

Klepněte pro větší obrázek

Ze Samsungu Galaxy Spica mám mírně smíšené pocity. Android je rozhodně nejnadějnější operační systém, ale Samsung to trochu kazí hůře ovladatelným displejem nebo nedoladěnými multimediálními funkcemi. Abyste zvýšili užitnou hodnotu přístroje, doporučujeme aktualizovat na novou verzi Androidu 2.1. Update by měl přinést i lepší výsledky vestavěného fotoaparátu. Ve výsledku se pak Galaxy Spica coby prakticky průkopník Androidu v barvách Samsungu za nic stydět nemusí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K Samsungu Galaxy Spica dostanete kvalitní špuntová sluchátka
Diskuze (33) Další článek: Týden Mobilně 36: roaming, 3G, novinky

Témata článku: Samsung, Galaxy, Recenze, Průzkum, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Spica, GAL, Sam, Test, Technologie OLED, Galaxy s, Samsun, Samsung Galaxy s, Standardní klávesnice, Druhý samsung, Testovací snímek, PrůzkumníkNastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence