Sčítání hlasů ve volbách můžete sledovat online přímo na mobilu. ČT připravila widget pro Android i iOS

Dnes startuje druhé kolo prezidentské volby 2023. Zítra po uzavření volebních místností po 14. hodině začne sčítání hlasů. Průběžné výsledky můžete sledovat buď tradičně v médiích a na zpravodajských portálech, ale letos také přímo na displeji svého mobilu. Díky widgetu, který do své aplikace přidala Česká televize (ČT).

Stačí si stáhnout bezplatnou aplikaci ČT24 (v nejnovější verzi 5.3.0 pro Android a iOS) a zobrazit její widget na plochu svého smartphonu. Zatím je widget prázdný, v sobotu po 14. hodině do něj ale ze serverů Českého statistického úřadu začnou proudit průběžné výsledky druhého kola prezidentské volby až do úplného sečtení hlasů.

Klepněte pro větší obrázek
Zatím je widget prázdný, průběžné výsledky začne zobrazovat až v sobotu po 14. hodině | Zdroj: ČT

Pro správné fungování widgetu je nutné při startu aplikace povolit zasílání notifikací v aplikaci ČT24 nebo v systémovém nastavení. Aktualizace bude probíhat každých 5 minut, ale jak upozorňují autoři aplikace, každý telefon a jeho systém (nadstavba) si aktualizace řídí po svém a může se stát, že někdy se informace na widgetu neobnoví delší dobu.

Například iOS provádí tzv. „throttling“, v rámci kterého zamezí přístupu dat v rychlejším časovém úseku. V takovém případě potom stačí ťuknout na widget, který spustí aplikaci ČT24, a data se aktualizují. Na dvou iPhonech jsme ověřili, že iOS potřebuje aktuální verzi 16.2. Widget se ukázal v nabídce teprve po aktualizaci a otevření aplikace ČT24.

Postup instalace widgetu do chytrého telefonu

Na Androidu:

  1. Na ploše telefonu dvakrát ťukněte na volné místo, nebo podržte prst dlouhým stiskem na volném místě.
  2. Klepněte na tlačítko „Widgety“ nebo „Nástroje“.
  3. Vyhledejte widget ČT24 a poté jej přetáhněte na plochu.
  4. Widget se objeví na ploše telefonu.
  5. Některé modely telefonů s Androidem mohou mít trochu odlišný postup pro přidání widgetu.

Na iOS (iPhone):

  1. Na ploše telefonu dlouhým stiskem na volnou plochu aktivujte menu aplikací (ikony aplikací se začnou „vrtět“). (Případně můžete podržet dlouhým stiskem aplikaci ČT24 a v seznamu nastavení vyberte „Upravit domovskou obrazovku“ nebo anglicky „Edit Home Screen“).
  2. Stiskněte tlačítko „+“ v horním rohu.
  3. Posouváním prstem nahoru a dolů najděte aplikaci ČT24.
  4. Stiskněte tlačítko „Přidat widget“.

Zdroj: Česká televize

Diskuze (44) Další článek: Nabíjíte jen jednou za týden. Tomuto smartphonu pomáhá k nadstandardní výdrži rekordní kapacita baterie

Témata článku: , , , , Volby, Plocha, Sčítání, Prezidentské volby, Aplikace, Česká televize, Uzavření,