Samsung SGH F500: dva displeje podruhé

Přístroj dvou tváří: telefon a přehrávač, exkluzivní kousek elektroniky a módní výstřelek, který má své mouchy.
Kapitoly článku

Další multimediální Samsung se dvěma displeji je sice průměrným telefonem, nedostatky ale bohatě kompenzuje multimediálními funkcemi. Co nabídne tento telefon dvou tváří?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

  • Podpora DivX
  • HSDPA
  • 357MB paměť
  • Mass Storage
  • Kompaktní rozměry vzhledem k funkcím

Hlavní nedostatky

  • Nedotažený firmware
  • Minimum funkcí fotoaparátu
  • Pomalé reakce multimediální části
  • Překombinované dotykové ovládání
  • Baterie vyměnitelná pouze v servisu

Klepněte pro větší obrázek

Samsung otevřel modelem F300 zcela novou dimenzi mobilů. Z jedné strany telefon, z druhé multimediální přehrávač. Nic neponechává náhodě a portfolio přístrojů se dvěma displeji doplňuje o vybavenější F500. Ten přichází s větším displejem u telefonu (už to není žádná nouzovka), vylepšení najdeme i na druhé straně v podobě QVGA displeje, na kterém sledování DivX filmů není špatným vtipem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Test nižšího modelu F300 najdete zde

K testu dorazil Samsung jako předprodejní prototyp pouze s nabíječkou a datovým kabelem. U některých funkcí je možné, že ve finálním produktu budou fungovat trochu odlišně, respektive budou fungovat, obdobně jako v případě počeštění. Díky absenci plné výbavy také nebylo možné vyzkoušet některé vlastnosti, ke konci testu se navíc odporoučela multimediální strana telefonu, hlásila se o aktualizaci a odmítala spolupracovat.

Leporelo

Skloubení telefonu a multimediálního přehrávače za použití dvou displejů si vyžádalo lehce nadprůměrné rozměry 116,5 × 50 milimetrů, které alespoň částečně kompenzuje tloušťka necelých jedenácti mm (10,7). Vyšší hmotnost 112 gramů odpovídá konstrukci (dva displeje). Celé tělo je oděno v černou, výjimku tvoří stříbrný pruh na bocích a vespod telefonu nesoucí řadu krytek a speciálních tlačítek.

Prohlídku začneme na straně telefonu, opticky rozdělené na třetiny. Do horní je umístěn displej s rozlišením 220 × 176 bodů zobrazující 65 tisíc barev. Od F300 je to znatelný posun, telefon už se dá obstojně používat, více prostotu by ale neuškodilo, hlavně ve zprávách a telefonní seznamu. Nad displejem najdeme obvyklý reproduktor a vedle něj v levém rohu čočku fotoaparátu bez jakýchkoliv doplňků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonní část už je prakticky použitelná i pro jiné funkce, než je prosté telefonování (narozdíl od Samsungu F300)

Prostřední část je určena funkčním klávesám. Většinu prostoru vyplňuje velká čtyřsměrová klávesa, uprostřed ní je samostatné tlačítko pro potvrzování. To trpí obvyklým neduhem Samsungů, v pohotovostním režimu spouští internetový prohlížeč. Všem čtyřem směrům navigační klávesy lze přiřadit funkci. Pod velkou klávesou nikoho nepřekvapí mazací tlačítko obklopené z obou stran telefony pro příjem a ukončení hovoru. Nad nimi najdeme klávesy pro videohovor, přepínání aplikací (příjemný náznak multitaskingu) a samozřejmě dvě kontextové měnící svůj význam podle dění v telefonu.

Přepínač aplikací nabídne možnost kdykoliv vybrat zadávání čísla pro hovor, menu zpráv, internetový prohlížeč a zbytečnou volbu ukončení všeho. Jelikož si telefon pamatuje umístění v jednotlivých nabídkách, kde jste při poslední návštěvě skončili, postrádá tato funkce (a tím i klávesa) smysl. V případě potřeby lze funkce namapovat na navigační kříž a kdykoliv se k nim dostat pomocí červeného tlačítka a příslušného směru stejným počtem stisků kláves. Přidáním možnosti editovat jednotlivé funkce multitaskingu, které jsou nyní napevno, by rapidně vzrostla použitelnost, zatím to berme spíše jako demo a možnost do budoucna.

Klepněte pro větší obrázek
Zakrnělý multitasking v podání Samsungu

Pod navigačním blokem najdeme obvyklých dvanáct numerických kláves. Tuto část telefonu lze otočit až o 180° a vytvářet tak „ergonomičtější“ tvary Samsungu. Numerické klávesy tvoří čtyři řady oddělené hmatově znatelným přechodem, s horizontálním oddělením už se návrháři nezatěžovali. Stisk doprovází sotva slyšitelné lupnutí, klávesy poskytují kvalitní informace o počtu stlačení. Podsvětlení obou bloků je bílé, rovnoměrné a plní svou funkci bezchybně. Na klávesnici se píše bez překlepů, jejich odpor by mohl být nepatrně větší a neuškodilo by zapracovat na lepším hmatovém oddělení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily telefonní strany pětistovky

Na pravém boku je umístěn konektor pro externí anténu a pod ním stranový přepínač. Jeho posun nahoru uzamkne ovládání multimediální strany, pohybem dolů (odkud se vrací) se přepíná zobrazení mezi stranami. Na zamknutí klávesnice telefonu nemá vliv, to je nutné ošetřit samostatně klávesovou zkratkou. Nastavení automatického zamykání klávesnice telefonu v menu nenabídne různé časové intervaly. Doba závisí na nastavení délky podsvícení. Je-li tato volba aktivní, klávesnice se zamkne i při každém přepnutí na multimediální stranu a zpět. Zhruba v úrovni navigačních kláves se pod plastovou krytkou urývá slot pro paměťové microSD karty. Posledním ovladačem na této straně je spoušť fotoaparátu umístěná na odklápěcím bloku. Vespod najdeme pouze tři kontakty, lze tedy předpokládat, že F500 bude stejně jako F300 vybaven pouzdrem s další baterií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Magický posuvník udělá z telefonu multimediální přehrávač

Na levé straně odklápěcí části je umístěn otvor pro resetování telefonu, protože Samsung má integrovaný akumulátor. Ani přístup k SIM nelze nazvat standardním, karta se vkládá do šuplíčku přístupného po odklopení numerické klávesnice. Obvyklou kombinaci dvou tlačítek pro regulaci hlasitosti doplňuje na levé straně multifunkční konektor. Ten slouží pro připojení všech kabelů, tedy pro nabíječku, datový kabel, sluchátka i videovýstup na televizi. V době nepoužívání ho chrání plastová krytka podobná té u paměťovky. Zatímco u karty se nepředpokládá dlouhodobější otevření, u konektoru lze očekávat spíše otevřený než zavřený stav. Proto by si určitě zasloužil kvalitnější zpracování, v současné podobě asi moc dlouho nevydrží. Přitom Samsung už ukázal, že tento problém vyřešit umí, šoupátko u P310 je přímo geniální – plní svou funkci na sto procent a je neulomitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nestandardní konektor, na který už jsme si u Samsungu zvykli • SIM má skrytou zásuvku ve zlomu telefonu

Zadní strana telefonu je stranou multimediální. Tomu odpovídá displej dvojnásobné velikosti, rozlišení 240 × 320 a 262 tisíc barev. Displej je dostatečně ostrý, barvy věrné, ani čitelnost na slunci není špatná. Ve spodní odklápěcí části našel své místo dotykový ovladač, jehož střed je klasické tlačítko. Kromě klasických čtyř směrů reprezentujících posun vpřed, vzad, vyvolání nabídky a krok zpět v menu umí i další funkce, zejména rolování přejetím svisle po levé (hlavní nabídka), nebo pravé části (podnabídka). Obdobně lze vyvolat nabídku s nastavením či dalšími volbami posunem v horizontálním směru. Pokud se v možnostech ovladače ztrácíte, máte k dispozici krátký tutoriál, který vás provede všemi jeho funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Konstrukce svádí k nekonečným hrátkám, naštěstí je pevná a vydrží

Odezva u dotykové části není nejlepší, mnohdy nevíte, zda telefon zaregistroval požadavek a jenom mu to dlouho trvá, nebo máte příkaz opakovat. Nápad inspirovat se u iPodu nebyl špatný, jenom na provedení bude ještě potřeba zapracovat. Hlavně v začátcích budete často přemýšlet, co vlastně zmáčknout a odkud kam přejet prstem, aby telefon udělal, co po něm požadujete. Telefonu také poměrně dlouho trvá inicializace karet (SIM i paměťovky), než zjistí, co se na které nachází.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Samsung má se senzorovými tlačítky zkušenosti, řešení u F500 bohužel trochu pokulhává

Témata článku: Samsung, Recenze, Displeje, Motorola MPx220, Samsung F500, Pětistovka, Displej, In-Karet, Roční interval, Špatný vtip, Leporelo, Sam, Plastová krytka, Samsun, Krátký tutoriál, Obvyklý reproduktor, Navigační kříž, Zavřený stavSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Formuláře bez tisk. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Formuláře bez tisk. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Ať už jde o papírový formulář, nebo statické PDF, pro vyplnění lze použít vynikající aplikaci od Adobe. Kromě rychlého vkládání údajů umí chytře skenovat papírové dokumenty a převádět vyfotografované podpisy.

Stanislav Janů
PDFNávody
Tady byste Android nečekali. Oldskůlová konzole rozjede staré hry, navrch přidá i dotykový displej

Tady byste Android nečekali. Oldskůlová konzole rozjede staré hry, navrch přidá i dotykový displej

** Android dnes běží v lecčems, třeba i v herní konzoli ** Pyšní se nostalgickým vzhledem a dotykovým displejem ** V konzoli běží Android 9, zpětná kompatibilita je velmi široká

Martin Chroust
UnisocHerní mobilyRetro
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Recenze mobilu Xiaomi 12 Pro. Nenápadný zabiják vlajkových lodí

Recenze mobilu Xiaomi 12 Pro. Nenápadný zabiják vlajkových lodí

** Xiaomi už dávno nenabízí jen levné telefony ** Skvělý mobil po všech stránkách ** Zatopí dalším vlajkovým lodím

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
13 užitečných map. Kde řádí klíšťata, kde alergeny a kde vybuchla sopka

13 užitečných map. Kde řádí klíšťata, kde alergeny a kde vybuchla sopka

** Kde řádí klíšťata a kde si dát pozor na komáry? ** Kde vybuchla sopka a kde jaderná elektrárna? ** Odpovědi vám poskytne 13 užitečných map

Karel Kilián
SlužbyMapyNejlepší programy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace