Samsung ukazuje mobilní budoucnost

Samsung se pochlubil, jak v jeho podání vypadá budoucnost mobilní komunikace. Ukázal paměťové moduly s kapacitou až 32 Gb, snímače fotoaparátů s rozlišením 7,2 Mpx nebo miniaturizaci mobilních telefonů na dnes nemyslitelnou úroveň.
Samsung ukazuje mobilní budoucnost

Vývoj nových technologií je pro rozvoj mobilního trhu velmi důležitý. Platí to pro každého výrobce bez výjimky, do vývoje dalších generací mobilních zařízení a komponent se proto investují nemalé prostředky. Samsung na nedávné tiskové konferenci představil technologické novinky, na jejichž vývoj se soustředí a které můžeme čekat v budoucích mobilech.

Paměť je grunt

Současné a budoucí mobily budou se budou velmi soustředit na multimédia. S nimi souvisí paměť a úložná kapacita. Jako první z novinek proto Samsung představil NAND flash – paměťové zařízení s kapacitou 16 Gb. Zkratka Gb zde označuje gigabity, v případě běžnějších gigabajtů jde o 2 GB. Této kapacity bylo dosaženo díky 50nm výrobní technologii a použití vlastní 3D architektury.

Klepněte pro větší obrázek
Modul NAND

Paměťová zařízení NAND nejsou v oboru v současné době tolik využívána, mají ale velký potenciál. Kromě paměťových karet a USB flash disků bychom se s paměťovými médii založenými na technologii NAND mohli setkat i v kapesních počítačích nebo všude tam, kde dříve dominovaly miniaturní pevné disky. Ještě dodejme, že NAND umožní v budoucnosti dosahovat na paměťových médiích kapacity až 32 Gb a že Samsung se tuto technologii chystá uvést do reálného života už příští rok.

Další informace o technologii NAND najdete na těchto stránkách Samsungu

Megapixel sem, megapixel tam

Další novinkou jako vystřiženou z kategorie „blízká budoucnost“ je 7,2megapixelový CMOS obrazový snímač (CIS) pro nejrůznější typy moderních digitálních fotoaparátů. Stejně jako v případě NAND i u CIS si Samsung slibuje náskok před konkurenční technologií CCD. Přestože je 7,2megapixelový CIS navržen pro použití v digitálních fotoaparátech, nic nebrání jeho transformaci pro mobilní a další přenosná zařízení.

Tip: podrobnější informace o technologiích CMOS a CCD najdete v encyklopedii Wikipedia.

I když srovnání technologií CMOS a CCD často vyznívají výrazně ve prospěch Charge-Coupled Device (CCD), díky vlastní použité technologii dokázal Samsung snížit spotřebu energie v nových CIS čipech na 10 % výkonu klasických CCD. To výrazně rozšiřuje možnosti využití CIS v mobilních zařízeních, kde je právě výdrž baterie jedním z prioritních faktorů. Použití technologie CMOS navíc není tolik finančně náročné, čímž klesá i cena finálního produktu s tímto typem čipu.

Málo místa

Poslední představenou novinkou je nová technologie polovodičových materiálů pro mobilní zařízení. Protože trendem v kategorii mobilních telefonů je neustálá miniaturizace samotných zařízení i jednotlivých komponent, přestávají současné integrované obvody dostačovat požadavkům. Nové řešení Samsungu kombinuje paměť a systémové LSI polovodičové prvky.

Nový PoP (Package-On-Package) balíček SC32442 MSP kombinuje na ploše o rozměrech 14 × 14 × 1,6 mm vysoký výkon, nízké energetické nároky na procesor a tzv. paměťový multi-chip package (MCP). Tento MCP obsahuje dnes již jednou zmiňovanou paměťovou technologii NAND flash a speciální SDRAM paměť se sníženými nároky na spotřebu elektrické energie. Samsung PoP tak dokáže až o 60 % snížit plošné nároky současných procesorů a paměťových modulů. Toto nové řešení však není určeno jen pro mobilní telefony, ale také pro MP3 přehrávače a další podobná zařízení.

Budoucnost je sladká

Samsung ukázal, jakým směrem se vývoj mobilních technologií bude v budoucnosti posouvat. Jedna věc je ale předvést nové řešení a druhá potom dostat jej do reálného života. V minulosti jsme už viděli celou řadu velmi dobrých a unikátních nápadů, které zůstaly jen na papíru nebo v modelových prototypech.

Diskuze (11) Další článek: Mobilní telefony nad 10 000 Kč: ty nejlepší z nejlepších

Témata článku: Samsung, Ostatní, Budoucnost, Paměťové zařízení, MOBI, Nejrůznější typ, Sam, Mobilní budoucnost, Mobil, Blízká budoucnost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

RECENZE: Samsung Galaxy A31 – když chcete Galaxy A51 a současně ušetřit

** Letošní áčka od Samsungu začaly u třech základních modelů ** K nim se však brzy nabalily další, takže se v portfoliu začínáme ztrácet ** Galaxy A31 má hodně blízko ke Galaxy A41, má však lépe doladěný software

Martin Chroust | 16

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6