Sci-fi se pomalu mění v realitu. Vědci pracují na kontaktní čočce se zoomem

Sci-fi se pomalu mění v realitu. Vědci pracují na kontaktní čočce se zoomem

Inženýři z čínského Harbinského technologického institutu a Kalifornské univerzity v San Diegu zkonstruovali větší napodobeninu lidské čočky, která dokáže pomocí deformace dielektrického elastomeru měnit ohniskovou vzdálenost. Experiment vědci popsali v časopisu Advanced Functional Materials (PDF).

Defromace znamená přiblížení a oddálení až o 30 %. Vědci doufají, že se jim jednou podaří celé zařízení vtěsnat do velikosti běžné kontaktní čočky, a tak vyvinuli i techniku, jak vlastně ohniskovou vzdálenost na povel upravit – stačí dvakrát mrknout.

Při pohybu oka se totiž mění jeho elektrický potenciál (viz elektrookulografie), a tak stačí vytvořit oční pohybové gesto, třeba právě dvojité mrknutí, změnu napětí přečte senzor v čočce a vyvolá akci.

K tomu mají ale ještě inženýři daleko, aktuálně se jejich zařízení vejde leda tak do malého batůžku, dielektrický elastomer totiž k vlastní deformaci potřebuje napětí několika set voltů. Jako palubní počítač autoři použili stavebnici Arduino, který je sice malý, ale pod oční víčko se zatím nevejde.

Pokud se podaří technologii dále rozvinout a miniaturizovat, autoři koketují třeba s možností chytrých implantátů, dioptrických čoček a brýlí zítřka, které by měnily své optické vlastnosti třeba právě pomocí dvojitého mrknutí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud