SE Xperia Pro: nekompromisní Android [recenze]

Má skvělý displej, HDMI a hlavně tlačítkovou čtyřřadou klávesnici. Sony Ericsson Xperia Pro je opravdovým Androidem profesionálů.

Slabou nabídku Androidů s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí rozšiřuje nový Sony Ericsson Xperia Pro. A daří se mu to velmi dobře. Sony Ericssonu se u Xperie Pro povedl husarský kousek. Při zachování kompaktních rozměrů (v kontextu 3,6" displeje) se mu podařilo do těla telefonu zabudovat ještě výsuvnou QWERTY klávesnici, aniž by se to nějak výrazně podepsalo na hmotnosti. Ano, 140 gramů není zrovna málo, pořád je to ale o dost méně než například u HTC Desire Z, který je o 40 gramů těžší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

  • jemný dotykový 3,7" displej s rozlišením 480 × 854 bodů
  • pohodlná a prostorná QWERTY klávesnice
  • bohatá konektivita včetně HDMI
  • HDMI kabel přímo v balení
  • v kontextu výbavy výhodná cena

Hlavní nedostatky:

  • jen malá vestavěná paměť
  • ovládací tlačítka nejsou podsvětlená
  • tělo pouze z plastu

Sony Ericsson Xperia Pro
Klepněte pro větší obrázekChytrý telefon s Androidem a výsuvnou QWERTY klávesnicí, který má narozdíl od Xperie X10 Mini Pro standardní rozměry a jeho displej má úhlopříčku 3,7". Telefon je vybaven standardními konektory microUSB, 3,5mm jack i HDMI.rozměry a hmotnost: 120 × 57 × 13,7 mm, 142 g
displej: 3,7'', TFT LCD, 480 × 854, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (10,2|2 Mb/s)
konektivita: USB, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 1 000 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: Scorpion 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3.4
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
77%
hardware
76%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 8 300 Kč

Promyšlený do detailu

Tělo telefonu rozděluje na přední a zadní polovinu lesklý tenký pruh. V jeho rozšíření na spodní straně najdeme otvor pro poutko, v rozšíření na straně horní pak netradičně systémový microUSB konektor. Návrháři se evidentně zamysleli i nad různými možnostmi používání, přibalený USB kabel má totiž koncovku zahnutou do pravého úhlu a nepřekáží tak, pokud byste chtěli během nabíjení napsat na hardwarové klávesnici nějaký text.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celý prostor za lesklým předělem tvoří členitý kryt baterie. Ten obsahuje výřezy pro regulaci hlasitosti, microHDMI konektor s krytkou a spoušť fotoaparátu na straně pravé a hlavní vypínač s 3,5mm audio výstupem na straně levé. Při pohledu na záda telefonu si můžeme všimnout ještě otvorů pro hlasitý reproduktor, čočku fotoaparátu a přisvětlovací diodu. Zadní strana Xperie je prohnutá, při psaní na klávesnici perfektně sedne do ruky. Při položení na stůl je telefon bohužel trošku vratký, protože jedinými styčnými plochami s podložkou jsou horní a spodní okraj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Převážnou část přední strany vyplňuje displej, nad ním najdeme reproduktor, přední kameru a senzory. Informační dioda se přesunula na pravý bok k HDMI konektoru. Pod displejem jsou v mírném oblouku umístěny tři hardwarové klávesy – Zpět, Domů a Menu. Vyhledávací Lupu výrobce vypustil. Klávesy nejsou podsvícené, vzhledem k jejich počtu si ale jejich rozmístění rychle zapamatujete. Snazší orientaci ve tmě pomůže i světelné oddělení jednotlivých kláves. Odemknutí telefonu lze kromě vypínače na boku provést i pomocí prostřední klávesy Domů, která má o něco jistější stisk a hlavně je lépe přístupná.

Silný tandem: displej + klávesnice

Displej dostal ještě o něco málo pixelů navíc, místo obvyklých 480 × 800 je jich ve svislém směru 854. To ale z telefonů Sony Ericsson dobře známe. O lepší barvy se stará Mobile Bravia Engine, který z TFT displeje umí dostat kvalitnější obraz, i když je zobrazovací jednotka jenom „obyčejné“ TFT. O regulaci jasu se nemusíte starat, chytré čidlo samo pozná, zda jste s telefonem na sluníčku nebo ve tmě.

Po odsunutí displeje vpravo se objeví jedna z klíčových funkcí telefonu, hardwarová klávesnice. Ve čtyřech řadách po jedenácti klávesách (vyjma spodní s mezerníkem) se našlo místo i pro kurzorové šipky. Jednotlivá tlačítka jsou hmatově dobře oddělena, poskytují přiměřenou odezvu, zkrátka není potřeba si na klávesnici dlouho zvykat. Píše se na ní výborně prakticky hned od vybalení telefonu z krabice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Znaky s diakritikou se realizují podržením příslušné klávesy, přičemž se objeví nabídka dalších variant daného písmene. Zvýrazněná první varianta v drtivé většině případů odpovídá požadovanému znaku (telefon odhadne, že budete chtít dlouhé Í, nebude na první místo tlačit variantu s přehláskou), stačí tedy pokračovat v psaní dalších znaků. Snad jenom u E je potřeba vybrat háčkovanou nebo čárkovanou variantu.

Pokud zvažujete nákup stříbrné varianty telefonu, pořádně si klávesnici vyzkoušejte v prodejně. Tato barevná verze má totiž tmavší potisky na světlejším podkladu, ve tmě je jejich čitelnost bezproblémová, na světle však mohou poosvětlené znaky splývat s okolním stříbrným podkladem. Černá i červená verze mají světlé popisky na tmavém podkladu, tento problém by se u nich neměl vyskytnout.

Odladěný po všech stránkách

I když má gigahertzový procesor jenom jedno jádro, spolu s 512 MB RAM se nezalekne ani náročnějších úloh. Nedostatkem výkonu byste při běžných operacích trpět rozhodně neměli. Gigabajt vnitřní paměti lze rozšířit paměťovými microSDHC kartami, jednu osmigigovou najdete přímo v krabičce. Je sice pomalejší (Class 2), její přítomnost ale potěší. Podobně hodnotím i přítomnost HDMI kabelu, kterým připojíte telefon k televizi, výrobce vám přítomností tohoto příslušenství ušetřil pár stokorun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Systém Android ve verzi 2.3.4 vylepšil Sony Ericsson grafickou nadstavbou Time Scape. Pohotovostních obrazovek máme k dispozici pět, uspořádány jsou vodorovně a v záhlaví každé z nich se zobrazuje pořadí té aktuální. Ve spodní části obrazovky zůstává pětice ikon zástupců, které lze libovolně měnit kromě prostřední, která slouží k přístupu do hlavní nabídky. Místo zástupců lze umístit na fixní pozici i složku. Pokud na displeji přiblížíme dva prsty k sobě, místo obvyklého náhledu všech obrazovek se na ploše ukáží jenom widgety ze všech obrazovek, které se na ní pomalu pohybují. Po výběru libovolného z nich se přesuneme na jeho obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Hlavní nabídka je seřazena horizontálně, aplikace lze řadit podle různých kritérií, nebo si jejich pořadí nastavit manuálně. Po stisknutí ikonky v pravém dolním rohu zašednou nativní aplikace a u doinstalovaných se objeví malý červený křížek, kterým je lze elegantně odinstalovat. Telefon si bohužel nepamatuje, kde jste při prohlížení hlavní nabídky posledně skončili, nejčastěji používané položky si tedy raději vytáhněte na plochu, abyste nemuseli pokaždé nabídkou zuřivě listovat. Pokud podržíte hlavní vypínač déle, v jinak klasické nabídce (tichý režim, režim letadlo a vypnout) překvapí poslední položka – Vytvořit snímek obrazovky. Přinejmenším pro naši redakci se jedná o vítané urychlení práce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Grafická úprava se podepsala na řadě aplikací. Zde musím Sony Ericsson pokárat – kalendář je sice řešen jednoduše a elegantně, v mnohém připomíná vzhled Windows Phone, zcela ovšem ignoruje barvy jednotlivých kalendářů. Pokud jste zvyklí používat barevné odlišení různých typů událostí, budete muset sáhnout po některé z alternativ. Pochvalu zaslouží přítomnost OfficeSuite Pro, který si poradí i s editováním a vytvářením dokumentů. Výrobci řeší návod k telefonu různými způsoby, u Xperie tvoří součást systému. Není to ale obyčejné PDF, výrobce vyvinul aplikaci přístupnou přímo z hlavní nabídky (nebo z nastavení), v které si můžete veškeré funkce telefonu v klidu nastudovat.

Výhodná koupě

Osmimegapixelový fotoaparát je schopen pořídit slušné fotky. Jejich výsledné kvalitě můžete pomoci opravdu bohatou nabídkou různých nastavení, palec nahoru zaslouží i dvoupolohová hardwarová spoušť na boku a přisvětlovací dioda. Snímky mají dobré podání barev, ještě o kousek větší ostrost by jim neuškodila, ostudu vám ale určitě neudělají.

Ukázkové snímky v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Škarohlídy a pesimisty, kteří moc negativ v předchozím textu nenašli, nepotěším ani v závěru. Xperia Pro se totiž prodává za necelých osm a půl tisíce korun. To je na telefon těchto parametrů výborný start na trhu. Podobně zaměřený Desire Z startoval před rokem na dvanácti tisícovkách, aktuálně se pohybuje kolem šesti a půl. Pro Xperii představuje asi nejvážnějšího konkurenta. Je sice levnější, ale nepatří k nejnovějším, mnohem víc se pronese, chybí mu HDMI výstup a ne každému sedne jeho speciální výklopná konstrukce klávesnice. Disponuje sice ještě čtyřsměrovým ovladačem pod displejem, Xperia má zase kurzorové šipky na klávesnici, které jsou v praxi o něco praktičtější, a fotí o poznání lépe.

Pokud váháte mezi výše zmíněnými dvěma telefony, dvoutisícový příplatek u Sony Ericssonu má svoje opodstatnění. Xperia se opravdu povedla, pokud je pro vás hardwarová klávesnice klíčový parametr, určitě budete spokojeni. Z velmi omezeného výběru mezi Androidy s QWERTY patří určitě na špičku.

Diskuze (145) Další článek: Týden mobilně 105: svatomartinské barevné husy

Témata článku: Android, Smartphony, Recenze, Xperia, HTC Desire, HTC Desire Z, Sony Ericsson Xperia pro, Poslední položka, Husarský kousek, Zobrazovací jednotka, Barevná verze, Červená verze, #Android, Nejvážnější konkurent, Tenký pruh, Výhodná cena, Grafická úprava, Standardní rozměr, Výhodná koupě, Telefony s Androidem na Heureka.czNejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Samsung ukázal displeje blízké budoucnosti. Telefony brzy vícekrát přeložíte, roztáhnete nebo zarolujete

Samsung ukázal displeje blízké budoucnosti. Telefony brzy vícekrát přeložíte, roztáhnete nebo zarolujete

** Samsung ukázal blízkou budoucnost mobilních displejů ** Koncepční video je skvělé, spousta displejů však existuje i fyzicky ** Technologie je připravena, čeká se na její komerční nasazení

Martin Chroust
Výsuvná konstrukceSkládací displej
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Některé telefony řady Galaxy S22 trápí problémy s konektivitou. Vypadávají data, GPS a nefungují hovory

Některé telefony řady Galaxy S22 trápí problémy s konektivitou. Vypadávají data, GPS a nefungují hovory

** Řada Galaxy S22 hlásí problémy s konektivitou ** Na telefony se někdy nedá dovolat, vypadávají data i GPS ** Samsung v ČR eviduje určitý počet problémových případů

Martin Chroust
GalaxyVýpadek
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Phonopolis je novinka od studia Amanita Design. Vezme nás do dystopického světa vytvořeného z papíru

Phonopolis je novinka od studia Amanita Design. Vezme nás do dystopického světa vytvořeného z papíru

Po včerejším oznámení od Bohemia Interactive tady máme novinku od dalšího českého studia.

Martin Nahodil
PhonopolisOznámení
Google ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

Google ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

** Google to po letech opět zkusí s chytrými brýlemi ** Tentokrát na to jde ale jinak ** Budou mít totiž jedinou funkci - překlad cizí řeči

Martin Miksa
Chytré brýleBrýle
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10