Schváleno. Hodinky Apple Watch půjde použít k odhalení Parkinsonovy choroby

Hodinky Apple Watch poslední roky hodně cílí kromě sportovního využití také na zdravotní funkce, což potvrdily před lety příchodem EKG, které se letos dočká velkého vylepšení i dalších funkcí jako měření saturace kyslíku v krvi. Vypadá to, že hodinky Apple Watch se brzy dočkají další užitečné zdravotnické funkce, která může spoustě lidem pomoci.

Klepněte pro větší obrázek
Hodinky Apple Watch zvládají měřit EKG či saturaci kyslíku v krvi. Nyní by se mohly naučit i odhalení Parkinsonovy choroby.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA (FDA) totiž schválil systém startupu Rune Labs, který dokáže využít hodinky k odhalení Parkinsovy choroby. Jedné se o jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy, které postihuje primárně starší lidi nad 50 let. Jedná se přitom o velkou věc, jelikož k odhalení této nemoci se používal jen ultrazvuk a další specializované přístroje.

RuneLabs a jejich systém zvaný The StrivePD dokáže analyzovat motorická data získaná z dlouhodobého měření hodinkami Apple Watch. Ty se běžně ukládají v iPhonu. Využívá k tomu přímo Apple vytvořené API pro odhalení pohybových poruch. Právě porucha pohybu je totiž jedním z prvotních příznaků Parkinsonovy choroby.

Vývoj analytického nástroje pro zpracování podobných dat RuneLabs oznámilo už loni a podařilo se jim na něj vybrat 23 milionů dolarů. Díky tomu se ale podařilo tento systém použít právě i o masově prodávaného produktu jako jsou hodinky Apple Watch, čímž se může podařit včas identifikovat nemoc u mnohem více lidí. Kdy se funkce bude moci v hodinách využít zatím firma neuvádí.

Tipy a triky na Apple Watch:


Nejoblíbenější chytré hodinky

Madvell Pulsar Madvell Pulsar
nabízí 1 obchod za ceny od 1 799 Kč
Porovnat ceny
Apple Watch Series 8 45mm Apple Watch Series 8 45mm
nabízí 85 obchodů za ceny od 9 887 Kč
Porovnat ceny
Apple Watch Ultra 49mm (alpský tah) Apple Watch Ultra 49mm (alpský tah)
nabízí 66 obchodů za ceny od 18 980 Kč
Porovnat ceny
Apple Watch SE (2022) 40mm Apple Watch SE (2022) 40mm
nabízí 41 obchodů za ceny od 6 490 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy Watch5 Pro 45mm SM-R920 Samsung Galaxy Watch5 Pro 45mm SM-R920
nabízí 92 obchodů za ceny od 6 790 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené chytré hodinky


Zdroj: StatNews

Diskuze (3) Další článek: Do Česka zavítaly dvě nové Motoroly. Jedna vás naláká na OLED displej, druhá zase na podporu 5G

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, Chytré hodinky, Hodinky, Wearables, Apple Watch, USA, Smartwatch, EKG, watchOS, Zdraví, Nemoc, API, Odhalení, Apple Watch na Heureka.cz