Samsung Wave 723: na vlně elegance (test)

Flip je zpět a s ním nový elegantní smartphone Samsung Wave 723 s přímočarou platformou Bada. Škoda zbytečné tloušťky a snesli bychom více kovu.
Kapitoly článku

Samsung Wave 723 patří do rodiny telefonů s operačním systémem Bada. Po prvním Wavu, který se stal vlajkovou lodí nového operačního systému, přišly na trh ještě modely Wave 2, Wave 2 Pro či Wave 525. Ty se však zařadily spíše k low-endovým telefonům. Proto se, s cílem vyplnit vytvořenou mezeru mezi všemi „vlnkami“, v Samsungu rozhodli uvést na trh právě Wave 723. Ten oblékli do elegantního hávu podobajícímu se vrcholným modelům a přidali levnější hardware, avšak s několika vylepšeními.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung Wave 723 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • uživatelsky přívětivá platforma Bada
  • kvalitní zpracování a design
  • 5Mpx fotoaparát s LED diodou
  • ochranný flip

Hlavní nedostatky:

  • velmi málo aplikací v Samsung Apps (není přímo nedostatek telefonu)
  • absence bezplatné offline navigace
  • kamera natáčí nekvalitní video

Samsung S7230 Wave 723
Klepněte pro větší obrázekČtvrtý telefon s operačním systémem Bada OS je vybaven dotykovým displejem typu TFT o rozlišení WQVGA, anténami pro Wi-Fi i GPS a pětimegapixelovým fotoaparátem s autofocusem a diodovým bleskem.rozměry a hmotnost: 110 × 54 × 12 mm
displej: 3,2'', TFT LCD, 240 × 400, 262 tisíc b.
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (7,2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 90 MB, microSDHC
baterie: 1 200 mAh
operační systém: Bada OS
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video (320 × 240), autofocus, diodový blesk
65%
hardware
N/A*
software
katalogpreview
cena: 5 500 Kč

Návrat flipu

Jak jsem již nastínil, designéři Wave 723 čerpali inspiraci od původního Wavu. Přední strana je téměř celá v režii dotykového displeje, jehož úhlopříčka měří 3,2 palce. Pod ním jsou usazena tři mechanická tlačítka, z nichž levé je určeno hlavně pro přijímání hovorů, prostřední otevírá hlavní nabídku nebo po dlouhém stisknutí vyvolá správce spuštěných aplikací, a konečně pravé tlačítko slouží k ukončování hovorů. Také po přidržení znamená návrat na pohotovostní obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nad displejem je už jen logo výrobce a stříbrný reproduktor pro hovory. Z toho vyplývá, že kamerku pro videohovory či senzor světla bychom zde hledali marně. Jak už je pro Samsung typické, tlačítka pro ovládání hlasitosti nalezneme na levém, zamykací tlačítko a spoušť fotoaparátu na pravém boku telefonu. Zdá se mi však, že zamykací tlačítko je umístěno zbytečně vysoko a zároveň je příliš zapuštěno do telefonu. Proto se s ním při běžném úchopu velmi těžce manipuluje (viděno z pohledu muže, pro ženy to tedy bude ještě složitější).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana je tvořena převážně krytem baterie, který u tohoto modelu tak trochu chrání i čočku kamery. Je vyroben z kartáčovaného hliníku, a proto se nemusíte obávat, že na něm budou zůstávat otisky prstu. Mimo fotoaparátu se na zadní části nachází také přisvětlovací LED dioda a reproduktor. Zbylá spodní část „zad“ je z plastu, to aby se předešlo problémům se signálem. Právě tato část se dá odejmout a nahradit tzv. flipem, v tomto případě plastovým kouskem potaženým semišem, který chrání celou přední stranu telefonu (při častém používání ale může začít překážet). Na vrchní hraně nalezneme 3,5mm jack pro připojení sluchátek a roletkou chráněný konektor microUSB. Na opačné hraně je umístěn už pouze mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celkově působí telefon opravdu elegantně a díky jeho rozměrům 110 × 54 × 12 mm padne přesně do ruky. S hmotností 100 g patří k nejlehčím mezi smartphony. O výdrž se stará baterie s kapacitou 1 200 mAh. Výrobce udává, že Wave 723 vydrží až 1 200 hodin v pohotovostním režimu nebo 14 hodin hovoru. V praxi to znamená, že na jedno nabití zvládne asi 3 dny při větší zátěži (včetně stále zapnuté WiFi a 3G sítě), což je na dotykový smartphone výtečná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Trace snad příště

Zatím jediný model běžící na Bada OS se mohl pochlubit Super AMOLED displejem. Byl to původní Wave a bohužel tomu tak je i po příchodu „sedmsetdvacettrojky“. Ta je totiž osazena pouze TFT LCD displejem s úhlopříčkou 3,2 palce, který dokáže zobrazit až 262 tisíc barev. Velikost je dostačující, avšak rozlišení mohlo být jemnější než konečných 240 × 400 bodů. Samotný dotykový displej je vybaven kapacitní technologií a příjemným překvapením pro mne bylo, že vývojáři zde nezapomněli ani na vícedotykové ovládání.

Podsvícení displeje se kvůli absenci čidla světla dá regulovat pouze manuálně. V běžném užití postačuje nastavit jas na polovinu. To však neplatí na přímém světle, tam se jas naopak hodí nastavit na maximum. Ani pak není čitelnost ideální, ale na druhou stranu není displej o nic horší než většina současných LCD panelů. Nechybí polohovací senzor pro automatické překlápění obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Virtuální klávesnice je (bohužel) typicky „badovská“. Například stále chybí interpunkce mezi základními znaky. A protože tento Samsung běží na Bada OS ve verzi 1.1, není tedy implementována funkce prediktivního zadávání Trace, uživatelé se budou muset spokojit jen se slovníkem T9. Co se týká zadávání textu, odezva je velmi slušná a díky tomu je psaní textovek či e-mailů bezproblémové.

Více aplikací s podmínkou

Hlavní nabídka může čítat až 6 stránek (záleží na počtu doinstalovaných aplikací). Každá stránka obsahuje 15 ikon seřazených do 3 sloupců a 5 řádku, přičemž poslední řádek je po vzoru iOS pevně zakotvený a zobrazuje se na všech stránkách ve stejném složení. Ikony lze přesouvat po celé nabídce včetně pevného řádku. V pohotovostním režimu můžete přidat až 10 stránek a zaplnit je widgety.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K dispozici je pouze jedno téma vzhledu, ale lze doinstalovat jiné ze Samsung Apps. Maličkost, která potěší, je možnost vybrat si ze tří druhů písma, které se zobrazuje v celém telefonu včetně klávesnice. Uživatelské prostředí je opravdu jednoduché a vše, co potřebujete, naleznete bez větších potíží. Oproti základní verzi OS 1.0 se výrazně zlepšila stabilita systému, telefon se během testování ani jednou samovolně nerestartoval ani nezamrznul.

Celkově je telefon velmi svižný, problémy mu nedělá ani několik spuštěných aplikací najednou. Nejedná se zde však o plnohodnotný multitasking. V jednu chvíli totiž telefon dokáže pracovat pouze s jednou spuštěnou Java aplikací třetí strany, zbylé se sice tváří jako zapnuté, avšak po návratu k nim se spouští znovu od začátku.

Vše lze spojit

U novějších smartphonů je již téměř samozřejmostí propojení se sociálními sítěmi a nejinak tomu je i zde. Nechybí tedy aplikace pro Facebook či Twitter a hlavně Social Hubs (SH). SH sdružuje všechny SMS zprávy, e-maily, tweety, či zprávy z Facebooku do jedné aplikace a tím činí jejich čtení či kontrolování ještě jednodušším. Samotné „esemesky“ zobrazuje Wave 723 jako bublinkovou konverzaci, těm kterým se takové zobrazení nelíbí, je zde i možnost přepnutí na jednotlivé zprávy. Nechybí ani podpora MMS (max. velikost 300 kB) či doručenek. Zprávy (včetně e-mailů) se ukládají stejně jako kontakty do vnitřní paměti. Maximálně jde uchovávat 1300 zpráv. Naopak kontaktů jde ukládat tolik, kolik se Vám jich do paměti telefonu vejde.

Kontakty lze navzájem sdružovat se sociálními sítěmi. To znamená, že mimo klasických možností jako přikládání adres, e-mailů, vyzvánění, fotek, narozenin či výročí atd., můžete k danému číslu přiřadit jeho facebookový či twitterový profil. Slouží to hlavně jako usnadnění vkládání různých dat ke kontaktům, protože telefon si spolu s profilem stáhne právě i datum narozenin, e-mail aj. Čísla lze také řadit do skupin nebo je přidávat k oblíbeným.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tento model zvládne hovory ve všech pásmech GSM i v 3G síti. Reproduktor pro hovor je dostatečně hlasitý a jde případně. Stejně tak vnější reproduktor funguje bez potíží a problém není ani s mikrofonem. Co mi však vadí, že při hovoru se displej automaticky vypne a rozsvítit ho můžete pouze pomocí odemykacího tlačítka. Podobně je to s nabídkou během hovoru – vyvoláte ji, pouze pokud dlouze přidržíte tutéž klávesu. Jinak však není co vytknout.

Témata článku: Samsung, Recenze, HTC Wildfire, Samsung Wave, Samsung Wave 723, Makro režim, Test, Poslední řádek, Doživotní licence, Hezký design, Sam, Pravé tlačítko, Assassin's Creed, Dlouhé stisknutí, Samsun, Časté používání, WAV, Stará baterie, Nutná přítomnostDoba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Není voděodolnost jako voděodolnost. Samsung dostal v Austrálii obří pokutu za klamavou reklamu

Není voděodolnost jako voděodolnost. Samsung dostal v Austrálii obří pokutu za klamavou reklamu

** Před šesti lety se do řady Galaxy dostala voděodolnost IP68 ** Samsung v reklamách naznačoval využití telefonu u moře a na pláži ** Po letech dostal za klamavou reklamu přes prsty

Martin Chroust
VoděodolnostPokuta
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Huawei oslovuje náročnější. Jeho MateBook 16s láká na vysoký výkon a velký displej s poměrem 3:2

Huawei oslovuje náročnější. Jeho MateBook 16s láká na vysoký výkon a velký displej s poměrem 3:2

** Tenké rámečky umožnily displejům vyrůst na 16 palců ** D16 jako základní levnější model, 16s s plnou výbavou ** 16s pro kreativce nabízí displej s poměrem stran 3:2

Jiří Kuruc
HuaweiNotebooky
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
To se jen tak nevidí. Nothing Phone ještě nebyl oznámen, a výrobce už jej draží za tisíce dolarů

To se jen tak nevidí. Nothing Phone ještě nebyl oznámen, a výrobce už jej draží za tisíce dolarů

** Značka Nothing má zajímavý marketing ** Zatím neoznámený telefon prodává formou aukce ** Prvních sto kusů bude mít na svém těle vyražena sériová čísla

Martin Miksa
NothingDražbaAukce