Samsung U100: jak břitva (velký test)

Ultratenký Samsung U100 dokáže zaujmout nejen svými proporcemi. Nabízí pořádnou dávku funkcí a solidní výbavu!

 Klíčové vlastnosti

 • tloušťka telefonu jen 5,9 mm
 • příkladně pevná a nevrzající konstrukce
 • výborný displej s orientací na šířku
 • vícepoložkový telefonní seznam pro tisíc jmen
 • velká paměť na SMS zprávy
 • třímegapixelový fotoaparát
 • pokročilé možnosti úpravy fotografií
 • GPRS a EDGE třídy 10
 • bluetooth s podporou stereo profilu
 • možnost připojení k televizoru
 • prohlížení PDF, DOC, XLS, PPT a dalších souborů

Hlavní nedostatky

 • mírně nepohodlná klávesnice
 • horší rozlišení displeje
 • displej hůře čitelný na slunci
 • žádná indikace zmeškaných událostí
 • chybějí vyzváněcí profily
 • hodilo by se FM rádio
 • jen 70 MB interní paměti bez možnosti rozšíření
 • riziko poškrábání displeje
 • potvrzovací střed spouští v pohotovostním režimu wap

Klepněte pro větší obrázek

Začátkem léta začal Samsung uvádět na trhy mobilní telefony z nové řady Ultra Edition II představené na 3GSM kongresu. Jedná se o řadu velmi tenkých telefonů různých konstrukcí. Kromě testovaného modelu U100 do této série patří ještě přístroje s označením U300, U600 a U700. Nejlépe vybavený Samsung U700 jsme již otestovali.

Samsung Ultra Edition II:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samsung U100 je nástupcem modelu X820. Novinka nese přesné označení Samsung SGH-U100, ale můžete se rovněž setkat s názvem Ultra 5.9. Číslem dává Samsung světu na obdiv tloušťku telefonu.

Telefon, který nepocítíte

Samsung U100 na svého předchůdce v oblasti designu jednoznačně navazuje. Položíme-li oba telefony vedle sebe, najdeme jen par drobných rozdílů. Zřejmě nejviditelnější změnou je provedení klávesnice, která je u novějšího přístroje stylově zarovnaná s povrchem, jak velí poslední módní mobilní trendy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung U100

Při prvním pohledu na U100 telefon nemusí zaujmout. Ani mě zprvu vyloženě nenadchl (což je velmi subjektivní), ovšem jeho kouzlo spočívá v pohledu druhém, třetím, kdy ho začnete používat a oceníte jeho rozměry, jeho váhu. Co se týče rozměrů, dva ze tří parametrů jsou průměrné, ovšem tento telefon byl navržen pro překonání maximální tenkosti, která činí úctyhodných 5,9 mm! Oproti modelu X820 je tedy o jeden milimetr tenčí a právem se pyšní titulem nejtenčí model na světě. Ostatní míry pak jsou 106mm na délku a 50 mm na šířku. Hmotnost činí úžasných 57 gramů. Na telefonu je to znát často se musíte přesvědčovat, zda ho máte v kapse.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je šíleně tenký • samotná klávesnice má snad jen milimetr • srovnání s běžným telefonem (Nokia 3109 classic) • srovnání s paměťovou kartou Compact Flash 

Samsung nás ale trochu šidí. V horní části telefonu je asi centimetr široký pás, do kterého je zasazen fotoaparát. Tento pás je vyvýšený a telefon je v tomto místě přibližně o milimetr tlustší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát se do tloušťky 5,9 mm nevešel a tak je telefon na konci o milimetr silnější

Telefon je olemován tvrdým plastem safírově modré metalízy, zbytek přístroje pak chrání měkčené plasty. Kvůli zpevnění a zabránění zlomení a prasknutí jsou plasty vyztužené skleněnými vlákny.

Přední straně dominuje ozdobný chromový prvek u reproduktoru. Sám reproduktor zároveň slouží i pro vyzváněcí melodie, hlasitý odposlech, vlastně pro všechny zvuky ze zařízení. Pod ním nalezneme displej s orientací na výšku.

Klepněte pro větší obrázek
Hraje do ouška i nahlas

Klávesnice na zvykanou

Rozložení klávesnice je tradiční a odpovídá ostatním telefonům ze stáje Samsung. Tlačítka mají ale příliš malý zdvih, těsně kopírují povrch přístroje a může se stát, že tlačítko nezaměříte přesně nebo nedomáčknete. Nejvíce strastí jsem měl s prostředním tlačítkem křížového ovladače, které slouží pro potvrzování. Je totiž nejmenší. Přesto hodnotím klávesnici veskrze pozitivně, cítíte zřetelnou zpětnou vazbu a telefon reaguje ihned. Podsvícení je příkladné, rovnoměrné a v šeru ani v noci nebudete mít žádné problémy se čtením popisků. Zajímavostí je, že si v rámci úspory energie můžete nechat podsvícení aktivovat jen v určitou denní dobu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zcela ploché klávesnici se špatně orientuje hmatem, ale jinak nabízí velká tlačítka a je celkem pohodlná

Po stranách telefonu moc ovládacích prvků nenalezneme. Horní i dolní strana jsou prosté veškerých konektorů a tlačítek, na levé nalezneme dvojtlačítko regulující hlasitost hovoru, klávesnice, můžete jimi ztišit nebo odmítnout příchozí hovor a podobně. Na pravé straně pak nalezneme funkční tlačítko, jehož delší podržení aktivuje režim fotoaparátu a v něm pak může sloužit jako spoušť. Dále se na boku nachází datový konektor pro připojení telefonu k USB portu počítače, nabíječky, nebo k zapojení drátové stereo handsfree sady, která je přiložena v balení. Konektor je chráněn krytkou. Při zasunutých sluchátkách překáží a bohužel ji není možné odepnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Systémový konektor je maskován krytkou • dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti • další desetinky tloušťky navíc, ale jinak by neměl zadní výsuvný kryt jak držet

Podíváme-li se na zadní stranu, upoutá nás zvyšující se výčnělek na samém horním kraji. Nalevo se vyskytuje čočka fotoaparátu o rozlišení 3,2 megapixelů a napravo pak zrcátko po autoportréty. V dolní polovině pak nalezneme vysouvací, ultra tenký kryt baterie. Samsung U100 živí akumulátor Li-Ion o kapacitě 690 mAh. Dle výrobce postačí ke čtyřem a půl hodinám hovoru a 300 hodinám pohotovostní doby. V reálu mi telefon vydržel něco málo přes dva dny střídmého používání s pár SMS zprávami za den, 5 minutami hovoru a cca půlhodinovým připojením k PC pomocí bluetooth každý večer. Baterie je dobita z úplného vybití do plného stavu za zhruba dvě hodiny a čtvrt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung U100 v ruce • pohled pod zadní kryt

Témata článku: Samsung, Recenze, Nokia 3109 classic, Samsung U100, Samsung U300, Samsung U600, Samsung U700, Výsuvný kryt, Jak, Velký test, Jazz, Břit, Test, Souhrnný přehled, Max ten, Sam, Brit, Velká paměť, Tenký kryt, Břitva, Malý zdvih, Hodina hovorů, Chytrá funkce, Váleček, VelkýSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Za čelními skly mnoha vozidel lze v posledních letech čím dál častěji kromě očí samotného řidiče spatřit i jedno oko navíc. Patří autokameře, která slouží jako svědek při případných nehodách. Otestovali jsme osm z nich v oblíbené cenové relaci mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun.

Jan Spěšný
SrovnáníKamera
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída