Sci-fi se pomalu mění v realitu. Vědci pracují na kontaktní čočce se zoomem

Inženýři z čínského Harbinského technologického institutu a Kalifornské univerzity v San Diegu zkonstruovali větší napodobeninu lidské čočky, která dokáže pomocí deformace dielektrického elastomeru měnit ohniskovou vzdálenost. Experiment vědci popsali v časopisu Advanced Functional Materials (PDF).

Defromace znamená přiblížení a oddálení až o 30 %. Vědci doufají, že se jim jednou podaří celé zařízení vtěsnat do velikosti běžné kontaktní čočky, a tak vyvinuli i techniku, jak vlastně ohniskovou vzdálenost na povel upravit – stačí dvakrát mrknout.

Při pohybu oka se totiž mění jeho elektrický potenciál (viz elektrookulografie), a tak stačí vytvořit oční pohybové gesto, třeba právě dvojité mrknutí, změnu napětí přečte senzor v čočce a vyvolá akci.

K tomu mají ale ještě inženýři daleko, aktuálně se jejich zařízení vejde leda tak do malého batůžku, dielektrický elastomer totiž k vlastní deformaci potřebuje napětí několika set voltů. Jako palubní počítač autoři použili stavebnici Arduino, který je sice malý, ale pod oční víčko se zatím nevejde.

Pokud se podaří technologii dále rozvinout a miniaturizovat, autoři koketují třeba s možností chytrých implantátů, dioptrických čoček a brýlí zítřka, které by měnily své optické vlastnosti třeba právě pomocí dvojitého mrknutí.

Diskuze (4) Další článek: Týden Živě: Konec disket v Linuxu a narozeninové Windows 10

Témata článku: Technologie, Koncepty, Výzkum a vývoj, Prototyp, Arduino, Mrknutí, Kontaktní čočka, Čočka, Zoom, Realita, Deformace, Ohnisková vzdálenost, Vědec


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Air Bank vylepšuje aplikaci. Přidává některé funkce z internetového bankovnictví
Jan Láska
Air BankMobilní bankovnictvíMobilní aplikace