Sbohem Qualcommu. Google údajně vyvíjí vlastní procesor pro Pixel 6

Apple možná není jediný, kdo opouští zavedené výrobce procesorů a spolehne se sám na sebe. Podle spekulací a zákulisních informací se také Google plánuje osamostatnit a pracuje na vlastním procesoru. Již loni na podzim s oznámenými finančními výsledky CEO firmy Sundar Pichai nastínil, že počínaje rokem 2021 firmu čekají zásadní hardwarové novinky.

Nedávno jsme se dozvěděli, že ve spolupráci se Samsungem pracuje na skládacím smartphonu. Nyní však server 9To5Google přišel s ještě zajímavější informací, že firma pracuje i na vývoji vlastních procesorů postavených na ARMu, které by v budoucnu mohly pohánět jeho telefony i Chromebooky.

Firma již pracuje na prvním čipu, který nese interní kódové označení GS101 Whitechapel (GS pravděpodobně jako Google Silicon). Na vývoji údajně spolupracuje se Samsungem, který  již roky vyrábí vlastní procesory. Ještě překvapivější však je, že Google je s vývojem procesoru ve velmi pokročilé fázi a prvních zařízení bychom se údajně měli dočkat již letos. Konkrétně půjde o dva telefony s krycími jmény Raven a Oriole, kterými by měly být chystané Pixely 6 (případně Pixel 5a 5G).

Pro Google to nebude přitom nebude první čip, který dosud pro své smartphony vyvinul. Starší Pixely využívali například čip Titan M, který sloužil k bezpečnému šifrovanému uložení dat v telefonu. Vývoj vlastního procesoru je však mnohem komplexnější proces a uvidíme, jak se Googlu zadaří. 

Zdroj: 9To5Google

Diskuze (11) Další článek: Huawei navyšuje podíl na trhu notebooků. Loni jich v Česku prodal tři tisíce

Témata článku: Google, , , , , , , , , , , , , Telefon, Čip, Pro +, Vývoj, Chromebook, Raven, Titano M, Procesor