Sedmnáctiletý student z Číny si o prázdninách vyrobil vlastní smartphone. A ne ledajakou placku, ale rovnou skládací model. Na jeho výrobu použil staré součástky z jiných telefonů, zbytek komponent vytiskl na 3D tiskárně. Výsledný telefon sice nesplňuje designové parametry komerčních skládacích modelů, přesto však vznikl zcela od základů a bez větších potíží funguje.




Takto vypadá telefon, který si sám vyrobil čínský student
Lan Bowen, student prvního ročníku na škole Yiling High School v čínském I-čchangu, vytvořil něco, s čím by si leckterý dospělý lámal hlavu. Tento mladík investoval necelých 6 500 korun do 3D tiskárny a od rodiny nashromáždil staré telefony, z nichž následně extrahoval použitelné komponenty. Výsledkem je telefon s tloušťkou 16 milimetrů, který sice nemůže konkurovat tenkým skládacím telefonům, ale nabízí originální řešení. Jedná se o telefon s širokoúhlým displejem, jenž se – na rozdíl od komerčně dostupných modelů – překládá směrem ven. V polorozevřeném stavu tak připomíná písmeno A.
Vlastnoručně vyrobení skládací véčko
Student si vyrobil vlastní rám telefonu, do kterého ručně poskládal použité součástky a několik dalších si objednal online. Největší výzvou pro něj bylo vyřešit problémy s nefunkční dotykovou vrstvou v rozevřeném stavu, kdy se flexibilní displej částečně odděloval od rámu. Tento problém nakonec úspěšně překonal, a tak mohl vytvořit telefon s funkcemi běžného smartphonu. Lan Bowen přiznává, že jeho výtvor má primitivní podobu s řadou nedostatků, přesto je hrdý na to, že dokázal sestavit fungující zařízení.
Se svým skládacím telefonem se pochlubil na videu, které za necelý měsíc zhlédlo přes pět milionů lidí. Někteří jeho talent přirovnávají k „menší verzi" Lei Juna, zakladatele společnosti Xiaomi. Mladíka si všiml i čínský výrobce mobilních telefonů Vivo, který k jeho videu přidal následující vzkaz: „To je skvělé, očekáváme od tebe další úžasné projekty“.