Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

  • Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci
  • Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund
  • První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

S plány na satelitní mobilní komunikaci se doslova roztrhl pytel. Nejdřív s tímto typem konektivity přišel Huawei, záhy navázal Apple, začátkem příštího roku se přidá Samsung, a, aby toho nebylo málo, brzy se k ostatním přidá i Mediatek. Výrobce čipsetů spojil síly s britskou společností Bullit-Group, která stojí za superodolnými telefony značek Cat a Motorola. Výsledky rok a půl dlouhého snažení budou patrné již v prvním čtvrtletí příštího roku. V čem však bude řešení od Mediateku unikátní?

Hlavní výhodou bude dvoucestná komunikace mezi uživatelem připojeným na satelitní síti a druhým uživatelem, které bude v běžné pozemní GSM síti. A sázka na ultraodolné telefony dává smysl, protože právě tyto smartphony určené do terénu se mohou často objevovat na místech, kde chybí klasické pokrytí pozemním signálem. 

Klepněte pro větší obrázek
NTN modem od Mediateku, který u smartphonů zpřístupní satelitní konektivitu

Mediatek nedávno otestoval svůj NTN (Non-Terrestrial Network) modem v laboratorních podmínkách, přičemž testy simulovaly konektivitu se satelity na nízké orbitě Země, které obíhají naši planetu rychlostí 27 000 km/h.  Testování se vydařilo, a tak budoucí telefon od Bullitt Group zvládne ustavit spojení a odeslat zprávu přes satelit zhruba za 10 vteřin. Primární bude u budoucího 5G telefonu samozřejmě mobilní síť a Wi-Fi, pokud obě tyto možnosti nebudou dostupné, telefon automaticky přejde na satelit.

První telefon se satelitní konektivitou od Mediateku se na trhu objeví v prvním čtvrtletí příštího roku. Jeho uživatelé budou mít první rok nouzových satelitních služeb zcela zdarma, jaká bude cena za využívání satelitní konektivity po uplynutí bezplatného období, zatím není jasné.

Jedna z pozemních stanice pro příjem SOS zpráv z iPhonů:

Zdroj: Bullit

Diskuze (2) Další článek: Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Témata článku: CAT, , , , , , , , Bullit Group, Satelitní komunikace, Čtvrtletí, Bullitt Group, Bullit, Země, Telefon, Satellite Messaging, GSM, Bullitt, Výrobce, Sos, Příští rok, Bullit-Group, Komunikace, NTN, Terén,