Samsung i7500 Galaxy: Android z černé galaxie (test)

Skvělé zpracování, velmi dobrá výbava ale také Android v té nejprostší podobě. Takový je nový Samsung i7500 Galaxy.
Kapitoly článku
 
O Samsungu Galaxy se postupem času objevovaly stále nové a nové informace. Za zmínku určitě stojí verze Lite, která by, prosta 3G a s horším fotoaparátem, měla útočit především cenou. Objevily se také fotografie bílé verze, která už tak nějak k „androfonům“ patří.

Klíčové vlastnosti

 • vzhled a rozměry, především tloušťka
 • Android 1.5
 • kapacitní displej s technologií AMOLED
 • UMTS, HSPA, Wi-Fi, bluetooth
 • 5 Mpix fotoaparát s autofocusem
 • 3,5 mm jack pro připojení sluchátek
 • microUSB konektor
 • 8 GB paměti + karty microSDHC
 • ochranné pouzdro v balení

Hlavní nedostatky

 • nepohodlné odemykání
 • tlačítka pod displejem nejsou prosvětlena
 • Android v základní podobě
 • omezené využití bluetooth
 • chybí rádio
 • nízká výdrž baterie
 • nefunkční Samsung PC Studio
 • pomalý přenos dat  přes USB
 • nízké rozlišení záznamu videa
Samsung i7500
Samsung i7500 První Samsung s operačním systémem Android od Googlu přichází s kapacitním dotykovým displejem AMOLED o rozlišení HVGA, podporuje datové přenosy HSDPA a HSUPA, má 5MPx fotoaparát a konektor 3,5mm jack. QWERTY klávesnice chybí. rozměry a hmotnost: 115 × 56 × 12 mm
displej: 3,2'', kapacitní OLED, 320 × 480, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/1 700/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (7,2 Mb/s), HSUPA (5,76 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth, Wi-Fi
paměť: 8 000 MB, 192 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: ARM1136 528 MHz
operační systém: Android 1.5
hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video, autofocus, diodový blesk
79 %
(36. místo z 1190)
katalog preview info výrobce
cena: cca 8 000 Kč (červen 2009)

Černočerná galaxie

Nedovedu si pro telefon nazvaný Galaxy představit barvu jinou, než černou. Celkovým vzhledem i typickými tvary směrového ovladače se Galaxy hlásí ke kořenům korejského výrobce. Vzhled je elegantní a uhlazený, nikoli výstřední, jako u bílé konkurence od HTC. Díky barvě se androidu nemusí bát ani konzervativní uživatelé.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung i7500 Galaxy dostojí svému jménu - přichází v černé barvě
Telefon perfektně padne díky ideální šířce do dlaně. Zaoblené hrany mezi boční a zadní stranou příjemnému držení jen prospívají. Výška telefonu činí 115 milimetrů a pamatujte, že takřka celou čelní plochu musíte obsáhnout palcem pravé ruky.
Pod displejem se nachází klasická skrumáž tlačítek Androidu. Dvojici tlačítek se sluchátky doplňuje vracečka se šipkou a tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky. Pokud by bylo tlačítko mezi červeným sluchátkem a vracečkou větší, mělo by ikonu domečku a sloužilo by k návratu na hlavní obrazovku. Zde budou především začátečníci horlivě mačkat červené sluchátko a nepochopí, proč k návratu na úvodní obrazovku neslouží právě toto tlačítko.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Směrový ovladač nemůže kuličce HTC konkurovat
Systémová tlačítka doplňuje čtyřsměrný ovladač s potvrzením uprostřed. HTC místo něj používá výbornou kuličku (trackball), která mi především v internetovém prohlížeči rozhodně přirostla k srdci více. Tlačítka pod displejem ale spojuje jeden neomluvitelný nedostatek: nejsou podsvícená.

Dvakrát konektorové hurá

Na levé straně se nachází pouze dvojtlačítko pro korekci hlasitosti. Oceňuji, že při přehrávání hudby funguje i při zamknutém telefonu, nemusíte tedy vytahovat telefon z kapsy. Horní hrana hostí standardní microUSB konektor, za který jsem velmi vděčen. Právě Samsung standardnímu konektoru urputně odolával a mne nebavilo neustále tahat spolu s telefonem i nabíječku a synchronizační kabel. Konektor se ukrývá pod gumovou záslepkou, která je přichycena k tělu telefonu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardní konektor pro synchronizační kabel i sluchátka
Druhé hurá zvoláte při pohledu na standardní 3,5 mm jack. Opravdu vám již nic nebrání připojit vlastní kvalitní sluchátka. Ta dodávaná však slouží zároveň jako lehká hands-free, tlačítkem na pecce můžete přijímat hovory anebo velmi prakticky pozastavit přehrávanou hudbu. Na zadní straně pak najdete nekrytou čočku digitálního fotoaparátu, kterému sekunduje vysoce svítivá dioda. Čočka sice je zapuštěna mírně pod úroveň, byl bych však na ni velmi opatrný. Ve spodní části si můžete všimnout žebrování reproduktoru, který dokáže hrát opravdu, opravdu hlasitě.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana hostí fotoaparát a reproduktor
Pod velkým plastovým krytem najdete Li-Ion akumulátor s nadprůměrnou kapacitou 1500 mAh. Nebudete-li využívat Wi-Fi kartu, vydrží telefon na příjmu až tři dny bez vypínání na noc. Budete-li však mít Wi-Fi zapnutou, a u tohoto přístroje bych se nedivil, kdyby neustále, rozloučí se s vámi klidně uprostřed druhého dne. Ukazatel stavu naštěstí není typicky korejský, životodárně zelený ukazatel ubývá opravdu plynule.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměrná plastová skořepina neskřípe
Rozměrné plastové skořepiny zakrývající zadní část obvykle nevěstí nic dobrého. Zde však není po žádném prohýbání ani vidu, po nepříjemném povrzávání ani slechu. Samsung tak dostává své pověsti výrobce dobře zpracovaných telefonů.

Nesmyslné tlačítko, bohužel to důležité

Na pravé straně se nachází dvojice tlačítek. U spodního správně hádáte funkci spouště fotoaparátu. Horní tlačítko je pak zřejmě nejdůležitější na celém telefonu, a bohužel také nejhloupější: slouží totiž k zamčení a odemčení telefonu, potažmo i k vypnutí a zapnutí displeje.
Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro odemčení telefonu vpravo od spouště fotoaparátu
Abyste telefon nezapínali omylem v kapse, musíte tlačítko podržet po dobu mezi jednou a dvěma vteřinami. Řeknete si, že jde o krátký čas, při častém používání jde ale o docela velkou otravu. Naštěstí stav telefonu, tedy kontrolu, zda vám někdo nepsal nebo nevolal, můžete provést krátkým stiskem červeného sluchátka. Jeho delším podržením můžete rovnou telefon přepnout do tichého režimu. A proč tlačítko považuji za hloupé? Pokud by se zapínání provádělo pouze stiskem červeného sluchátka, bylo by vše výrazně snazší. A co víc, toto zapuštěné tlačítko na čelní straně by určitě nebylo omylem mačkáno tak často, jako vystouplé tlačítko na straně boční.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K telefonu obdržíte slušivé koženkové pouzdro
Vraťme se nyní k displeji, středobodu tohoto telefonu. Aktivní OLED displej nabízí maximální rozlišení 480 x 320 bodů a ano, jak snadné by bylo nad těmito čísly ohrnout nos. Mohu vás ale ubezpečit, že pro veškeré vyžití bohatě postačuje. Ani při prohlížení internetových stránek nebudete ve srovnání se superjemnými displeji nijak trpět. Kapacitní doteková vrstva funguje perfektně a spolehlivě, zde si nemohu v nejmenším stěžovat. Nicméně ať už se displej chlubí sebezvučnější technologií, na slunci zůstává stále špatně čitelný, a to i s nejvyšší intenzitou podsvícení. Pokud v nabídce aktivujete akcelerometr, bude se orientace displeje měnit automaticky s otočením přístroje našíř.

Témata článku: Samsung, , , , , , Apple iPhone 4GB, HTC Hero, HTC Magic, Samsung Galaxy, T-Mobile G1, Horní tlačítko, #Android, Galaxie, Sam, Kapesní přehrávač, GAL, Poslední dvojice, Silná komprese, Časté používání, Nahota, Fil Transfer, Vystouplé tlačítko, Celkový vzhled, Test,