Samsung SGH-N600: test stříbrného střízlíka (test)

Je to typický Asiec. Má displej s detailním rozlišením, hezké podsvícení, zvládá hezké polyfonní melodie, zkrátka mobil k pohledání.
Samsung SGH-N600: test stříbrného střízlíka (test)

Na telefonu bezesporu hned z počátku zaujme poměrně velký a kontrastní displej. Zobrazovače mobilních telefonů tohoto korejského výrobce vždy patřily k těm nejlepším a nejinak je tomu i v tomto případě. Displej tohoto mobilu disponuje velmi vysokým rozlišením – dá se říci, že již skutečně šlape na paty kapesním organizérům třídy Palm. Jako ony také podporuje více odstínů šedé barvy, díky kterým je prostředí telefonu skutečně přehledné a až na pár vyjímek i intuitivní.

Klepněte pro větší obrázek 

Přestože je rozlišení displeje vyšší než u konkurenčních telefonů, celou textovou zprávu bohužel na displeji bez nutnosti rolování nezobrazíme. Ptáte se proč? Prostě proto, že pro zobrazení textu používá Samsung poměrně velký a silný font, který nemůžete změnit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Další předností použitého displeje je také kvalitní a jednolité křišťálově modré podsvícení.

Vše je jenom barva

Jistě se shodneme na skutečnosti, že stříbrná barva mobilních telefonů je mezi výrobci poměrně oblíbená a současně velmi elegantní. Není proto žádným překvapením, že i Samsung u tohoto maličkého telefónku sází na stříbrnou. Ano, čtete správně – testovaný Samsung je skutečně poměrně maličký přístroj, který vám v kapse bouli určitě neudělá.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Podívejme se teď na tento telefon bádavějším pohledem. Zřejmě nejsem sám, kdo by uvítal integrovanou anténu. Vždy jsem byl zastáncem externích antén a to z jednoho prostého důvodu – s jejich pomocí jsem dostával telefony z úzkých kapes svých kalhot. U Samsungu jsem tento problém neměl – k telefonu jsem totiž připevnil dodávané značkové poutko, kterého vždy kousíček koukal z kapsy ven.

Numerická klávesnice se ukrývá pod aktivním krytem. Pokud je kryt uzavřen, máte k dispozici pouze dvě ovládací tlačítka a tlačítka kurzorová, kterými lze provádět základní obsluhu nejdůležitějších funkcí telefonu: například příchozí textovku přečtete bez nutností otevírání krytu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

S plnou klávesnicí se však celý mobilní telefon ovládá přeci jenom o poznání pohodlněji. Prohlédněte si teď ilustrační fotografie a hned vám bude vše jasné. Vidíte? Ano, klávesnice je velmi podobná Samsungu SGH-R210, o kterém jsme psali před časem. Zatímco u dvěstědesítky jsem numerickou klávesnici chválil, u šestistovky musím být kritičtější. Klávesy jsou totiž příliš malé a jsou zapuštěny poměrně hluboko, takže psaní na nich není příliš pohodlné. Navíc u spodní řady kláves vadí píšícímu palci ještě pant krytu klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na boku telefonu je ještě jedno kolébkové tlačítko, které však nemá žádnou speciální funkci - jedná se totiž v podstatě o jiné provedení kurzorových tlačítek. Nemusíte tedy používat pouze ty pod displejem, ale třeba i ty na boku telefonu – záleží jen na tom, který způsob ovládání se vám zdá přirozenější.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u všech Samsungů této třídy jsou i zde hlavním ovládacím prvkem dvě softwarová tlačítka pod displejem, jejichž význam se v průběhu různých úkonů mění. Nemusíte se však učit všechny funkce, protože ve spodní části displeje je vždy napsána ta aktuální. Pokud bych měl použít přímého srovnání, pak je ovládání tohoto telefonu nejblíže způsobu práce s mobilními telefony německého Siemensu.

Symfonický orchestr

Při procházení jednotlivými položkami menu nás snad nic nemůže překvapit – ve všech mobilech Samsung této třídy najdete stejné a stejně provedené funkce. Jednotlivé modely se od sebe liší jen skutečnými maličkostmi jakými jsou například rozdílné hry či jinak provedená grafika menu. Pokud jste již Samsung někdy používali, budete se zde cítit jako doma, protože vše je skutečně tam, kde jste na to zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Přestože změn není příliš mnoho, najdeme alespoň jednu, která za zmínku rozhodně stojí. Touto novinkou jsou polyfonické vyzváněcí melodie. A to ne hned tak obyčejné – polyfonie v podání Samsungu je skutečně kouzelná a mobilní telefony ostatních konkurenčních výrobců si o podobně kvalitním a věrném hudebním provedení mohou nechat jen zdát.

Základ úspěchu vícehlasého vyzvánění je nejen ve speciálním reproduktoru určeném pouze pro vyzvánění, ale především v kvalitní syntéze jednotlivých nástrojů. Šestistovka totiž hraje jako skutečný symfonický orchestr ve vaší kapse.

Texty občas skřípou

Vraťme se ale zpět k běžnějším funkcím. Zcela určitě nejpoužívanější funkcí v této kategorii telefonů je editor s textových zpráv. Myslím si, že právě on je nejslabším článkem jinak skvělého mobilního telefonu. Textové zprávy se na něm nepíšou příliš dobře a to nejen kvůli ne příliš povedené numerické klávesnici. Editor textovek oplývá několika nelogičnostmi a nemohu se zbavit dojmu, že výrobce pouze nahradil znaky některé z asijských abeced latinkou a ovládání nechal takové, jaké bylo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jak jinak si mám vysvětlit skutečnost, že mezera je zcela nelogicky na tlačítku s křížkem (což je ve skutečnosti nejobtížněji stisknutelné tlačítko této klávesnice) a ještě ke všemu nefunguje za všemi znaky stejně; za některými písmenky jedno stisknutí mezeru neudělá a za jinými napíše rovnou dvě.

Nestíhám, nestačím….

Kancelářské – či chcete-li manažerské – funkce mobilních telefonů této značky patřily vždy k těm lepším. Výborně zpracován je především kalendář, který především ve svém měsíčním přehledu dokáže plně využít vysokého rozlišení velkého displeje. Ale i v týdenním přehledu nebo v seznamu úkolů. Vše je přehledné, snadno ovladatelné a vždy tam, kde je zapotřebí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Již jsem se zmínil, že jednotlivé modely Samsungu se od sebe odlišují (samozřejmě kromě vzhledu) také jinými hrami. V šestistovce najdeme tři gamesy které vám vyrazí dech nejen svým grafickým provedením, ale především ryčným zvukovým doprovodem, který je stejně jako vyzváněcí melodie polyfonní.

Málem bych v tom shonu zapomněl na důležitou funkci stylových telefonů, kterou jsou kromě vyzváněcích melodií především loga, obrázkové zprávy a spořiče displeje. Vězte tedy, že tohle vše v Samsungu eN šest set najdete ve vrchovaté míře.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Začnu animovanými spořiči obrazovky, kterých je pět a zobrazují na displeji animaci v případě zavření krytu – chcete raději jezdící autíčka nebo otáčející-se lopatky větrného mlýna? Obrázkových zpráv si také užijete do sytosti; a to i přes to, že tento model nepodporuje nový standard EMS. Obrázky lze totiž posílat především na mobily pocházející z dílen Nokie nebo Samsungu. Ano, hádáte správně: za vše může plná podpora Smart Messagingu.

Kdypak mi to jede?

K moderním funkcím, bez kterých bychom si dnes mobil již ani neuměli představit, patří wapový prohlížeč. Ten v Samsungu se spouští samostatným tlačítkem. To je naštěstí umístěno pod krytem klávesnice a tudíž nehrozí jeho náhodné stisknutí například v kapse nebo batůžku na zádech.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

O samotném wapovém prohlížeči nelze říci nic jiného než to, že se jedná o velmi často používaný prohlížeč společnosti OpenWave. Určitě bych však přivítal podporu rychlých paketových přenosů s využitím technologie GPRS; spokojit se budete muset z běžným vytáčeným spojením rychlostí 9,6 kb/s.

Stál za námahu

Mobilní telefony Samsung vždy byly a stále jsou kvalitní a zajímavé mobilní telefony, které svým uživatelům dokáží nabídnout vše, co od nich mohou potřebovat. Především v řadách mládeže si jej dokáži velmi dobře představit, i když svým elegantním stříbrným pláštěm nezkazí ani image úspěšného managera. Za nevýhodu bych však považoval především vysokou cenu, za kterou lze zakoupit o poznání lépe vybavené mobily vyšší třídy.

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon Samsung SGH-N600
  • Zapůjčil: Agora Plus
  • Cena: 11 970 Kč
Diskuze (7) Další článek: Pár aktuálních drbů od Siemensu

Témata článku: Samsung, Recenze, Str, Test, Sam, Kapesní organizér


Určitě si přečtěte