Senátoři v USA si došlápnou na Apple a Google. Nový zákon má zrušit monopol jejich marketů s aplikacemi

Senátoři v USA představili nový zákon, který může zamíchat s platbami na chytrých telefonech. Dosud spousta aplikací využívá k placení tzv. in-app nákupy pomocí řešení od Applu nebo Googlu v rámci jejich obchodů s aplikacemi. V případě Applu je tento způsob jediný možný, přičemž firma dokonce zakazuje vývojářům u aplikací odkazovat na alternativní způsoby platby. 

Nový návrh zákona v USA by americkým gigantům bránil nutit jejich řešení nebo i trestat vývojáře, kteří chtějí přijímat platby z jejich aplikací skrze alternativní platební kanály. Demokratický senátor Blumenthal zmínil, že aktuální situaci považují s některými dalšími senátory za zneužívání silného postavení velkých firem, které brání inovacím a může mít nepříznivý vliv na celé odvětví. Brzy tedy očekává společnou legislativu, která by aktuální situaci měla změnit.

To by hlavně u Applu mohlo znamenat velký problém, protože jen v předchozím kvartálu na službách vydělal 17,5 miliardy dolarů, přičemž AppStore na nich měl výrazný podíl. Na iPhonech totiž všechny in-app nákupy musí být provedeny skrze AppStore a Apple si z nich ukousne 15% až 30% podíl. Návrh zákona hned podpořily firmy jako Spotify, Epic a Tile, které velké společnosti za vysoké provize z plateb za jejich služby/produkty dlouho kritizují.

Zdroj: Reuters

Velkým tématem je v poslední době také sideloading aplikací:

Diskuze (78) Další článek: Huawei P50 Pro neboduje jen s fotoaparáty. Má také nejlepší displej

Témata článku: Apple, Google, , , , , , , , , , , , Senátor, Market, Zneužívání, Aplikace, Reuters, Nový návrh, Nový zákon, AppStore, Platba,