Samsung kraluje českému trhu se smartphony. Skokanem prvního čtvrtletí je ovšem překvapivý hráč

Rozložení sil na českém trhu se smartphony je poněkud odlišné od globální situace. Tuzemský zákazník nemá předsudky vůči čínským značkám, má rád kvalitu za rozumnou cenu a nerad vyhazuje peníze za zbytečně předražené modely. V prvním čtvrtletí 2022 jednoznačně ovládl trh Samsung, jak vyplývá z průzkumu společnosti Canalys.

Klepněte pro větší obrázek
Top 5 výrobců na českém trhu v 1Q 2022 (odhad distribuce, Canalys)

Podle odhadů analytiků držel Samsung v České republice v měsících leden až březen letošního roku téměř polovinu celého trhu (přesněji 47 %). Právě Samsung přitom odhady Calalysu v minulosti zpochybňoval, protože jsou založeny na objemu velkoobchodních nákupů distributorů a nikoli na maloobchodních prodejích koncovým spotřebitelům. Do hry tak mohou vstupovat tzv. re-exporty zařízení, kdy se nějaká část dodávek může finálně prodat na jiném trhu.

Největší skokan přeskočen

Tentokrát ale Samsung zřejmě nijak protestovat nebude, protože i velkoobchodně je jasnou tržní jedničkou (v minulosti první pozici několikrát ovládlo Xiaomi). S výrazným odstupem následuje Apple, který si drží svou stabilní metu okolo 15 % trhu. Meziročně si o čtvrtinu pohoršilo Xiaomi, ale to mohlo být způsobeno faktem, že v prvním kvartálu ještě neuvedlo do prodeje všechny své nejvýznamnější produkty.


Nejoblíbenější smartphony na českém trhu:

Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 17 090 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 96 obchodů za ceny od 24 990 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 102 obchodů za ceny od 18 580 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 mini 128GB Apple iPhone 13 mini 128GB
nabízí 93 obchodů za ceny od 15 219 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 11 64GB Apple iPhone 11 64GB
nabízí 75 obchodů za ceny od 10 229 Kč
Porovnat ceny

Čtvrté Realme se rádo chlubí formulkou „nejrychleji rostoucí značka smartphonů“ a i když se mu opět v Česku v prvním čtvrtletí dařilo a zejména díky povedeným modelům rodiny Realme 9 svůj podíl meziročně takřka zdvojnásobilo až na velmi slušných 9 %, skokanem čtvrtletí se stala poněkud překvapivě jiná čínská značka – TCL.

Primárně výrobce televizorů se v segmentu chytrých telefonů zaměřuje převážně na nižší střední třídu. Právě v ní uvedla firma ještě na konci sledovaného čtvrtletí několik modelů nově představené řady TCL 30 s cenami od zhruba tří do šesti tisíc korun. Díky dodávkám těchto modelů značka meziročně vyrostla o 137 %, což je mezi výrobci české první pětky jednoznačně nejvíce.

Diskuze (14) Další článek: Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Smartphony, Statistika, Analýza, Canalys, Značka, Ina, Skokan, Český trh, Výrobce, Čtvrtletí, Trh, Česká republika, Model