SE W960i: vyzve konkurenci na souboj (test)

Sony Ericsson uvádí W960i, nadupaný chytrý mobil z rodiny Walkmanů. Necháte se zlákat na 8 GB vnitřní paměti?

Již před více jak rokem uvedl Sony Ericsson svůj nejvybavenější a také nejdražší Walkman, model W950i. Po této době stojící nebezpečně na hranici potřebné inovace držíme v rukou model W960i. Cenovka začínající číslovkou 15 dává tušit výjimečnost, exkluzivitu a především skvělou výbavu.

Klíčové vlastnosti:

 • exkluzivní vzhled a kvalitní dílenské zpracování
 • operační systém Symbian s platformou UIQ 3.0
 • 8 GB vnitřní paměti a blesková rychlost přenosu dat
 • podpora UMTS
 • výborný hudební přehrávač a rádio
 • bohaté příslušenství, kvalitní sluchátka
 • 3,2 Mpix fotoaparát s autofocusem a přisvícením
 • stavová dioda
 • kvalitní sluchátka

Hlavní nedostatky:

 • nulové inovace operačního systému
 • pomalejší odezvy systému
 • tlačítko s vracečkou na čelní straně
 • chybí vyzváněcí profily
 • hlasový záznamník nezaznamená hovor

Nejdražší Walkmany v historii – modely W950i a W960i dělí co do času uvedení více než rok. Poměrně dlouhá doba, takřka na hranici pro pověstné udržení kroku s dobou. Zodpovědět otázku, zda-li novinka přináší očekávaná vylepšení, je velmi jednoduché. Na následujících řádcích však ještě častěji budeme klást a zodpovídat pro výrobce méně příjemnou otázku: řeší novinka nedostatky svého předchůdce?

Méně oranže, víc elegance

Na první pohled si jej zamilujete. Sony Ericsson zavrhl matný, nudný povrch a vyleštil jej do atraktivního lesku. Lakovaný rámeček displeje zdůrazňuje klávesnice ze stejného materiálu a především zrcátkový povrch displeje. Vztah poněkud ochladne po prvním uchopení do rukou, po pár okamžicích se čelní strana otisky prstů jen hemží. Nezapomínejme totiž na dotekový displej.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled by tento mobil do rodiny Walkmanů zařadil jen málokdo

Zadní strana se drží tradičního matu a alespoň zde nebudou otisky tak patrné. Tu pravou jiskru však dává telefonu bílý rámeček kroužící okolo přístroje na všech hranách. Právě zde si designéři zaslouží prémie. Ve srovnání s předchůdcem a vůbec celou sérií Walkmanů výrazně ubylo oranžové. Novinka dává svou příslušnost k hudební rodině najevo velmi skromně. Žádná výrazná loga, pouze bílý rytý nápis na levé hraně a nevýrazné, zlaté logo na tlačítku pod displejem. Nový Walkman si tak může lenošit v kapsičce saka manažera, aniž by ve společnosti způsobil zbytečné pozdvižení. Ostatně, rozverná mládež dá přednost spíše levnějším modelům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení Sony Ericssonu W960i. Potěší především elegantní pouzdro

Pochvalu si jako vždy odnáší dílenské zpracování, všechny části k sobě perfektně lícují a při promačkání telefon nevydá ani hlásku. Při přenášení ochrání drahý přístroj elegantní a praktické pouzdro

Otočný ovladač nechybí

Držíme v rukou chytrý telefon, kterému nějaký ten milimetr navíc můžeme odpustit. Vyšší šířku a výšku pak vynahrazuje příjemná tloušťka 16 milimetrů. Telefon se velmi příjemně drží v dlani, nemá tendenci přepadnout a palec pravé ruky hravě obsáhne celou čelní plochu telefonu. Tím se pomalu dostáváme k ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Otočný ovladač má své místo na levé straně, nesekunduje mu však tlačítko s vracečkou

Operační systém Symbian UIQ se odnepaměti pojí s otočným ovladačem Jog dial. Výrobce na něj nezapomněl ani v případě W960i. Nachází se jako vždy na levé hraně, zhruba ve třech čtvrtinách výšky. Prsty mající zkušenost s předchozími modely řady P pak pod kolečkem intuitivně hledají tlačítko s vracečkou, avšak marně. Výrobce jej nešťastně a zcela zbytečně přesunul vlevo pod displej. Při držení v pravé ruce bude nepohodlné otáčení kolečka ukazováčkem, byť palec pohodlně obsáhne numerickou klávesnici. V levé ruce zase palec absolvuje dlouhou cestu mezi kolečkem a vracečkou. Pod kolečkem přitom zůstává spousta nevyužitého místa, a jedno hardwarové tlačítko navíc by se hodilo jako sůl. Převeliká škoda.

Podívejme se ještě na W960i pod drobnohledem. Na levé hraně vedle kolečka zaujme především lesklé očko pro přichycení oblíbeného poutka na ruku nebo na krk. Dvě tlačítka na levé hraně upravují hlasitost reproduktoru, sluchátka anebo připojených sluchátek. Níže položené tlačítko pak slouží k pořizování snímků. Jeho dvoupolohovost prozrazuje přítomnost autofocusu fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě tlačítka pro korekci hlasitosti a tlačítko fotoaparátu

Horní hrana hostí jediné tlačítko pro zapnutí a z levého horního rohu vysunete ovládací pero. Nejzajímavější je na něm především trojúhelníkový průřez. Vzhledem k tloušťce, lépe řečeno tenkosti si jej velké prsty nejspíš neoblíbí. Na čelní straně, v levém horním rohu, se nachází kamera pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací pero vytáhnete z levého rohu. Je tenké a má trojůhelníkový průřez

Spodní hrana není tak nudná, jak vypadá na první pohled. Nad synchronizačním a napájecím konektorem se nachází podlouhlá dioda. Zeleně svítí je-li připojen kabel a telefon se dobíjí, poblikává při zmeškaných událostech. Červená pak křičí na majitele, aby tak do dvou hodin, s šetrností do tři vyhledal nabíječku. Ano, jde o částečný návrat k oblíbeným stavovým diodám původních Ericssonů, které se těšily velké oblibě. Částečný z toho důvodu, že dioda nepoblikává v pohotovosti při příjmu signálu. Záslepku slotu pro paměťové karty nehledejte, integrovaná paměť s kapacitou 8 GB dává na takové berličky s klidem zapomenout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Kamera pro videohovory se nachází na čelní straně

Zadní straně doslova dominuje velký kruh sdružující čočku digitálního fotoaparátu a dvě vysoce svítivé diody. Miniaturní sklíčko pro pořizování autoportrétů chybí. Ale vzhledem k tomu, že se v něm stejně nikdy pořádně nevidíte anebo sklíčka nejsou vycentrovaná, tedy vlastně nechybí. Na zadní stranu také ústí jediný reproduktor, k jehož kvalitám se vrátím později.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát by si zasloužil krytku, upatlaná čočka výrazně zhoršuje kvalitu fotografií

Více než polovinu zadní strany tvoří plastová skořepina zakrývající akumulátor s kapacitou 950 mAh. Když se podíváte na spodní stranu skořepiny, uvidíte měkký polštářek držící distanc od akumulátoru, který se navíc o část milimetru skrývá pod úroveň okolních plastů. Myslím, že by se do těla telefonu vlezl krapet tlustější akumulátor s vyšší kapacitou.

Témata článku: , , Sony Ericsson W960i, Nejrůznější vylepšení, Rychlý zápis, Opětovné otevření, Drahý přístroj, Úložné prostory, Vestavěné rádio, Rušná ulice, Prodlužovací kabel, Dlouholetý uživatel, Malý výkon, Elegantní pouzdro, Jediný reproduktor, Bílý rámeček, Malé srovnání, Stroj času, Příjemná tloušťka, Piknik, Rušné prostředí, Nejrychlejší způsob, Noční snímek, Původní myšlenka, Test