Samsung M3510 Beat b: protřepat, namíchat

Nechcete oslňovat okolí vychytávkami a jde vám především o kvalitní poslech hudby? Právě na vás myslí nový Samsung M3510 Beat b.

Uvedením nového modelu Beat se Samsung pouští do boje na poli hudebních mobilů. Jestli má šanci uspět mezi tvrdou konkurencí z řad Walkmanů či série XpressMusic si netroufám odhadovat, nicméně předpoklady k ukousnutí alespoň nějakého tržního procenta má velmi dobré.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

 • 2MPx fotoaparát
 • vnitřní paměť telefonu 30 MB
 • slot pro paměťovou kartu microSD
 • speciální hudební tlačítka
 • hudební přehrávač a videopřehrávač
 • FM rádio
 • 3,5 mm jack
 • pohybový senzor

Hlavní nedostatky

 • příliš malé ovládací prvky
 • fotoaparátu chybí krytka i přisvětlovací dioda
 • pomalé reakce v nabídce
 • chybí podpora 3G sítí

Samsung M3510 Beat b
Klepněte pro větší obrázekExtrémně úzký telefon zaostřený na hudbu. Je vybaven konektorem 3,5mm jack a speciálními klávesami pro ovládání hudebního přehrávače. Podporuje dále GPRS a EDGE a dokáže pořídit dvoumegapixelové fotky.rozměry a hmotnost: 109 × 46 × 10 mm, 68 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 34 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 800 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144)
55 %
(315. místo z 1079)
katalogpreview
cena: 3 780 Kč (koupit)

Hudební už od pohledu

Hlavní a v podstatě jediná vzhledová odlišnost od „nehudebních“ přístrojů je patrná okamžitě. Telefon má navíc řadu tlačítek speciálních tlačítek pod displejem, určených ovládání hudebního přehrávače. Jinak se jedná o běžný telefon klasické konstrukce s velmi příjemnými rozměrovými parametry a to pouhých 68 gramů a 10 milimetrů tloušťky. K dispozici jsou dvě barevné varianty, testovaná černo oranžová a pak také černo červená. Žlutooranžový pruh táhnoucí s podél displeje vytváří společně s popisky tlačítek ve stejné barvě originální a vcelku pěkný vzhled telefonu, k němuž se snaží přispět i stříbrné klávesy. Zpracování konstrukce se povedlo, krom drobného povrzávání při silnějším promáčknutí zadního krytu je vše ukázkové. Někteří se při pohledu na nový Beat nemohou ubránit srovnání s Nokií 5310 XpressMusic. Oba modely alespoň vizuálně a základními parametry najdete srovnány zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung M3510 Beat b na první pohled připomene Nokii 5310 XpressMusic, má ale sportovnější design

Po stranách telefonu moc tlačítek nenajdeme. Levý bok telefonu obsahuje speciální tlačítko pro rychlý přístup k menu Hudba a také krytku systémového konektoru. Pravý horní roh je osazen očkem pro uchycení šňůrky, ten levý pak pod záslepkou ukrývá 3,5 mm konektor pro sluchátka. Obě krytky konektorů jsou z masivního pevného plastu, výborně drží na svých místech a přitom se dají jednoduše otevřít. Dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti najdeme na levém boku telefonu. Spodní hrana je pak zcela bez konektorů, zato je stylově profilována do mírné špičky uprostřed. Mikrofon je netradičně umístěn na boční zkosené hraně vpravo od tlačítka s devítkou. To může působit mírné potíže při telefonování pravou rukou, kdy se může mikrofon dostat už příliš blízko tváře a poněkud zkresluje zachytávané zvuky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je štíhlý, dobře se drží v ruce

Na zadní stranětelefonu je v horní části umístěn 2 MPx fotoaparát se stříbrným vystouplým rámečkem proti poškrábání. Zrcátko či krytka, stejně tak jako přisvětlovací dioda zcela chybí. Téměř celou zadní stranu telefonu tvoří kryt Li-Ion baterie o kapacitě 800 mAh, po jehož sejmutí se otevírá přístup ke slotům pro kartu SIM i pro paměťovou kartu microSD, která doplňuje vestavěnou pamět o velikosti 60 MB. Paměťovou kartu tak můžete bez obav vyměňovat bez vypnutí přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory jsou pečlivě schovány pod záslepkami 

Výrobcem udávané desetidenní pohotovostní doby asi nedosáhnete, nicméně výdrž příjemně překvapila a není tak problém být na jedno nabití při průměrném používání v dosahu běžně i pět dnů. Při nepřetržitém přehrávání hudby a občasném použití pro hovor nebo SMS jsem se dostal na solidních 16 hodin výdrže. Zmíněný zadní kryt má jako bonus povrchovou úpravu soft-touch, díky které je příjemnější na dotek a lépe odolává otiskům prstů. Pravda, úplně se otisků nezbavíte, nicméně je jich o poznání méně, než kdyby kryt byl celý hladký a také se mi zdá tato úprava odolnější proti poškrábání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odzkoušeno: baterie dokáže telefon pohánět až na 16 hodin poslechu hudby 

Příliš malá tlačítka

Blok numerických kláves je asi nejlepší částí celé klávesnice. Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně velká, z tvrdého plastu s nízkým zdvihem, dostatečnou odezvou a příjemným žlutým podsvícením. Svisle jsou klávesy odděleny širší mezerou usnadňující hmatovou orientaci, po řádcích jsou pak oddělovací mezery užší. Výhradu mám ke spodní řadě kláves, kdy krajní křížek a hvězdička jsou díky zkosení docela malé a navíc se špatně mačkají, protože jsou příliš blízko hrany telefonu. Celkově se ale tento blok povedl a je vhodný i pro rychlejší psaní SMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Numerická část klávesnice je hodně zapuštěná, přesto se mačká dobře. Hůře jsou na tom směrové klávesy

Zato funkční část klávesnice už tak povedená není. Pruh hudebních tlačítek znatelně ukousl z prostoru určenému středové navigační klávese, a zvláště její směry nahoru a dolů se velmi špatně tisknou a často dochází k přehmatům na tlačítka přehrávače. Podobným nedostatkem trpí i kontextové klávesy, které jsou ale naštěstí oproti hudebním tlačítkům o kousek nižší, takže prst se přece jen občas zastaví na hraně. Největší ránu však utrpěl potvrzovací střed, pokud se tak ještě dá říkat milimetr širokému stříbrnému proužku. Možná je to vzhledově netradiční, ale kdo s tím má pracovat. Střed je sice drobně vystouplý oproti navigační klávese, ale obojí je tak malé, že raději rovnou zapomeňte na mačkání bříškem palce, bez nehtu se tady neobejdete. A aby toho nebylo málo, tak čtyřsměrné navigační klávese, potvrzovacímu středu i hudebním tlačítkům chybí jakékoliv podsvícení, což ve tmě jenom zvyšuje pravděpodobnost přehmatu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Při podsvětlení klávesnice se nedostalo na hudební tlačítka a směrové klávesy

Poslední část klávesnice tvoří stříbrný proužek nalepený těsně nad funkční část klávesnice, který obsahuje hudební tlačítka. Najdeme zde tři tlačítka, střední klasicky slouží pro spuštění a pozastavení přehrávače, obě krajní pak pro posun ve skladbě či přesun na jinou skladbu. Jak už jsem zmínil i tato tlačítka jsou velmi malá a určitě by telefonu jenom prospělo, kdyby výrobce ušetřil trochu místa na svém logu pod displejem, kde je zbytečně vyplýtván obrovský prostor a kdyby alespoň částečně tlačítka zvětšil. Takhle nám jedinou útěchou zůstává, že tlačítka jsou alespoň trochu vyboulená a lze je tak hmatově dobře rozlišit. A komu by ani to nevyhovovalo, ten nemusí zoufat. Přehrávač lze bezproblémově a přehledně ovládat středovou navigační klávesou. Hudební klávesy také bohužel fungují na kterémkoliv místě v nabídce telefonu. Jindy bych si tuto vymoženost chválil, ale pokud se člověk při každém rolování menu nahoru ocitne díky zmíněným neduhům tlačítek v nabídce hudebního přehrávače, docela rychle změní názor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Samsung, Sam, Obrovský prostor, Zajímavá volba, Opětovné spuštění, Etiketa, Zajímavý trumf, Pěkný vzhled, Speciální klávesa


Určitě si přečtěte