Senát neschválil novelu ZEK. Měla omezit nevyžádané marketingové hovory

Senát Parlamentu České republiky na své středeční schůzi neschválil tzv. transpoziční novelu zákona o elektronických komunikacích (ZEK), která měla přinést nejen vylepšení ochrany koncových spotřebitelů, ale také implementovat regulativy EU v rámci tzv. evropského digitálního kodexu. Díky této novele mají být například regulovány velkoobchodní ceny propojovacích poplatků nebo výrazněji podporován rozvoj 5G sítí.

Novela se po odmítnutí Senátem vrací do Poslanecké sněmovny s řadou pozměňovacích návrhů a je otázkou, zda ji poslanci ve stávajícím složení před volbami stihnou znovu projednat. Ve sněmovně měla přitom novela ve stávajícím znění podporu – poslanci ji schválili výraznou většinou 164 ze 168 hlasů.

Senátu se nelíbí úprava marketingových hovorů

Jak informoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ), jedním z návrhů, který Senát nepodpořil, byla změna přístupu k marketingovým hovorům. Zatímco doposud spotřebitel, který si vůbec nepřál být marketingovými hovory obtěžován, musel aktivně vyjádřit svůj nesouhlas v tzv. účastnickém seznamu, podle návrhu už stačí pouhé „mlčení“ a bylo by z pohledu zákona chápáno jako automatický nesouhlas. Úřadu by se tak snáze prokazovalo porušení zákona, například při prokazatelné realizaci hovoru na číslo, u kterého takový souhlas chybí.

Novela zákona měla přinést další důležité změny, mezi jinými rychlejší a jednodušší možnost změny poskytovatele internetu, stanovení podmínek pro snazší budování sítí elektronických komunikací nebo technologický rozvoj.

„Neschválení transpoziční novely zákona o elektronických komunikacích nás mrzí.  Tato novela zcela v souladu s politikou EU mimo jiné významně zlepšovala ochranu soukromí spotřebitele a i jinak pozitivně upravovala podmínky pro trh elektronických komunikací, který je velmi dynamický a stávající právní úprava je v mnoha oblastech již zastaralá. Věříme, že Poslanecká sněmovna svůj původní postoj i v krátkém zbývajícím čase do voleb potvrdí,“ uvedla Hana Továrková, předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Aplikace Mobilní rozhlas ukáže proočkovanost na covid ve vaší obci:

Diskuze (13) Další článek: Vivo V21 vrací módu tenkých smartphonů. Není to ale na úkor výbavy

Témata článku: , , , , , , Elektronická komunikace, Spotřebitel, Sněmovna, Novela, Česká republika, Hovor, Poslanecká sněmovna, Senát Parlamentu, Volby, Senát