Sdílení fotek slaví jubileum. První fotka byla z mobilu odeslaná už před 25 lety

  • Sdílení fotek je dnes naprosto banální činnost, která nestojí za pozornost
  • Kdysi ale celý proces musel někdo vymyslet a naprogramovat
  • První snímek byl nasdílen dávno před příchodem Facebooku a fotomobilů

Sdílení fotek z mobilu je dnes naprosto samozřejmou kratochvílí, velká část obsahu se už rovnou se záměrem sdílení vytváří. Mnoho z nás by si mohlo myslet, že sdílení přivedly k životu až sociální sítě, historie ale ukazuje, že je tato činnost mnohem starší.

Phillipe Kahn, programátor a bastlíř z Kalifornie, před 25 lety odeslal přátelům fotku své čerstvě narozené dcery. Na tom by samozřejmě nebylo nic zvláštního, magazín IEEE Spectrum však připomíná, že k tomu použil tehdejší digitální fotoaparát Casio QV, notebook Toshiba 430CDT a mobilní telefon Motorola StarTAC.

Klepněte pro větší obrázek
Fotka z 11. června 1997 a odeslaná přímo z nemocničního pokoje pomocí mobilu (Autor: Philippe Kahn)

Tyto tři věci zbastlil dohromady, takže stačilo stisknout spoušť na fotoaparátu, načež se fotografie stáhla do počítače, následně přenesla skrze mobilní síť na webový server a poté se odeslal automatický e-mail s odkazem rodině a přátelům.

Kahn byl tedy v podstatě průkopníkem sdílení fotek z mobilu, což sice nyní považujeme za samozřejmou a banální věc, v roce 1997 to však byl vrchol techniky a programátorského umu.

Průkopnický počin zachytil krátký dokument:

I proto je dnes Kahn odbornou komunitou vnímaný jako onen průkopník mobilní digitální fotografie. Trvalo totiž ještě hromadu let, než se na mobilech objevily integrované fotoaparáty a dalších deset let, než programátoři vyvinuli webové služby a mobilní aplikace, které dokázaly fotku z mobilu vystavit třeba na Facebooku.

Diskuze (1) Další článek: Obří tablet od Samsungu s největší úhlopříčkou 14,6 palce můžete mít se slevou 9 000 Kč

Témata článku: Fotoaparát, Retro, Facebook, Historie, Výročí, Sdílení, Celý proces, Kalifornie, Programátor, Motorola StarTAC, Kahn, Sdílení fotek, Vimeo, Fotka, Jubileum, Mobil