Samsung X820 naživo: nejtenčí mobil na světě

Právem se Samsung X820 postaral o pozdvižení v redakci. Nejtenčí mobil na světě nedržíme v ruce každý den. A když je k tomu ještě velmi dobře vybavený a jeho tělo je pevné už coby zkušební vzorek... podívejte se s námi na šikovný telefon s tloušťkou pouhých 6,9 milimetru!
Samsung X820 naživo: nejtenčí mobil na světě

Světově zaručeně nejtenčí

Každý si ho chce vzít na moment do dlaně. Když vidíte Samsung X820 osobně, začínáte se ujišťovat, jestli vás nešálí zrak. Nebo jestli snad nejde o nefunkční atrapu. Hned se vrhnu na rozměry novinky, protože to je to hlavní, čím X820 láká pohledy uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung X820 oficiálně

Jeho tloušťka dosahuje pouhých 6,9 milimetru! Pro srovnání dvouletý prodejní trhák Motoroly, model Razr V3, má v pase 13,9 milimetru. Mezi telefony klasické konstrukce platila za doposud nejtenčí Motorola SLVR L7 se svými 10,9 milimetru. I tomu je teď konec. Pro úplnost – placatý Samsung měří na výšku 113 a na šířku 50 milimetrů. Hmotnost je rovněž výtečná, pouhých 66 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung X820 osobně a ze všech stran

Docela jsem se bál, že tak tenký telefon nemůže být zpracován solidně. Mnohé značky předvádí nešvary v konstrukcích i na obrovských telefonech, do kterých mají možnost vměstnat spoustu výztuh a upevňovacích bodů. Přesto takové přístroje vržou. Ne tak Samsung X820, paradoxně i u nefinálního vzorku drží všechno na svém místě s naprostou jistotou, precizně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s Motorolou Razr V3

Hlavním materiálem těla je černý plast, je příjemný na dotek a protože je matný, nešpiní se tak, jak to mají ve zvyku jeho lesklé ekvivalenty. Záda nesou vestavěný fotoaparát s maximálním rozlišením 1 600 × 1 200 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výběžek vestavěného fotoaparátu

Nemá přisvětlovací diodu, postrádá i zrcátko pro autoportréty. Aby dostal více prostoru než jen necelých sedm milimetrů, je X820 v jeho místě pochopitelně tlustší, zhruba o dva milimetry. Líbí se mi, že optika je skryta za sklíčkem, které ji přesahuje a zakrývá celý výběžek. Je to mnohem lepší řešení pro leštění, než když je čočka zapuštěna do hluboké obruby a špína si v ní jen hoví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • porovnání velikosti s platební kartou

Nečekaně schopný fotoaparát

Při cestě z redakce jsem narychlo pořídil pár fotografií. Rozhodně jsem nečekal, že výsledky jeho práce budou tak dobré.

  
Prostředí fotoaparátu

Ukázkové obrázky v plném rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Má sice sklony k přepalům, vyšší hodnota automatické hodnoty ISO (je možné ručně měnit) se však blahodárně projeví při pořizování fotografií v interiéru. Nedostatečné světlo tak není problém, samozřejmě je ale potřeba počítat se zvýšenou hladinou šumu. Naprosto skvěle vyvažuje X820 v automatickém režimu bílou. Je možné objekty snímat ze vzdálenosti, kdy už si jiné fotomobily neví rady, ale režim makro by se hodil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Režim makro by se hodil, ale text dopadl uspokojivě

Rozhodně použitelný je dokonce i zoom. Nepracuje jen s výřezy, výsledný obrázek má plné rozlišení. Závěrka fotoaparátu je pak ideálním kompromisem mezi dostatkem světla pro snímač a časem, kdy si obrázek v ruce rozmáznete. Nesl jsem brašnu s notebookem a telefon držel jen v jedné ruce. Třepal jsem s mobilem víc, než bych chtěl – tenké tělo je při prstech na bocích mobilu vratké. Přesto nejsou snímky rozostřené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez přiblížení • s plným zoomem

Celkovou kvalitu fotografií posuďte sami. Já jen připomenu, že zkouším nefinální vzorek a je možné, že prodejní kusy Samsungu X820 budou fotit ještě o chlup lépe.

Velkorysý prostor pro prsty

V překvapení z výborného fotoaparátu jsem úplně přeskočil klávesnici. Přitom i ta si zaslouží dostatek pozornosti; dobře využívá prostor pod displejem a ergonomii práce na ní těžko něco vytýkat. Jen hlavní prvek jsem musel mačkat nehtem, dámám se na jeho jednotlivé směry ale jistě vejde celé bříško. Jen škoda, že potvrzovacím středem se nedostanete do nabídky, ale spustí se internetový prohlížeč. S tím by už Samsung mohl jednou provždy skoncovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily klávesnice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční ovládací tlačítka • zdířka pro připojení univerzálního konektoru

Displej je netradičně orientován na šířku. Rozhodně mu to ale v těle telefonu sluší a když se rozzáří, je radost sledovat 220 × 176 bodů a 256 tisíc barev. Svítivost a kontrast jsou na špičkové úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je orientován netradičně • displej ve tmě • podsvícení klávesnice


Hlavní displej • nová nabídka

V netypických proporcích displeje jsem potkal přepracované menu Samsungu. Devět ikonek základní nabídky se posunulo doleva, vpravo zbývá místo pro velký symbol vybrané volby. Zbylé položky jsou na pro Samsung klasických místech. Všemu vládne černý podklad, který pěkně souzní s celkovým výrazem telefonu. Nabídka bohužel zatím nepracovala tak, abych ji mohl celou podrobně projít, nefinální vzorek místy vypověděl činnost úplně a musel jsem vyjmout baterii.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt akumulátoru

Vnitřní paměť má kapacitu 80 MB a je to veškeré úložné místo. Slot pro paměťové karty už se nevešel, ani nebylo místo. Pro datové toky jsou připraveny GPRS i EDGE ve třídách 10 a Bluetooth či propojení s počítačem pomocí USB kabelu.

Ten se povedl

Možná vyzněl celý článek příliš pozitivně, jenže „kreditka“ se schopným fotoaparátem, všemi podstatnými funkcemi, výborným displejem a pohodlnou klávesnicí je prostě ucházející. Je to podobný zážitek, jako když někomu před dvěma lety ležel na stole Razr V3. Mouchami jsou snad jen absentující slot pro paměťové karty a střed hlavního tlačítka milující WAP. Samsung se u nás začne prodávat v létě (bližší termín zatím neupřesněn) za cenu kolem 11 tisíc.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (26) Další článek: Sony Vaio UX: počítač s Windows XP do dlaně

Témata článku: Samsung, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Motorola Slvr L7, Samsung X820, Celkový výraz, MOBI, Hlavní prvek, Černý podklad, Svět, Mobil, Sam, Moucha


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 94

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72