Samsung Star II Duos: známá hvězda pro dvě SIM [recenze]

Star II Duos oproti běžné verzi modelu Star II nabízí podporu dvou SIM karet, zvětšil se displej a došlo ke změně použitých materiálů.
Kapitoly článku

Telefon s dvěma SIM kartami bývají valnou většinou výrobců opomíjeny. Jeden z mála výrobců, který se problematice dvou SIM v jednom telefonu čas od času věnuje, je Samsung. Jeho strategie často začíná na běžných telefonech s jedním slotem a pokud se telefon na trhu ujme, objeví se i jeho dvousimková varianta. To je i případ dnes testovaného modelu, Samsung Star II Duos na trh přichází jako varianta Staru II, jenž je nástupcem dobře prodávaného Samsungu Star.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální tiskové fotografie Samsungu Star II Duos 

Klíčové vlastnosti:

 • podpora dvou SIM karet
 • přehledné uživatelské prostředí s nadstavbou TouchWiz 3.0
 • integrovaný Facebook Chat a Google Talk
 • podpora Wi-Fi
 • integrované počítadlo datových paketů
 • technologie Trace pro psaní tahem prstu
 • poměrně příznivá cena

Hlavní nedostatky:

 • místy pomalejší reakce
 • překlepy při psaní textů
 • fotoaparát bez autofokusu
 • chybí podpora 3G sítí a GPS
 • problém se zobrazením náročných webových stránek
 • základní balení bez příslušenství (jen s nabíječkou)

Samsung C6712 Star II Duos
Klepněte pro větší obrázekVarianta modelu Star II s funkcí dualSIM. Telefon má dále dotykový WQVGA displej, konektor 3,5mm jack a podporuje Wi-Fi, ale v sítích třetí generace se nedovolá.rozměry a hmotnost: 110 × 56 × 12,2 mm, 100 g
displej: 3,2'', TFT LCD, 240 × 400, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|118 kb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 30 MB, microSDHC
baterie: 1 000 mAh
hardware: akcelerometr, dual SIM
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (320 × 240)
52%
hardware
N/A*
software
katalog
cena: 3 300 Kč

Duos, jak již název napovídá, symbolizuje podporou dvou SIM karet a jedná se o největší změnu, kterou můžeme u telefonu očekávat. Další jsou již pouze kosmetické. Telefon přibral na rozměrech, zvětšil se displej a změnilo se zpracování zadního krytu, černou lesklou plochu nahradil pokovený plast. Je to vše co novinka přináší? Jakou cenu mají inovace a stojí za to si za ně připlatit?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokovený plast

Rozměry Samsungu Star II Duos činí 109,5 × 56 × 12,2 mm, tížit vás v kapse bude rovnými 100 gramy. Pokud jej však budete nosit výhradně po kapsách, je zde vysoká pravděpodobnost, že se objeví škrábance. Nejnáchylnějším místem budou mimo displeje zkosené hrany na zadním krytu, které jsou vyrobeny z lesklého plastu. Hlavní část zadního krytu je potažena kovem, ve kterém najdeme zdířku pro 3,2Mpix fotoaparát. Ve spodní části je pak umístěn reproduktor s dostatečnou hlasitostí. Pod krytem, který se svou tuhostí určitě podepsal na výborném konstrukčním zpracování, se nachází 1200mAh baterie. Až po jejím zpřístupnění se uvolní netypický dvojslot pro SIM karty. Pod zadním krytem lze ještě lokalizovat vývod na externí anténu, už po několikáté se ale setkávám s tím, že pro ní není vyražen otvor i přes zadní kryt. Na druhou stranu to asi v dnešní době není nějak extrémně vyhledávaná funkční vlastnost, než v letech, kdy byla mobilní komunikace na našem území v plenkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

LCD displej se může pyšnit rozlišením 240 × 400 pixelů a úhlopříčkou 3,2". Krycí sklíčko není antireflexní, takže se vám v něm budou odrážet okolní objekty, možná i ve větší míře, než by bylo zdrávo. Při pohledech z bočních úhlů můžete čekat slabší korekci barev, na sluníčku se zase prokáže horší čitelnost. Automatické nastavení jasu displeje chybí, musíme si vypomoci manuálně nastavením maximální hodnoty. Displej je kapacitní, takže pro jeho ovládání je třeba dotyk prstu nebo speciální kapacitní stylusy. Žádný dokupovat nemusíte, vystačíte si s vašimi prsty, jen si je třeba zvyknout na odpor displeje. K ovládání telefonu slouží tři základní klávesy - dvojice sluchátek, jejichž činnost je v tuto chvíli prozrazena, a středová klávesa, která slouží pro vstup do hlavní nabídky. Pro návrat do pohotovostního režimu slouží červené tlačítko, zelené mimo svoji primární funkci zobrazuje protokoly volání a zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na levém boku najdeme klávesy pro regulaci hlasitosti, o něco níže pak slot pro microSD karty. Je však prázdný a ani základní balení nejeví žádné známky přítomnosti karty, takže paměťovku o požadované kapacitě budete také muset dokoupit. V levém rohu se pak nachází prostor k provléknutí poutka pro pověšení telefonu na krk nebo na ruku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na horní hraně se usídlil 3,5mm konektor jack pro připojení vlastních sluchátek a microUSB slot krytý praktickým šuplíčkem, který brání vniknutí prachu a nečistot. Přítomnost konektorů je sice potěšitelná, avšak moc věcí do nich po zakoupení telefonu nezapojíte. Snad jen nabíječku, sluchátka i datový kabel v základním balení z neznámých příčin opět chybějí. Náš zájem dále přesuňme na pravý bok, kde najdeme klávesu pro zapnutí, která navíc slouží i jako zamykací/odemykací tlačítko a klávesu pro přepínání mezi SIM kartami. Konstrukce je na výborné úrovni, plasty lícují přesně, zde je třeba Samsung právem pochválit. 

Duální režim dvou SIM karet

Při spuštění telefonu je třeba zadat PIN kódy jednotlivých SIMek a dále je registrovat pro použití v telefonu. Slovo, ke kterému již má řada internetových uživatelů vypěstovanou averzi, ale znamená jen pojmenování karet a přiřazení grafického symbolu ke každé z nich. Pro každou SIM kartu je možno navíc nastavit vlastní pozadí, takže při přepínání karet boční klávesou hned víte, která karta je označena jako aktivní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Takto označená karta slouží pro odchozí hovory a zprávy, resp. budete volat a psát podle ceníku vybrané SIM karty. Obě dvě dokáží být na příjmu současně, tedy můžete mít v telefonu SIM kartu soukromou i pracovní, pokud však máte příchozí hovor na jedné, bude se ozývat tón obsazeného hovoru i na kartě druhé. Pravidla pro internetová data jsou trochu odlišná, můžete si implicitně nastavit, která SIM bude zprostředkovávat vaše datové přenosy. Třešničkou na dortu je pak automatické přepínání SIM karet v závislosti na čase. Jakmile máte v práci padla, telefon může nastavit soukromou SIM a naopak.

Témata článku: Samsung, Recenze, DualSIM, SIM, Samsung Star, Samsung Star II, Samsung Star II Duos, Samsung Star Wi-Fi, Červené tlačítko, Duo, Samsun, Duální režim, Facebookový profil, Výsledný snímek, Cílová osoba, Automatické přepínání, Sam, Dostupný údaj, Nastavit datum, Posun času, Jednoduchý správce, Stavový řádek, Známá, Nepatrný pohyb, Malý prostor, Dual sim telefony na Heureka.cz