Samsung i8510 Primera: chystá se monstrum

Když se vás někdo zeptá na nejvybavenější mobil současnosti, co odpovíte? Nokia N96? Chyba, přichází Samsung Primera!

Samsung připravuje přístroj, který může významně zamotat dlouho zakořeněnou hierarchií výrobců na trhu mobilních telefonů. Doposud je bez debat světovou jedničkou finská Nokia a za nekorunovaného krále mobilů je považován multimediální slider N96, který by se měl na trhu objevit ve třetím čtvrtletí 2008. Korejský výrobce chce ale tento stav zvrátit a prodrat se na špičku, proto už brzy oficiálně představí nevybavenější telefon všech dob – Samsung i8510 Primera.

Osm megapixelů v Symbianu

Symbianový vysouvací smartphone s 8Mpx fotoaparátem, GPS a Wi-Fi bude jedním z prvních nositelů nové čtyřciferné konvence, kterou začne Samsung označovat své nadcházející přístroje. Místo tradiční zkratky SGH, jež značí modely pro sítě GSM, resp. SCH pro sítě CDMA, přejde na kratší označení dvěma písmeny GT (resp. CT). Přesný název nového chytrého telefonu bude tedy Samsung GT-i8510 s přídomkem Primera.

Klepněte pro větší obrázek 

Telefon vychází designově z konceptu úspěšné řady Soul a kombinuje je se vzhledem pětimegapixelového smartphonu G810. Vzniká tak vysouvák mohutnějších rozměrů 106,5 × 54 × 17 mm s povrchem z broušeného kovu, lesklými okraji a zadní stranou z matného plastu. Zde dominuje prostorově rozměrný modul fotoaparátu.

Osmimegapixelový snímač bude mít velmi blízko k digitálním kompaktům. Kromě funkcí, se kterými se dnes u fotomobilů setkáváme běžně, jako je automatické ostření nebo přisvětlovací LED, bude obsahovat i funkci automatické detekce smíchu a obličeje, a také aktivní krytku, která se vždy sama po ukončení aplikace fotoaparátu uzavře. Čočka tak bude maximálně chráněna. Fotoaparát navíc poslouží i k natáčení videa při rozlišení QVGA rychlostí 120 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

Displej s úhlopříčkou 2,8" a rozlišením QVGA (240 × 320) zobrazí 16 milionů barev. Nebude ovšem uzpůsoben pro ovládání dotykem, jelikož implementovaným operačním systémem Samsungu Primera se stane dobře známý Symbian OS 9.3 s grafickou nástavbou S60. K ovládání poslouží výsuvná klávesnice, jejíž provedení je podobné jako na telefonech řady Soul, ve spojení s dotykovou plochou uprostřed směrového tlačítka, která poslouží jako optická myš.

Je libo 8 nebo 16 GB?

Multimediální oblast telefonu zahrnuje přehrávač hudby a videa, přičemž telefon je vedle formátů MPEG-4, WMV a 3GP certifikován i pro DivX. Hudbu z rádia si majitel poslechne s pomocí sluchátek, zapojením do 3,5mm audio výstupu. Ten by měl umožnit i u mobilů dosud nevídaný přenos do režimu Surround 5.1. Pro vyznavače mobilních her je integrován 3D grafický akcelerátor. Sdílet multimediální obsah a přenášet do ostatních domácích spotřebičů půjde snadno díky podpoře standardu DLNA.

Klepněte pro větší obrázek

Aby bylo možné multimediální data bez obtíží uchovávat, budou připraveny hned dvě varianty Samsungu Primera. Podobně jako iPhone nabídne verzi s 8GB nebo 16GB vestavěné flash paměti, ale navíc přidá slot pro karty microSD, jenž akceptuje volitelně až 32GB kapacity navíc. Operační výkon obstará paměť RAM s hodnotou 128 MB.

Výborně vybaven je Samsung Primera i z hlediska datových přenosů a konektivity. Podporuje sítě 3G včetně rychlých dat HSDPA, a to až do rychlosti downloadu 7,2 Mb/s. Široké možnosti připojení zahrnují Wi-Fi, USB 2.0, Bluetooth 2.0 a spojení se satelitními družicemi pomocí asistované aGPS.

Klepněte pro větší obrázek

Chod telefonu zajistí Li-Ion akumulátor s kapacitou 1 200mAh. To je pro srovnání stejná hodnota jako u multimediální Nokie N95 8GB, kde se baterie při intenzivním používání vybije za necelý den. Samsung uvádí, že jeho Primera by měla s touto baterií vydržet na příjmu 280 hodin a telefonovat 6 hodin.

Cena Samsungu i8510 Primera ani pokrytí trhů nejsou zatím známy. Podle našich informací by ale k oficiálnímu představení mělo dojít v polovině měsíce srpna. Cenu nejvybavenějšího multimediálního přístroje současnosti odhadujeme na 18 tisíc korun.

Diskuze (46) Další článek: Tajný Sony Ericsson W902: konečně Walkman s autofocusem

Témata článku: Samsung, Apple iPhone 4GB, Nokia N96, Monstrum, Přesný název, Výsuvná klávesnice, Konvence, Prime, Samsun, Stejná hodnota, Sam, Osmimegapixelový snímač, Necelý den