Samsung Ultra Touch: designový skvost (test)

Chcete-li udělat dojem na okolí a zároveň toužíte po slušně vybaveném multimediálním telefonu, Samsung S8300 UltraTouch je ten pravý.

Samsung neměl nikdy nouzi o stylové telefony. V době kdy vrchol stylovosti představovala véčka nám ukázal černé vysouvací mobily a tato konstrukce postupně získala převahu napříč celým trhem. Samsung ale šel dál. Kromě specialit jako Serene nebo Armani nabízí výrobce i řadu Soul. Ta v sobě spojuje konstrukčně velmi kvalitní telefony s perfektním designem a cenu, která vás nezruinovala. S nástupem módy dotekových telefonů, to ale chtělo změnu. A tak nám Samsung postupně připravil modely F480, smartphone Omnia a multimediální Pixon. Když spojíte všechny dosud uvedené telefony, vyjde vám z nich nový Samsung Ultra Touch S8300. Po jedněch zdědil vysouvací konstrukci a líbivý design, po druhých zas velký displej a dotekové ovládání. Jak chutný koktej se Samsungu podařilo namíchat?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální tiskové snímky

Klíčové vlastnosti: 

  • líbivý design, útlé rozměry
  • kvalitní dotykový displej
  • prostředí s TouchWiz s widgety
  • více možností zadávání textu
  • kvalitní fotoaparát s bohatými možnostmi nastavení
  • přehrává videa v DivX

Hlavní nedostatky:

  • pomalejší reakce přístroje
  • klávesy pod displejem nejsou podsvícené

Samsung S8300 Ultra Touch
Klepněte pro větší obrázekTelefon, který je vedle velkého dotykového displeje vybaven i výsuvnou alfanumerickou klávesnicí. Má osmimegapixelový fotoaparát s dvojitou diodou, podporuje EDGE i HSDPA do rychlosti 7,2 Mb/s a přehrává videa o formátech DivX a Xvid.rozměry a hmotnost: 110 × 52 × 13 mm
displej: 2,8'', aktivní OLED, 240 × 400, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 80 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 880 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
74 %
(76. místo z 1082)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 10 560 Kč (koupit)

Módní trendy

Výrobci pomalu ukončují válku o co nejtenčí mobily, přístroje ale rozhodně musí být stále co nejplacatější. Tohoto trendu se nový Samsung rozhodně drží, s 13 mm v pase vypadá opravdu hodně štíhlý. Současně je to ale docela velký a těžký telefon. Působí ovšem hodnotně, a ne jako levná plastová hračka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Převládající barvou je tmavě šedá, pokud ale telefon vysunete objevíte klávesnici a objektiv fotoaparátu, u kterých výrobce použil karmínovou barvu. Stejnou barvu použil Samsung i pro úzký proužek kolem displejem. Kombinace barev je opravdu povedená a přidává telefonu na stylu. V prodeji by měla být i stejně zajímavě vypadající verze s modrou klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na těle přístroje naleznete obvyklá tlačítka. Na levém boku je to dvojklávesa pro úpravu hlasitosti. Hodilo by se, kdyby byla umístěná o kousek výše, při hovoru se tyto tlačítka neovládají příliš dobře. Na pravé straně se nachází systémový konektor. Jedná se o čím dál tradičnější microUSB, který můžete vidět i na Nokiích. Snad se postupem času přidají i další výrobci. Univerzální kabel bych jako uživatel rozhodně ocenil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod konektorem se nachází tlačítko zamykající přístroj a ještě níže spoušť fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že při zavřeném telefonu se objektiv schovává, hodí se volba, jak se má tlačítko chovat. Nemusí pouze spouštět foťák, ale také zapnout malé menu s rychlým přístupem k hudebnímu přehrávači, zprávám, hrám, hlavní nabídce, prohlížeči a volání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana nevypadá nijak zvláštně, po odejmutí krytu narazíte na baterii s dost nízkou kapacitou 880 mAh. I při minimálním používání si vyžádá nový přísun energie po třech dnech, při intenzivním používání se pochopitelně doba radikálně zkracuje. Dobíjet klidně můžete denně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez vyjmutí baterie se bohužel nedostanete k paměťové kartě. Jedná se o typ microSDHC.

QVGA už nestačí

Displej se myslím Samsungu opravdu povedl. Rozměry 2,8“ si vyžádaly vyšší rozlišení než QVGA, konkrétně to je 240 × 400 bodů. Nemohu souhlasit s některými názory v preview, že se jedná o nedostatečné rozlišení, rastru si na displeji všimnete jen stěží. Čitelnost displeje hodnotím také velmi kladně, technologie AMOLED a antireflexní úprava tentokrát nejsou jen prázdné řeči. S displejem se dá bez větších potíží pracovat i na slunci. V tiskové zprávě mě ale zaujala i zmínka o ochranně proti otiskům. A Samsung nelže, otisky se sice na displeji zachytávají, ale při čelním pohledu téměř nemáte šanci si jich všimnout. Pokud displej začnete nejrůzněji naklánět, pochopitelně objevíte, že na něm otisky zůstávají, ale rozhodně to nevypadá tak tragicky jako na většině ostatních telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokud si potrpíte na marketingové informace, displej by podle Samsungu měl mít také ochranu proti poškrabání. To se ale během testování nepodařilo potvrdit ani vyvrátit.

Displej nabízí v nastavení korekci jasu i doby podsvícení, klíčovým parametrem je ovšem jeho „dotykovost“. Zde je třeba říct, že jsme měli k dispozici pouze téměř finální verzi telefonu, takže k menším změnám ještě může dojít. A rozhodně by to bylo ku prospěchu věci, námi testovaný Samsung S8300 totiž rozhodně nepatřil k žádným rychlíkům. Na doteky reagoval průměrnou rychlostí (nezdržoval, ale mohlo by to jít i rychleji), ze všech prodávaných telefonů s prostředím TouchWiz bych ho ale označil za nejpomalejší. Jako velmi užitečná se ukázala možnost nastavení intenzity vibrací po doteku. Na výběr máte ze šesti možností, sedmá vibrace úplně vypne.

Pokud od telefonu požadujete bleskové reakce, poohlédnout byste se měli jinde. Především tahy prstem po displeji se ukázaly jako problém. Telefon občas nezareagoval vůbec, velmi často reagoval s naprosto neodhadnutelnou intenzitou.

Klávesnice jako bonus

Od všech předchozích telefonů s prostředím TouchWiz se Samsung S8300 liší především přítomností klávesnice. Několik hardwarových tlačítek ale najdete také pod displejem. Hlavní klávesa slouží po vzoru iPhonu nikoliv k potvrzování, ale rušení voleb a návrat v nabídce o úroveň zpět. Po jejích stranách pak máme klasická tlačítka pro příjem a ukončení hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je výsuvná, klidně se bez ní ale obejdete – vše lze ovládat přes displej

Díky stříbrnému lemování klávesy vypadají velmi pěkně, pohodlně se ale ovládá pouze vracečka, jejíž hrany zřetelně vystupují nad povrch. Telefonky jsou na tom v tomto ohledu mnohem hůře, navíc rýpal by mohl namítnout, že se z nich nedá nijak poznat, který slouží pro příjem, a který pro ukončení hovoru. Žádné z tlačítek navíc není podsvícené, ve tmě je zkrátka neuvidíte.

K používání alfanumerické klávesnice vás nic nenutí. Pokud telefon necháte zavřený a chcete napsat nějaký text, objeví se automaticky klávesnice softwarová. Použití klasických tlačítek je ale pořád rychlejší a spolehlivější způsob jak zadat text. A to i přesto, že tlačítkům chybí rozestupy a prst při psaní musíte hlídat. Zřetelný a jasný stisk je pořád lepší než zavibrování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnici na rozdíl od funkčních tlačítek už podsvícení nechybí. Rozsvítí se automaticky, jakmile některé z tlačítek zmáčknete, v nastavení ale můžete také zapnout permanentní podsvícení.

Témata článku: Samsung, Recenze, Design, Samsung Ultra touch, Samsung Z, Velký nápis, Ultra, Prodlužovací kabel, Comic Sans, Samsun, Sam, Designový skvost, Děs, Odvykání, Nadstandardní parametr, Předchozí telefon, Test, Špičkový přístroj, Samsung poslední doby, DESI, Spodní tlačítko, Černý podklad