Sencor Element P500: dostupných pět palců [recenze]

Pětipalcová úhlopříčka přichází už i do střední třídy. Jak se velká placka za šest tisíc Sencoru povedla?
Kapitoly článku

Běžná úhlopříčka chytrých telefonů roste, vlajkové lodě se úhlopříčkou displeje blíží k pěti palcům a pokud chcete špičkový telefon v kompaktních rozměrech, není výběr vůbec jednoduchý. Sencor se rozhodl vyhovět těm zákazníkům, kteří hledají opačnou kombinaci – stačí jim telefon s běžnými parametry, chtějí ale co největší displej. Model Element P500 s pětipalcovou úhlopříčkou by tyto požadavky měl beze zbytku splňovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sencor Element P500 na oficiálních snímcích

Po prvních minutách testování:

  • zepředu vypadá jako Xperie, zezadu je to klasický plasťák
  • vzhledem k velikosti se pocitově nezdá těžký
  • na pravém boku tlačítko navíc, že by hardwarová spoušť foťáku?
  • baterie má 3000 mAh, telefon by mohl mít slušnou výdrž
  • v krabičce chybí sluchátka, je tam ale 8 GB karta
  • tlačítka pod displejem designově zajímavá, bude to chtít ale chvíli zvyku
  • žádná „grafická vylepšení“, se systémovými prostředky se neplýtvá
hce counter

Design, konstrukce

Sencor není žádný drobeček, pětipalcový displej se prostě někam vtěsnat musí. Přestože váží celých 151 gramů, v ruce tak (v kontextu rozměrů) nepůsobí. Ze přední strany by si ho leckdo mohl splést s některou z Xperií, jakmile jej ovšem prohlédnete z boku či zezadu, veškeré náznaky podobnosti jsou tytam.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hranatými tvary může Sencor připomínat Xperie

Pokud měla černá čelní strana s hliníkovým proužkem ve spodní části navozovat alespoň nějaký dojem luxusu či originálního designu, měl výrobce sáhnout po zajímavějším materiálu na zbytek těla. I plastové provedení lze vybavit nějakou texturou, barvou, nebo alespoň pár barevnými linkami, zde najdete jenom nevzhledný bílý plast. Naštěstí je matný, nezachytává tak otisky. Bakelitový vzhled ještě podtrhují tlačítka s kýčovitou zrcadlovou povrchovou úpravou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílá záda jsou z hladkého matného plastu

Tvarově se Sencor blíží spíše pravidelnému kvádru, zaoblení stran jsou pouze mírná. Přestože je konstrukce plastová, nikde nic nevrže a při pokusu o zkroucení se telefon sotva pohne. Jediným zvukem, který z konstrukce dostanete, je slaboučké vrzání pracujícího tenkého výlisku krytu baterie při silnějším stisku – mezi ním a baterií je nepatrná vůle, která tento pohyb umožňuje. Konstrukčně je telefon zpracován dobře, škoda jen velmi levně vypadající povrchové a barevné úpravy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menšímu tlačítku na pravém boku můžete přiřadit různé funkce, hodí se třeba jako spoušť fotoaparátu

Po sejmutí krytu se dostanete k obrovské baterii s kapacitou 3 000 mAh. Po jejím vyjmutí se zpřístupní slot pro microSD paměťovku a dvojici microSIM – primární v režimu 2G/3G, sekundární pouze v režimu 2G. Ne zcela standardní je umístění microUSB konektoru na horní stranu – při každodenním použití to nijak neomezuje, v řadě případů to může být dokonce praktičtější než tradičnější umístění vespod. Rozhodně je to mnohem lepší než na boku.

Na pravém boku na sebe taktně upozorňuje jedno tlačítko navíc. Jeho chování lze nastavit, ve výchozím nastavení spouští fotoaparát, kde funguje i jak hardwarová spoušť. Sencor příjemně překvapil obsahem krabičky. Sluchátka sice chyběla, to však dnes není nijak ojedinělý jev. Nabíječka je malá, cestovní, hlavně se ale v krabičce schovává v malé plastové krabičce paměťová karta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V krabici sice schází sluchátka, ale zase zde najdeme nadstandardní 8GB microSD kartu

Jmenovitě se jedná o 8GB Sandisk Class 4, která by znamenala případnou investici dalších necelých dvou set korun, mnoha uživatelům bohatě postačí. Druhým překvapením byla čelní strana telefonu, na kterou byla aplikována krycí fólie. Opět je to bonus v řádu stokorun, který nemusí využít všichni, leckdo jej ale ocení.

Displej

Displej bude patřit mezi hlavní lákadla tohoto modelu, protože má celých pět palců s rozlišením 720 × 1 280 bodů. Obvykle s rostoucí úhlopříčkou roste i výkon a také cena, u Sencoru dostanete velkou plochu v nižší střední cenové třídě. Displej zabírá podstatnou část přední strany, telefon už o mnoho menší být nemohl (snad jen o tu kovovou bradu).

Technologie displeje je IPS, pozorovací úhly jsou široké, i když zhruba při 45° náklonu lze zpozorovat mírné ztmavnutí (platí pro horizontální i vertikální směr). Barvy by mohly být o něco živější, celkovým podáním připomíná displeje Alcatelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na zádech telefonu najdeme zajímavé detaily

Mezi hliníkovým proužkem ve spodní části přední strany a displejem najdete tlačítka. Ta jsou senzorová a mají nezvyklý tvar – uprostřed je kroužek a tlačítka na krajích jsou jen tečky. Zleva představují Menu, Domů a Zpět. Umístění si musíte zapamatovat a budete si na něj chvíli zvykat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterie má štědrou kapacitu 3 000 mAh, v praxi se ale setkáte s průměrnou výdrží

Prostřední tlačítko Domů supluje i funkci informační diody – při nabíjení bliká, u nabitého telefonu svítí nepřetržitě, bliká také u zmeškaných událostí. Blikání ho neomrzí ani po několika hodinách – dokud zmeškanou událost neodstraníte z panelu oznámení, bude na ni upozorňovat. Škoda, že je tlačítko podsvíceno jenom bílou, vícebarevné provedení by bylo o něco praktičtější.

Témata článku: Sencor, Android, Smartphony, Recenze, DualSIM, Sencor Element P500, Multimediální funkce, Hranatý tvar, Bílý plast, Mírné ztmavnutí, Drobné vylepšení, Obyčejný plast, Přisvětlovací blesk, Špičkový telefon, Aplikační nabídka, Nezvyklý tvar, Běžný den, Největší displej, Oddech, DOS, Element, Všudypřítomný šum, Osvědčený koncept, Zbývající energie, Poloviční jas, Telefony s Androidem na Heureka.czChytrý prsten Oura ve speciální edici Gucci. Je doplněný zlatem a stojí jako smartphone

Chytrý prsten Oura ve speciální edici Gucci. Je doplněný zlatem a stojí jako smartphone

** Chytré dnes nemusí být jen hodinky, ale třeba i prstýnky ** A ještě lépe, když se celek spojí se světoznámou značkou ** Zlatý prsten Oura od Gucciho stojí jako špičkový smartphone

Martin Chroust
Chytrý prstenZlatoLimitovaná edice
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

** Máte u postele budík? Vyhoďte ho! ** Dnes si totiž postavíme vlastní Wi-Fi hodiny ** Díky RGB prstenci budou plné barev a díky NTP ďábelsky přesné

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
PlayStation zveřejnil prodejní čísla svých her na PC. Nejlépe si vede Horizon: Zero Dawn

PlayStation zveřejnil prodejní čísla svých her na PC. Nejlépe si vede Horizon: Zero Dawn

Už je to nějaký pátek, co PlayStation začal svoje exkluzivity vydávat i na PC po několika letech od jejich původního vydání. Sony se pochlubila s jejich prodejností.

Martin Nahodil
PlayStationByznys
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 prošly testem v Computeru 8/21, nyní přichází nástupce s označením Plus. Hlavní novinkou je integrace mikrofonu a reproduktoru pro možnost telefonování.

Jiří Kuruc
Hlasový asistentGarminHodinky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Ruský půst končí. Market RuStore odstartoval, zatím si musí vystačit jen se stovkou aplikací

Ruský půst končí. Market RuStore odstartoval, zatím si musí vystačit jen se stovkou aplikací

** Rusko má další aplikační obchod pro Android ** Tentokrát vznikl pod hlavičkou Ministerstva digitálního rozvoje ** Startuje se stovkou, převážně vládních, aplikací

Martin Chroust
Obchod s aplikacemiRuskoMobilní aplikace