#ScratchGate je zpět? Apple iPhone 12 neuvěřitelně snadno poškrábete

Problémy se sklíčky u iPhonů jsou tématem již roky. Možná si někdo vzpomene na staré iPhony 4/4s, které sice byly odolné na poškrábání, ale stačil skoro jeden nešťastný pád a sklíčko bylo na maděru. Od té doby ale Apple na skle hodně zapracoval a téměř s každým dalším iPhonem se chlubí, jak je nové sklo nejodolnější. Vůči pádu.

Výroba sklíčka je tak trochu alchymie mezi správným poměrem skla a příměsí měkké složky, většinou plastu. Více skla znamená větší tvrdost a odolnost vůči škrábancům, přidáním více plastu naopak změkne a více odolává pádům za cenu, že je snáze poškrábete. Rukou mi za těch 13 let existence prošly téměř všechny iPhony a tento jev můžu potvrdit.

Nyní tu máme ale iPhony 12 a cosi, co Apple prezentuje jako Ceramic Shield. V názvu i vysvětlivkách všude záměrně vynechává slovo sklo a klade velký důraz právě na keramiku. Do skla totiž přimíchal značnou část nanokeramických krystalů, které jsou prý tvrdší než většina kovů. Tím si zajistil opravdu vysokou odolnost skla vůči pádům, což potvrzují i různé drop testy. Asi ale tušíte, jaká je slabá stránka keramiky.

Již v nedělním testu jsem po pouhém dni používání zmiňoval, že už po chvíli vidím první vlasové škrábance, což nebude nejlepší znamení. Nyní testuji iPhony 12 a 12 Pro téměř 3 dny, a přestože jsem opatrný a nosím telefony každý v prázdné kapse a doma většinu času leží na podložce na stole, míra poškrábání displeje začíná být vyšší než bych čekal. Za rok přitom zrecenzuji desítky telefonů a s podobnou citlivostí na poškrábání jsem se nesetkal. Navíc jsou škrábance pouze na displeji, na zádech, kde je jiný typ skla není jediný.

Nejsem přitom sám. Na Twitteru jsou příspěvky více lidí, kteří nevědomky přišli ke spoustě škrábanců jako já. Je ale i druhá skupina, která nic nepozoruje. Už s iPhony řady XS a 11 Pro někteří lidé uměle vyvolávali aféru #ScratchGate. Sám jsem oba recenzoval a jeden dokonce vlastním, takže to mohu směle vyvrátit, ovšem s iPhonem 12 se může zhmotnit ve skutečný problém. Uvidíme.

Aktualizováno: Po dalším dni používání jsou vlásečnice patrné i na druhém testovaném iPhonu 12 Pro. Problém se tedy týká obou modelů.

Na poškrábání si stěžují také další uživatelé:

Diskuze (70) Další článek: Vánoce u T-Mobilu: Trvalé navýšení FUP u paušálů a bonus 10 GB za dobití Twistu

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, iOS, Kauzy, Vlajková loď, Displeje, Twitter, Keramika, Apple iPhone 12, Apple iPhone 12 Pro, Original IP, Škrábanec, Sklíčko, My Phone, Ceramic Shield, Plast, Poškrábání, Literally, Sklo, Pád, Apple iPhone na Heureka.cz