Schváleno. Hodinky Apple Watch půjde použít k odhalení Parkinsonovy choroby

Hodinky Apple Watch poslední roky hodně cílí kromě sportovního využití také na zdravotní funkce, což potvrdily před lety příchodem EKG, které se letos dočká velkého vylepšení i dalších funkcí jako měření saturace kyslíku v krvi. Vypadá to, že hodinky Apple Watch se brzy dočkají další užitečné zdravotnické funkce, která může spoustě lidem pomoci.

Klepněte pro větší obrázek
Hodinky Apple Watch zvládají měřit EKG či saturaci kyslíku v krvi. Nyní by se mohly naučit i odhalení Parkinsonovy choroby.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA (FDA) totiž schválil systém startupu Rune Labs, který dokáže využít hodinky k odhalení Parkinsovy choroby. Jedné se o jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy, které postihuje primárně starší lidi nad 50 let. Jedná se přitom o velkou věc, jelikož k odhalení této nemoci se používal jen ultrazvuk a další specializované přístroje.

RuneLabs a jejich systém zvaný The StrivePD dokáže analyzovat motorická data získaná z dlouhodobého měření hodinkami Apple Watch. Ty se běžně ukládají v iPhonu. Využívá k tomu přímo Apple vytvořené API pro odhalení pohybových poruch. Právě porucha pohybu je totiž jedním z prvotních příznaků Parkinsonovy choroby.

Vývoj analytického nástroje pro zpracování podobných dat RuneLabs oznámilo už loni a podařilo se jim na něj vybrat 23 milionů dolarů. Díky tomu se ale podařilo tento systém použít právě i o masově prodávaného produktu jako jsou hodinky Apple Watch, čímž se může podařit včas identifikovat nemoc u mnohem více lidí. Kdy se funkce bude moci v hodinách využít zatím firma neuvádí.

Tipy a triky na Apple Watch:


Nejoblíbenější chytré hodinky

Madvell Talon Madvell Talon
nabízí 2 obchody za ceny od 1 899 Kč
Porovnat ceny
Apple Watch Series 9 45mm Apple Watch Series 9 45mm
nabízí 63 obchodů za ceny od 9 980 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy Watch6 Classic 47mm SM-R960 Samsung Galaxy Watch6 Classic 47mm SM-R960
nabízí 79 obchodů za ceny od 5 670 Kč
Porovnat ceny
Xiaomi Redmi Watch 3 Active Xiaomi Redmi Watch 3 Active
nabízí 70 obchodů za ceny od 787 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy Watch Ultra 47mm LTE SM-L705 Samsung Galaxy Watch Ultra 47mm LTE SM-L705
nabízí 28 obchodů za ceny od 15 999 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené chytré hodinky


Zdroj: StatNews

Diskuze (3) Další článek: Do Česka zavítaly dvě nové Motoroly. Jedna vás naláká na OLED displej, druhá zase na podporu 5G

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , API, Odhalení, Nemoc,