Samsung S7330: jeden Soul nestačí... (preview)

...ani dva, ani tři... Samsung na nás zkrátka hrne jeden Soul za druhým. S7330 jej sice nemá v názvu, ale původ je jasný.

Samsung nechce usnout na vavřínech a do boje brzy pošle další mobil a la Soul. Tentokrát už v konvenci nového čtyřciferného značení, jež jsme popisovali při odhalení osmimegapixelového modelu Innov8 (tehdy ještě pod názvem Primera), připravuje vysouvací telefon s kovovým tělem S7330. Ten jako by původnímu Soulu z oka vypadl – stejný minimalistický design, povrch z kartáčovaného kovu a dotyková plocha Magical Touch.

Učí se od nejlepšího

S7330 si s praotcem U900 nezadá ani v dalších parametrech. Mírně ochuzen je pouze na fotoaparátu, který má rozlišení 3,2Mpx. I přesto je ale vybaven automatickým ostřením, navíc přidává funkce detekce obličeje pro vylepšení portrétů a automatické detekce smíchu. V tomto režimu telefon sám stiskne spoušť, jakmile objekt vycení zuby. Pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách pomůže přisvětlovací LED. K přiblížení slouží čtyřnásobný digitální zoom a fotoaparát dokáže nahrávat i videa, ale pouze v rozlišení QCIF.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aktivnímu displeji zůstala úhlopříčka 2,2“, při rozlišení QVGA (240 × 320 bodů) zobrazí 16 milionů barev. Pod displejem se kromě touchpadu nachází čtveřice funkčních tlačítek, která jsou ergonomicky lépe vyřešena, aby nedocházelo k překlepům způsobeným nekonzistencí dotykového a mechanického ovládání. Výsuvná numerická klávesnice je již kompletně mechanická a byla obohacena o jednu řadu tlačítek navíc, mezi kterými ukrývá kromě korekčního céčka rychlý přepínač aplikací a vlastní vstup do menu. To vše už ale známe z původního Soulu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Novinkou je vylepšené uživatelské prostředí. Kromě tří nových témat přibyla stylová funkce automatického sladění barev ikon na touchpadu s právě aktivní grafikou na hlavním displeji. Na výkonu telefonu to sice nijak nepřidá, ale vypadá to efektně. Uživatel má k dispozici opět širokou paletu motivů a barev pro nastavení vlastního tématu. Samsung tuto funkci nazývá UCS (User Created Skin). Samotný Magical Touch dokáže hrát všemi (maximálně 256) barvami a zobrazit každou z ikon jinou barvou. Jako odezvu potvrdí stisknutí piktogramu jedním z pětice různých zavibrování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po hudební stránce je S7330 vybaven přehrávačem, jenž si poradí s většinou známých formátů (MP3/AMR/AAC/AAC+/e-AAC+/WMA) a podporuje i data pro tvorbu hudebních knihoven. Při kopírování hudebních souborů z počítače dokáže přelouskat ID tagy vytvořené ve Windows Media Playeru. V telefonu naladíte rozhlasové stanice z pásma FM, stereo rádio disponuje i užitečnou funkcí RDS. Pro uložení multimédií je ve vnitřní paměti přístroje místo na 30 MB dat, další rozšíření provedete pomocí karet microSD.

Levnější a šikovnější

Proti Soulu přidává S7330 navíc podporu čtvrtého pásma GSM, což pro nás v Evropě nemá žádný zásadní význam. Důležité je, že si telefon zachoval plnou datovou připravenost, zvládá sítě 3G, včetně rychlých přenosů HSDPA maximální rychlostí 3,6 Mb/s při downloadu. S technologií UMTS souvisí i videotelefonování, které je možné díky malé přední CIF kamerce nad displejem.

Protože jde přece jen o stylový telefon střední třídy, ve výčtu konektivity se nedočkáme Wi-Fi. Vystačit si musíme s USB 2.0 nebo Bluetooth 2.0 včetně profilu ERD. Z dalších funkcí se může hodit prohlížeč dokumentů nebo automatické nastavení času při cestování mezi časovými zónami. Samsung S7330 by se měl začít prodávat na konci prázdnin, cenově by se měl pohybovat mírně pod původním Soulem, tedy na hranici asi 8 tisíc korun.

Samsung S7330 ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 105 × 49,5 × 14 mm, 110g
  • sítě a data: čtyřpásmový GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), UMTS (2100 MHz), GPRS, EDGE, HSDPA (max. 3,6 Mb/s)
  • displej: aktivní QVGA, úhlopříčka 2,2“, 16 milionů barev, dotykový LCD „Magical Touch“ 256 barev
  • fotoaparát: 3,2Mpx s autofocusem, LED blesk, přední CIF kamera pro videohovory
  • paměť: vnitřní uživatelská 30 MB, rozšiřitelná kartami microSD
  • hudební funkce: multimediální přehrávač (audio MP3/AMR/AAC/AAC+/e-AAC+/WMA, video MPEG4/H.263/WMV), FM rádio s RDS
  • konektivita: Bluetooth 2.0, USB 2.0, Wap 2.0
  • baterie a výdrž: Li-Ion 880 mAh, doba pohotovosti až 350 hodin, doba hovoru až 7 hodin
Diskuze (6) Další článek: Američané téměř nepoužívají SMS

Témata článku: Samsung, Nest, Samsung S7330, Samsun, NÉST, Magica, Pře, Zásadní význam, Sam