Samsung SCH-V770: sedm megapixelů v mobilu (první pohled)

Nový model Samsungu má 7-megapixelový fotoaparát s trojnásobným optickým a pětinásobným digitálním zoomem. K tomu automatické i manuální ostření a připevníte na něj širokoúhlý a teleobjektiv. Možná ztrácí smysl přemýšlet nad levným digitálním fotoaparátem. Je tu Samsung SCH-V770!
Samsung SCH-V770: sedm megapixelů v mobilu (první pohled)

Výrobce mobilních telefonů Samsung představil na CeBITu 2005 vůbec první sedmimegapixelový fotomobil na světě – model s označením SCH-V770. Po mobilních telefonech se třemi či pěti megapixely to byl další mezník v dějinách telefonů s vestavěnými fotoaparáty.

Sen se stal skutečností

Samsung nezůstal jen u prototypu a včera začal SCH-V770 prodávat. Jde o první sériově vyráběný telefon na světě, který má fotoaparát s CCD snímacím prvkem s rozlišením sedm megapixelů. Model SCH-V770 je zatím dostupný pouze v Koreji a jedná se o nejdražší telefon na tamnějším trhu - nový majitel za něj zaplatí 950 amerických dolarů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozměry novinky jsou 127 × 52 × 27,3 mm a protože v útrobách schovává sedmimilionový poklad s kvalitní optikou, budete si muset přitáhnout opasky, aby vám nespadly kalhoty. SCH-V770 totiž váží 180 gramů. Pro srovnání komunikátor Sony Ericsson P910i má o 25 gramů méně.

Co to tam trčí?

Ovládání obstará pětisměrný joystick, zajímavé je provedení klávesnice – prostřední řada tlačítek je designově odlišena od ostatních a jakoby vystupuje z plochy, kterou okolní tlačítka vytvářejí. Přitom ale nepřevyšuje jejich úroveň, jelikož základna je v místě prostřední řady prohnutá směrem dovnitř. Nejlépe je to vidět na obrázcích z CeBITu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung SCH-770 jsme si mohli prohlédnout na letošním CeBITu

Jistě největším lákadlem bude fotoaparát a jeho obrovské rozlišení 7 Mpx. Nabízí kromě pětinásobného digitálního zoomu i trojnásobné optické přiblížení. Na mobil bude možné připevnit i širokoúhlé předsádky a teleobjektivy. To je další prvenství u sériově vyráběných telefonů. Nechybí blesk, funkce priority clony nebo závěrky, anebo manuálního ostření. Upravit bude možné dokonce i rychlost závěrky od 15 sekund až po 1/2000 sekundy. Na internetu se již objevily první ukázkové fotografie pořízené Samsungem SCH-V770, dvě si můžete prohlédnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové snímky ve velkém (nikoli plném) rozlišení

Parádní displej

Kompozici fotografie budou Korejci sledovat na displeji s 16 milióny barev a výborným rozlišením QVGA, tedy 320 × 240 bodů. Dá se tedy předpokládat, že půjde o stejně bezvadnou podívanou jakou nabízí Panasonic VS3, který jsme testovali v neděli. Napříč má displej pět centimetrů a je vyroben technologií TFD-LCD (Thin Film Diode-Liquid Crystal Display).

V QVGA rozlišení půjde zaznamenávat i video rychlostí 15 až 30 snímků za sekundu, což už by k dokumentačním účelům šlo příležitostně využít. Natočené video budou moci shlédnout i přátelé díky výstupu na televizi, jehož konektor Samsung SCH-V770 na svém těle má.

Vizitku mi nemusíš dávat

Telefon umí přehrávat hudební soubory ve formátu MP3. Ty se ukládají na paměťové karty typu MMCmicro. Standardně je dodávána karta s kapacitou 32 MB. Když jsme u karet – V770 nabízí i funkci čtení vizitek, které posléze převede do elektronického formátu a uloží v paměti telefonu.

Samsung SCH-V770 se na evropský trh oficiálně nedostane, funguje pouze v asijských sítích třetí generace CDMA 2000 1x EV-DO (800 MHz) a pouze zde se také bude prodávat. Do Evropy se zatím chystá pouze dvoumegapixelový fotomobil od Samsungu - vysouvací model D600. Pokud budou mít „fotoaparáty s telefonem“ na domácím trhu úspěch, připraví možná výrobce podobné kousky za pár let i pro Evropu. Zatím nezbývá než doufat a závidět.

Ve zkratce

  • rozměry: 127 × 52 × 27,3 mm
  • hmotnost: 180 g
  • displej: TFD, rozlišení 240 × 320 bodů, úhlopříčka 2 palce, 16 miliónů barev
  • fotoaparát: CCD snímač, rozlišení 7 Mpx, 3 × optický zoom, 5 × digitální zoom, blesk
  • vyzvánění: 64-hlasá polyfonie
  • paměť: 32 MB (MMCmicro)
  • ostatní: MP3 přehrávač, TV-výstup, čtečka vizitek
Diskuze (53) Další článek: Nový Nokia PC Suite: Symbiany už mohou posílat textovky

Témata článku: Samsung, Acer Liquid, Panasonic VS3 , Sony Ericsson P910i, Mobil, Megapixel, Sam, Mega, Prostřední řada, Sed, MOBI, Pohled, První pohled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21