Samsung i8910 HD: torpédo v neznámých vodách (test)

První mobil, který natáčí HD video. Jak se Samsung popral s implementací systému, který byl doposud výsadou finské Nokie?

Samsung patří mezi výrobce, kteří se nezaleknou téměř žádné mobilní platformy a zkouší uspět s nejrůznějšími operačními systémy. Počínaje vlastním rozhraním, přes Windows Mobile nebo Android, až po donedávna výsadní systém používaný finskou Nokií. Není to poprvé, co se na mobilu Samsung setkáváme se Symbianem, i8910 HD je však první model, který nabídne dotykovou variantu S60 páté edice. A výrobce na něj rovnou vsadil jako na jeden ze svých nejvybavenějších high-endů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální tiskové snímky

Samsung i8910 HD má zajímavou historii. V portfoliu korejského výrobce je prvním svého druhu, nemá tedy žádného předchůdce, a proto zpočátku panovaly nejasnosti s jeho značením. Při představení ještě hrdě nesl přídomek Omnia, ten mu ale marketingové oddělení později před uvedením na trh sebralo. Prý proto, aby nedocházelo k matení zákazníků a ti v mobilu nehledali systém Windows Mobile. Příznivci modelu ale na tento netradiční postup nezapomněli a dodnes jim v souvislosti s i8910 HD slovíčko Omnia občas „uklouzne“. My v redakci mu říkáme familiérně „Neomnia“.

Klíčové vlastnosti:

 • dotykový kapacitní AMOLED displej s úhlopříčkou 3,7" a rozlišením 360 × 640 bodů
 • 8Mpx fotoaparát s LED diodou a automatickým ostřením, nahrává HD video
 • vnitřní flash paměť 8 GB, slot pro paměťové karty microSD(HC)
 • operační systém Symbian 9.4 S60 páté edice s dotykovým ovládáním a nástavbou TouchWiz 3D
 • kompletní konektivita včetně Wi-Fi a GPS
 • světelný senzor, akcelerometr, senzor přiblížení, elektromagnetický kompas

Hlavní nedostatky:

 • chybí indikace zmeškaných událostí
 • klávesy pod displejem nejsou podsvíceny
 • akumulátor při náročnějším používání vydrží nabitý sotva den
 • současný firmware trpí několika bugy, nový update je pro Česko v nedohlednu
 • chybí využití pro GPS, v telefonu nejsou instalovány žádné mapové podklady

Samsung i8910 HD
Samsung i8910 HDKomunikátor s bezkompromisní datovou i multimediální výbavou, kterou doplňuje kapacitní dotykový AMOLED displej s rozlišením QHD. i8910 má systém Symbian S60 páté edice a 8MPx fotoaparát se schopností natáčet video o rozlišení HD.rozměry a hmotnost: 123 × 58 × 13 mm, 149 g
displej: 3,7'', kapacitní OLED, 360 × 640, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 12), EDGE (třída 12), HSDPA (7,2 Mb/s), HSUPA (5,76 Mb/s), GPS
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi, TV-out
paměť: 8 000 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: Cortex-A8 600 MHz
operační systém: Symbian 9.4 S60 5th Edition
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
93 %
(2. místo z 1178)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 12 580 Kč (koupit)

Minimálně dvě věci vás při pohledu na specifikace anebo i samotný přístroj okamžitě udeří do očí. Je to jednak obrovský dotykový AMOLED displej s úhlopříčkou 3,7", který v rozlišení 360 × 640 bodů vykresluje až 16 milionů sytých kontrastních barev. Rastr na obrazovce je dokonale vyhlazený a zážitkem se tak stává nejen procházení vnitřního 3D menu, ale také prohlížení fotografií nebo sledování videa.

Natáčejte a koukejte

Displej patří k naprosté špičce mezi mobily, dokonce si troufáme tvrdit, že společně s iPhonem zabírá nejvyšší příčky. Stejně jako u telefonu od Applu je displej vyroben kapacitní technologií, nebude tedy třeba klasického stylusu a uživatel si vystačí s prsty. Když už přišla řeč na konkurenci, u Samsungu neočekávejte podporu multidotekového ovládání. Povrch displeje je krytý tvrzeným sklem, bohužel však chybí poslední technologická vymoženost u mobilů – oleofobní vrstva – a tak se opět nevyhnete častému čištění a odstraňování otisků hadříkem. Ten musíte použít vlastní, v balení se jako dodávané příslušenství neobjevuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej reaguje přesně na dotyk a poskytuje jistou vibrační nebo i zvukovou odezvu, obojí je možné uživatelsky nastavit v několika stupních intenzity. Kromě toho systém dovoluje upravit velikost písma, logo a prodlevu osvětlení. Problémy se čtením nenastávají ani na přímém slunci, o automatickou regulaci jasu se stará čidlo v levém horním rohu nad displejem. Malý modul obsahuje také senzor přiblížení, který funguje při telefonování, a pohasnutím displeje zabrání nechtěnému stisknutí některé nabídky při doteku ušním boltcem. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Druhým lákadlem je potom 8Mpx fotoaparát se schopností natáčet video v HD rozlišení 1 280 × 720 pixelů. Této hodnoty dosáhne při rychlosti snímkování 24 obrázku za sekundu. Ke standardní plynulosti 30 snímků je třeba rozlišení snížit na 720 × 480 bodů, i to je však stále výborná hodnota, které spousta mobilů zdaleka nedosahuje. Zpestřením mezi přídavnými funkcemi kamery je nahrávání zpomaleného a zrychleného záznamu (1/4 nebo 1/8 zpomalený a 2× až 8× zrychlený režim), tyto zábavné režimy však dovolí pouze pevně nastavené rozlišení QVGA. Všechna videa i fotografie lze samozřejmě ihned editovat přímo v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče obrazu pořizovaného videa, je i8910 HD opravdu tím nejlepším, co můžeme v současné době na trhu mezi mobily najít. Horší je to však se zvukovou stránkou. Verze firmwaru instalovaná na testovaném telefonu totiž využívá k nahrávání zvukové stopy videa kodeku AMR, který už dnes postačuje maximálně k pracovním nahrávkám ze zvukového záznamníku. Ten je mimochodem v mobilu taktéž přítomen a dokáže nahrát maximálně 60 minut právě ve formátu MP4. Změnu a podporu modernějších kodeků by měla přinést slibovaná nová verze firmwaru, která je postupně uvolňována pro významné světové trhy. Mezi ně však pochopitelně Česká republika nepatří.

Samotný fotoaparát je vybaven balíkem posledních funkcí dostupných pro současné fotomobily, od detekce úsměvu a červených očí, přes stabilizátor, rozšířený dynamický rozsah (WDR), až po nespočet scénických režimů a efektů. V praxi určitě oceníte automatické ostření, díky kterému je mobil schopen produkovat slušně vypadající makrosnímky. Lépe mu svědčí denní světlo, i když v tmavých podmínkách má vypomoci světelná dioda. Její možnosti jsou ale omezené, zdaleka nemůžeme očekávat svítivost xenonových blesků. Alespoň že dioda vytváří čistě bílé světlo a nezkresluje výsledný snímek. Celkově podává fotoaparát v i8910 HD velmi věrné barvy a ve spojení s ostrými expozicemi se řadí ke špičce mezi fotomobily, po bok nejlepším Cybershotům.

Ukázková fotogalerie (foceno na automatický režim v maximálním rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Osazený snímač by mohl naznačovat nadprůměrnou tloušťku přístroje – v současnosti prodávané osmimegapixely (Sony Ericsson W995, Nokia N86 8MP, Samsung i8510 Innov8) rozhodně nepatří mezi střízlíky – Samsung však dokázal, že i takto vybavený přístroj může mít rozumné rozměry. Výška a šířka přístroje 123 × 58 mm jsou ochotně obětovanou daní za veliký displej, tloušťka pouhých 13 mm dělá opravdu radost, hlavně v kapse u kalhot. Méně přijatelná může být pro někoho hmotnost, která dosahuje necelých 150 g. To je možná jeden z důvodů, proč Samsung upustil od krytky objektivu a kovové zadní části telefonu, s nimiž jsme se mohli setkat u prvních prototypů. Hmotnost přístroje by tak ještě o pár desítek gramů vzrostla, s kovovými zády navíc vznikaly údajně i potíže při fixování satelitů s vestavěnou GPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konkurence s dotykovým Symbianem S60: Nokia 5800 XpressMusic a Nokia N97

Témata článku: Samsung, , , Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia N86 8MP, Nokia N97, Nokia N97 mini, Samsung i8910 HD, Sony Ericsson W995, Marketingové oddělení, Pořádná dávka, Časté čištění, HD +, Zásadní věc, Test, Samsun, Bílé světlo, Sam, ArcSoft, Vynikající displej, Výborná hodnota, Tor, Kontrast černé, Malý modul